قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درباره ساختمان پوست چه می دانید!؟
ساختمان پوست
ساختمان پوست

درباره ساختمان پوست چه می دانید!؟

درباره ساختمان پوست چه می دانید!؟

ساختمان پوست

پوست عبارت است از یک لایه  حفاظت کننده که سطح خارجی بدن را در تمام نواحی میپوشاند. وزن پوست در یک فرد بالغ به طور متوسط ۴ کیلوگرم و وسعت آن در حدود ۲ مترمربع است. پوست دارای قابلیت ارتجاعی است و به عنوان یک سد دفاعی می تواند بدن را در تماس با محیط خارج و در مقابل عوامل مختلف و خطرات خارجی حفظ کند. به این معنی که پوست عملاً در مقابل ضربه ها، عوامل فیزیکی و شیمیایی، تغییرات شدید حرارتی و رطوبتی، سموم و همچنین عوامل عفونی و بیماریزا مقاومت می کند، که در نتیجه از بدن و از زندگی انسان دفاع وحراست به عمل می آید. با توجه به تلفات خیلی زیاد درانسانهایی که پوستشان دچار سوختگی نسبتاً وسیع بوده است، می توان از اهمیت حیاتی این عضو آگاه شد.

علاوه بر آن، پوست به علت داشتن دستگاه های گیرنده  هورمونیا، از یک طرف تحت تأثیر غدد ترشح کننده ی داخلی و هورمون های بدن قرار می گیرد و از طرف دیگر به علت داشتن کلافهای کوچک عصبی، نسبت به تحریکات مختلف خارجی حساس است و تحریکات خارج را به خوبی دریافت و احساس می کند، بنابراین پوست هم با محیط درون و هم با محیط برون در ارتباط است همچنین پوست دارای ضمیمه هایی میباشد که در بستری از رگ های خونی و رشته های عصبی قرار گرفته اند.

این نوع ضمایم عبارتند از: مو ناخن، غده های عرق و غده های چربی، در هر حال پوست و ضمایم آن وظایف مهم و اساسی در حفاظت از جسم، زیبایی، انتقال احساسات، تعریق، تنفسی، تنظیم حرارت بدن، دفع مواد زاید، ذخیره سازی، آنزیم سازی، متابولیسم یا سوخت و ساز مواد قندی، سوخت و ساز مواد چربی و سوخت و ساز مواد ویتامینی را به عهده دارند. ضخامت پوست انسان در قسمتهای مختلف بدن تفاوت دارد، به این معنی که پوست در بعضی نواحی نازک و در بعضی نواحی دیگر ضخیمتر و دارای پوسته ای شاخی است. به طور کلی ضخامت پوست بدن یک فرد در نقاط مختلف تقریباً از ۰/۲ میلیمتر تا 0/3 میلی متر در تغییر می باشد با گذشت زمان و پس از دوره جوانی از ضخامت پوست کاسته می شود و هنگام پیری، پوست نازکتر می شود.  علت نازک شدن پوست در زمان پیری تحلیل و کاهش چربی های زیر جلدی و همچنین کاهش بافت کلاژن است که در اثر آنها پوست قدرت ارتجاعی خود را از دست داده و چین و چروک به خود می گیرد. در حقیقت پوست انسان برحسب سن و شرایط فیزیولوژیکی بدن می تواند دچار دگرگونی و تغییر شود.

این تغییرات وابسته و مربوط به عوامل مختلفی از قبیل: تغذیه، بهداشت، ورزش، متابولیسم مواد قندی و چربی و تغییرات ھورمونی می باشد، دراثر عوامل فوق پوست ممکن است مقداری از ذخایر چربی و مواد ارتجاعی خود را از دست بدهد و باعث کاهش قدرت ارتجاعی و هم باعث چروکیده شدن آن شود. با وجود مطالب ذکر شده پوست بر اثر مراقبت و توجهات آگاهانه میتواند پیوسته لطافت و زیبایی خود را جفظ کرده و منعکس کننده  سلامتی و نمودار احساس جوانی و شادابی افراد باشد. زیرا که طراوت و شادابی پوست مربوط به نکاتی شامل: سلامتی بافت پوست، برقراری گردش خون و لنف به طور متناسب، ترشح طبیعی غده های عرق و چربی و استحکام نسوج کلاژن است که در اثر آنها پوست می تواند قدرت ارتجاعی و اعمال فیزیولوژیکی خود را به خوبی حفظ کرده و سلول های سطحی کهنه و از بین رفته را مطابق روال طبیعی تأمین کند. برای رسیدن به این هدف و برای حفظ لطافت و زیبایی پوست احتیاج به اطلاعات کافیو مراقبتهای لازم بهداشتی به شرح زیر است:

  • رعایت اصول بهداشت و نظافت و پاکیزگی پوست.
  • حفاظت از پوست در برابر تغییرات شدیدحرارتی (در برابر گرما و سرما)
  •  حفاظت از پوست در برابر تابش آفتاب وزش باد.
  • اجتناب از ترکیبات شیمیا یی نامناسب که ممکن است ست در مواد آرایشی و پاک کننده ها وجود داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *