قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / درباره بیماری صرع کودکان چه میدانید؟
بیماری صرع در کودکان
بیماری صرع در کودکان

درباره بیماری صرع کودکان چه میدانید؟

درباره بیماری صرع کودکان چه میدانید؟

 بیماری صرع کودکان چیست؟

صرع کوچک یا حملات غیاب (absence) یکی از انواع صرع رکودکان است که معمولاً بین شش تا چهارده سالگی بروز می کند. نمایبالینی صرع کوچک به شکل حملات مات شدن یا مکث کوتاه مدت است یعنی بیمار به مدت چند ثانیه هوشیاری خود را از دست می دهد، ممکن است با خیره شدن چشمها و حرکات متناوب پلک ها و عضلات اطراف چشمها همراه باشد. این حملات معمولاً کمتر از ۱۰ ثانیه طول میکشند و در طول روز ممکن است بارها تکرار شوند و بیمار بلافاصله بعد از این حمله قادر است کارهایی را که قبل از این حمله صرع انجام می داده است ادامه والدین کودک ممکن است متوجه شوند که کودک وقتی مشغول انجام دادن کاری است ناگهان برای چند لحظه به جایی خیره شده و یا هنگام صحبت کردن ناگهان برای چند ثانیه مکث کند و مجدداً رشته کلام را دنبال نماید.

آموزگار ممکن است نخستین فردی باشد که متوجه حملات دانش آموز گردد ممکن است در کلاس و در موقع نوشتن دیکته دانش آموز دو یا سه لغت را جا بیندازد در حالی که این لغات را میدانسته و این اشتباهات املایی همزمان با حملات مات زدگی و مکث بیمار بوده اند. متأسفانه والدین و آموزگارانی که با این نوع صرع آشنایی ندارند ممکن است که بیمار را بازیگوش و بی توجه قلمداد کنند. در مواردی که حملات صدها بار در روز ایجاد شوند ممکن است موجب افت تحصیلی در بیمار شوند و متأسفانه به غلط بیمار مورد سرزنش قرار گیرد. در بعضی بیماران حملات انقدر کوتاه است که تشخیص دادن بیماری حتی برای افراد با تجربه مقدور نیست، گرفتن نوار مغزی مانندسایر موارد صرع ره گشای تشخیص خواهد بود خوشبختانه اینگونه بیماران با مراجعه نمودن به متخصصین مغز و اعصاب مناسب پیش آگهی خوبی خواهند داشت.

علل بیماری‌های صرعی

▪ علل ارثی و فامیلی –> اختلالات کروموزومی، لیپیدوزها، آمینواسیدوری‌ها و صرع‌های ارثی

▪ علل داخل رحمی و ضربه‌های زایمانی –> زایمان مشکل، استفاده از فورسپس، آنوکسی هنگام تولد، ضربه به سر، پرتو درمانی و ابتلاء مادر به توکسوپلاسموز و سرخجه

▪ عفونت‌های مغزی

▪ نئوپلاسم‌های مغزی مثل تومورهای اولیه

▪ آسیب‌های عروقی –> ناهنجاری‌های شریانی ـ وریدی و خونریزی درون مغزی

▪ اختلالات متابولیک –> اورمی، هیپوگلیسمی، کمبود ویتامین B۶

▪ پیشینه ضربه‌های شدید مغزی

▪ علل سمی –> مصرف زیاد داروهائی مانند آنتی‌هیستامین‌ها، کاربامازپین فنی‌توئین و آمفتامین

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *