قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / درباره رزیلا در کودکان چه میدانید؟؟
رزیلا در کودکان
رزیلا در کودکان

درباره رزیلا در کودکان چه میدانید؟؟

درباره رزیلا در کودکان چه میدانید؟؟

رزیلا در کودکان 

به جوش های خفیف اطلاق می شود. رزیلا از بیماریهای رایج در نوزادان و کودکان زیر دو سال است ولی بیماری پنجم بیشتر در کودکان بالای پنج سال مشاهده می شود. با وجود آن که این بیماری ها واگیردار هستند ولی خطری جدی دربر ندارند زیرا پس از مدت کوتاهی به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

رزیلا

بیماری رزیلارا می توان این چنین توضیح داد: کودک شما در اوایل روز کاملاً سالم است، اما ناگهان دچار تب شدید می شود و تا هنگام مراجعه به پزشک نمی توانید علت بیماری را تشخیص دهید. تب او پس از چند روز کاهش مییابد و دانه های صورتی رنگی روی پوست بدنش پدیدار می شود. با پیدا شدن دانه ها متوجه می شوید که او به بیماری رزیلا مبتلا بوده است. رزیلا در ابتدا ممکن است باعث نگرانی شما شود زیرا با یک تب ناگهانی آغاز می شود ولی پس از چند روز متوجه می شوید که بیماری بی خطری بوده است.

شروع بیماری رزیلا، به سنین شش ماهگی تا دو سالگی مربوط می شود. تمام کودکان تا رسیدن به سن چهار سالگی، به این بیماری مصونیت دائمی می یابند. بسیاری از کودکان به نوع خفیف آن دچار میشوند، برخی هم گرفتار تب نشده و یا تب خفیف خواهند داشت و بعضی کودکان نیز با وجود ابتلا به بیماری، فاقد دانه های صورتی رنگ هستند. بروز بیماری در نوزادان زیر سه ماه یا کودکان بالای چهار سال بسیار کمیاب است.

علت رزیلا

ویروسی از خانواد هرپسیها به نام هرپس ویروس انسانی نوع شش موجب بیماری رزیلامی گردد. این ویروس بسیار واگیردار است اما راه انتقال آن از کودکی به کودک دیگر هنوز مشخص نشده است. ویروس رزیلا در سراسر دنیا وجود دارد.

نشانه های رزیلا

بیماری بیشتر در فصلهای گرم سال (بهار تا پاییز) روی می دهد و کودک ده روز پس از تماس با ویروس، دچار تب می شود. این تب که میزان آن ۳۸/۵ تا ۴۰/۹ درجه است، به سرعت روی می دهد که در این صورت باید کودک را به نزد پزشک برد. پزشک ممکن است استامینوفن تجویز کرده و دستور پاشویه دهد تاتب کودک کاهش یابد، زیراتی را شدید میتواند در بعضی از کودکان به تشنج منجر شود. چنانچه کودک شما دچار تشنج شد، هرچه زودتر او را به بخش فوریتهای پزشکی برسانید. تب کودک پس از سه تا چهار روز به طور ناگهانی قطع می شود و همزمان دانههای صورتی رنگی روى پوست پدیدار میشود.

این دانه ها از سینه و شکم به دستها و گردن گسترش یافته و پس از یکی .دو روز ناپدید می شوند با دختر بزرگ من، یکبار به این بیماری مبتلا شد. به یاد دارم که به محض پدیدار شدن دانه های صورتی رنگ، ناراحتی او پایان یافت. اطلاع نداشتن از علت تب و تغییر وضعیت مزاجی کودک، موجب نگرانی می شود ولی به محض ظهور دانه های صورتی نگرانی ها برطرف میگردد ظهور دانه ها نشانه این است که دوره واگیرداری بیماری نیز به پایان رسیده است وکودک در این مرحله میتواند با سایرین ارتباط داشته باشد

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *