قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / درباره شگفتیهای خلقت شتر چه میدانید…
شتر
شتر

درباره شگفتیهای خلقت شتر چه میدانید…

درباره شگفتیهای خلقت شتر چه میدانید…

شگفتیهایی از خلقت شتر

کلمهٔ «نعم» یعنی «شتر»، و به گاو و گوسفند نیز اطلاقمی شود و این که در جای دیگر، قرآن کریم بشر را به آفرینشفوق العادهٔ شتر متوجه میسازد:

افلا ینظرون الی الابل کیف خلقت …

به جاست که مختصری از عجایب خلقت شتر را یاداور شویم

۱- شتر پستانداری است که کیسهٔ صفرا ندارد.

۲- محتویات معده اش را میتواند به حجم زیاد به دهان آورده و بازگرداند.

۳- اعضای ظاهری اش نیز منتخبی از عضوهای پستانداران دیگر است، مثلاً لبش از خرگوش و… که همه میدانند.

۴- بهترین ضریب اتکاء در انتخاب سطح دستها و پاهایش برای عبور از شن ها به کار برده شده است.

۵- دشمن و خطر را از فاصلهٔ بسیار زیاد حس میکند.

۶- بلند شدن شتر از زیر بار سنگین با توجه به نقش توزین اهرم ها به وسیلهٔ گردن درازش انجام میگیرد.

۷- گلبولهای بیضوی هسته دار قرمز خون او با سایر پستانداران فرق دارد.

۸- هرگاه جادهٔ اصلی وی به سوی مقصد با شن یا برف پوشیده و بدون آثار بماند، شتر راه را گم نکرده و طریق خود را طی می نماید.

۹- پایان رشدش در ۶-۵ سالگی است که میتوان از او کار گرفت.

۱۰- طرز مقاربت شتر از پشت بوده و هنگام زایمان، ساربان جهت کمک به آنان برای بیرون آوردن حاشی  شتر (نوزاد شتر) مساعدت می نماید.

۱۱- سرعتش در صحاری به ۲ (کیلومتر و در تندروها (جمازحتی به ۳۴ کیلومتر در ساعت میرسد (که یک هفته استراحت به آنها داده خواهد شد).

۱۲- به عادات و رسوم شتر باید احترام گذارد و از جای قدیمی به جدید که آورده می شود، باید به او تعارف کرد.

۱۳- از عجایب شتر آن است که در حال بیماری هم اغلب کار می کند، ولی ناگهان افتاده، تلف می شود و اگر شتری در قطار ردیف شتران بغلتد، ساربان میداند مرده است.

۱۴- ۲۰ الی ۳۰ فرسخ در مدت ۳۰ الی ۵۵ ساعت میتواند محمولات خود را با چرای عادی حمل نماید.

۱۵- در شنزار بهتر از فلات و کوه کار می کند.

۱۶- راهی را که قبلاً رفته است، اگر بداند با بی آبی مجدد دچار خواهد شد، فشار برمی دارد (شتری پس از ۱۷ روز در حرارت ۳۷ درجهٔ سانتیگراد با خوردن یونجه و برگهای خشک نخل در صحرای سوزان، یک مرتبه صد لیتر آب خورد).

۱۷- چشم شتر همانند چشم مرغان، دارای یک دریچه است که در مواقع ضرورت بر دیده شان کشیده میشود؛ همچنین بینی شتر پرده ای دارد که در طوفان های شدید نمی تواند حالت خفگی برای او ایجاد نماید و در شنزارهای طوفانی به خوبی راهروی میکند

۱۸- علت کینه توزی شتر :از آنجا که شتر به شدت عاطفی است، در اثر حزن و اندوه همچون انسان «اشک» می ریزد، شاید کمتر حیوانی مانند شتر از شدت عاطفه برخوردار باشد و در اثر  لطافت و  ظرافت و  اگر به احساسات  به ویژه در مورد بچه اش توجه نشده و به او ظلم شود، تا وقتی که انتقام نگیرد، آرام و قرار نخواهد گرفت، لذا این حیوان مظلوم و صبور را «کینهای» خوانده اند که منصفانه نیست.

۱۹- اگر شتر آبستن را در جای تنگی به دور چیزی بچرخانند، بچهٔ خود را سقط خواهد کرد.

۲۰- اگر شتری را چشم بسته مجبور به مقاربت با مادرش کنند و بعد متوجه شود، بیضه ها و آلت خود را با دندان خواهد کند

۲۱- معده و رودهٔ شتر در هضم مواد سلولزی قوی است و از این رو می تواند مدتها فقط خار بخورد و چون خار عنصر سدیمرا زیاد دارد، لذا شیر شتر کمی ترش و شور بوده و احتیاج به جوشاندن و یا پاستوریزه کردن ندارد.

۲۲- در مواقع ضروری که شتر با گرسنگی روبه رو شود، از ذخایر چربی خود که در کوهان است، برخواهد داشت.

۲۳- غذای شتر اکثراً «خارشتر» است؛ برخلاف زبان بسیار نرمی که دارد، غیرقابل باور و تصور است که زبان به آن لطیفی، چگونه خار به آن تیزی و زبری را نرم و قابل بلع خواهد کرد. خداوند مهربان چه «اثر اسیدی» را در بزاق و دهان آن حیوان قرار داده که میتواند خار خشک و خشن را نرم نموده و برایش قابل خوردن نماید. خارشتر صرف نظر از این که غذای آن حیوان است، خود نیز یکی از داروهای گیاهی بسیار اعجاب انگیز است که در دفع سنگ کلیه و مثانه، مداوای خونریزی و هموروئید (بواسیر) و دهها بیماری دیگر، خواص معجزه اسا دارد؛ شاید یکی از صدها دلایلی که خداوند در کتاب مقدس و آسمانی خود اشاره به «چگونگی خلقت شگفتانگیز شتر» دارد، دلالت بر برخی از همین عوامل باشد.پس جا دارد در انتخاب غذا و مواد پاک و سالم آن بیشتر دقت کنیم تا شاید رابطهٔ بین آیهٔ شریفهٔ «کلوا من طیبات و اعمالوا عملا صالحا» برایمان محقق گردد. به راستی اگر ما قادر نیستیم به تنهایی آلودگی هوای شهرمان را اصلاح کنیم، اما آیا واقعاً نیز قادر یا مایل نیستیم در انتخاب غذا که با سلامت روح و جسم، بیماری، صحت و طول عمرمان ارتباط مستقیم دارد،تصمیم بگیریم؟!

۲۴- با اضافه کردن کمی پیاز و سیر رنده شده و قدری سماق نرم شده (برای رفع غلظت خون و رفع گرفتگی عروق) و اضافه شدن طعم چاشنی ترش به مزهٔ کباب تهیه شده از گوشت شتر، خوشمزگی کباب دوچندان خواهد شد. مصرف لیموترش تازه همراه با سیر رنده شده نیز در باز شدن رگها مؤثر بوده و این ترکیب معجون شگفت آوری است.

۲۵- انسان، گوشت هر حیوانی را که مصرف کند، خوی و خصلت همان حیوان را پیدا خواهد کرد؛ اگر برای مدت طولانی شت شکار مصرف شود، در روی صورت و گردن قرمزی و برافروختگی ظاهر شده و انسان ناخودآگاه «تندخو، پرخاشگر و…» خواهد شد. برعکس، اگر مدتی از خوردن غذاهای حیوانی صرفنظر نموده و غذاهای گیاهی میل نماید، کاملاً نرمخو و سلیم و فروتن شده و حتی «تن و لحن صدای او» نیز پایین خواهد آمد.

لذا همانطور که مصرف کردن گوشت خوک، خصلت بیغیرتی و خوک صفتی را به مصرف کننده منتقل می نماید، ارمغان مصرف گوشت شتر نیز «برد باری، صبوری و گذشت» خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *