قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / درباره بیماری مننژیت در کودکان چه می دانید؟
مننژیت در کودکان
مننژیت در کودکان

درباره بیماری مننژیت در کودکان چه می دانید؟

درباره بیماری مننژیت در کودکان چه می دانید؟

مننژیت

التهاب و عفونت پرده های مغز (مننژها) که مغز و طناب نخاعی را پوشش میدهد،مننژیت نام دارد. این بیماری از عفونت ویروسی یا میکروبی ناشی می شود. علایم مننژیت ویروسی، خفیف است، ولی مننژیت میکروبی علایم وخیمی دارد و ممکن است منجر به مرگ شود. مننژیت ویروسی معمولاً پس از بیماری های ویروسی از جمله اوریون ایجاد می شود، ولی در این حالت خطر جدی ندارد. مننژیت باکتریایی اگر چه خطرناک است ولی در صورت تشخیص در مراحل اولیه، به وسیله  آنتی بیوتیکها قابل درمان است. علایم مننژیت عبارتند از: تب، خشکی و گرفتگی عضلات گردن، ضعف و ستی، سردرد، خواب الودگی و عدم تحمل نور و روشنایی و در موارد معدودی بثورات پوستی مسطح به رنگ قرمز متمایل به ارغوانی یا صورتی که با فشار دست یا لیوان شیشه ای (با مشاهده از پشت آن) محو نمی شوند. تشخیص مننژیت در نوزادان و کودکان به علت عدم توانایی در تکلم و بیان حالت هایشان، مشکل است و ممکن است در تشخیص قطعی تأخیر حاصل شود. (کشیدن آب کمر شیوه ای دقیق برای تشخیص قطعی مننژیت و حتی شناسایی عامل اصلی ویروسی یا میکروبی است)درحال حاضر نوعی واکسن برای ایمن سازی در برابر مننژیت باکتریایی وجود دارد، ولی از آنجایی که عوامل ویروسی و باکتریایی متعددی، عامل این بیماری هستند، این واکسن در برابر همه  این عوامل کارساز نیست.

علایم مننژیت

  • تب در حدود 39 درجه سانتی گراد
  • سفتی و گرفتگی عضلات گردن
  • ضعف و سستی
  • سر درد
  • استفراغ
  • عدم توانایی تحمل نور و روشنایی
  • عدم توانایی تحمل نور و روشنایی
  • گیجی و خواب آلودگی
  • احتماال بثورات و نقاط مسطح به رنگ قرمز متمایل به رنگ ارغوانی یا صورتی که با فشار دست و یا لیوان شیشه ای و( مشاهده آن از پشت آن ) محو نمی شود

عوارض مننژیت

مننژیت باکتریایی بیماری بی نهایت خطرناکی است و در صورتی که به موقع درمان نشود کشنده است.

درمان مننژیت

۱) اگر امکان می دهید فرزندتان مبتلا به مننژیت شده است، یا دچار بیماری اوریون شده است، سر او را به طرف جلو خم کنید، به طوری که چانه اش به سینه اش برسد و ببنید که آیا در ناحیه گردن سفتی عضلات و یا درد وجود دارد یا خیر.

۲) اگر کودک زیر ۲ سال سن دارد، و قادر به تکلم و بیان احساساتش نیست دقت کنید آیادر نور و روشنایی چشمانش را میبندد و یا جمع می کند یا خیر. در ضمن ملاج را از نظر وجود برآمدگی بررسی کنید.

۳) اگر بر سطح پوست بدن پثوراتی به رنگ قرمز متمایل به ارغوانی ایجاد شده است، لیوان شیشه ای را بر روی بثورات فشار دهید و از پشت لیوان ببینید که آیا محو می شود یا نه. در صورتی که این بثورات و دانه ها با فشار دست یا لیوان شیشه ای محو نشوند بدون فوت وقت کودک را به نزدیکترین بیمارستان یا مرکز درمانی ببرید و نسبت به معاینه سریع او توسط پزشک پافشاری کنید.

اگر فکر می کنید فرزندتان مبتلا به مننژیت شده است فوراً به نزدیکترین بیمارستانو بخش اورژانس مراجعه کنید.

پزشک متخصص کودک را برای کشیدن آب کمر (مایع مغزی نخاعی) به بیمارستان میفرستد تا از این طریق تشخیص قطعی صورت پذیرد (کشیدن آب کمر معمولاً پس از بی حسی موضعی صورت میپذیرد)

اگر کودک به مننژیت باکتریایی مبتلا شده باشد، پزشک آنتی بیوتیکهایی قوی به صورت تزریقی تجویز مینماید. مننژیت ویروسی، معمولاً به خودی خود و بدون استفاده از دارو برطرف می شود، ولی لازم است کودک از داروی مسکن (ضد درد) و داروی استروئیدی برای تخفیف علایم بیماری و سرعت بخشیدن به روند بهبودی استفاده نماید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *