خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درباره غده های آدرنال چه میدانید
غده های آدرنال
غده های آدرنال

درباره غده های آدرنال چه میدانید

درباره غده های آدرنال چه میدانید

غده های آدرنال

این غده ها در بالای هر یک از کلیه ها قرار دارند، (غده فوق کلیه). قسمت بیرونی و یا قشری این غدد (کرتکس)، کورتیزون و قسمت داخلی آن هورمون آدرنالین تولید میکند. هورمون کورتیزون روی متابولیسم کربوهیدرات ها، نمک و تعادل آب و تونیسیته (مقاومت) عضلانی تأثیر میگذارد. این هورمون روی بعضی از خصوصیات جنسی نیز تأثیر دارد. هورمون آدرنالین، دائماً هنگام گردش خون که از غدد آدرنال میگذرد، وارد خون می شود.

این هورمون روی اعصاب سمپاتیک اثر میگذارد (مثلاً به هنگام ترس و خشم این ماده افزایش مییابد). این هورمون فعالیت جسمانی را تحریک کرده و باعث می شود تا رگهای خونی منقبض شوند. بدین جهت است که هنگام هیجانات، گردش خون در نواحی سطحی بدن (دستها، پاها وغده های آدرنال آنقدر مهم اند که کمی ترشح آنها با ناسازگاری زندگی توام است. تقویت این غدد، باعث بهبود گردش خون و در نتیجه باعث شادابیسلول ها می شود.

اختلالات و بیماری‌های غدد آدرنال

اختلالات و بیماری‌های غدد آدرنالدلایل متعددی باعث ضعف و یا بروز اختلال در غدد آدرنال می‌شود. مشکل می‌تواند ناشی از خود غده آدرنال باشد و یا به دلیل نقصی که در غدد دیگر به وجود می‌آید، باشد. در زیر اختلالات و بیماری‌های شایع غدد آدرنال آورده شده است:

بیماری آدیسون: این اختلال نادر ممکن است در هر سنی بروز نماید. در این بیماری بخش قشری آدرنال نمی‌تواند به‌اندازه کافی کورتیزول و آلدوسترون تولید کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد بیماری آدیسون را مطالعه فرمایید.
سرطان آدرنال: سرطان آدرنال یک سرطان تهاجمی است، اما بروز آن بسیار نادر است. تومورهای بدخیم آدرنال به‌ندرت در خود غده باقی می‌مانند. آن‌ها تمایل دارند به سایر غدد و ارگان‌ها گسترش یابند. ازآنجایی‌که این غدد هورمون‌های خود را به سراسر بدن ارسال می‌کند گسترش سرطان آدرنال با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد سرطان آدرنال را مطالعه فرمایید.
سندرم کوشینگ: سندرم کوشینگ یک بیماری نادر است که اساساً معکوس بیماری آدیسون است. در این بیماری هورمون کورتیزول بیش‌ازحد تولید می‌شود. علل بروز آن مختلف است، ازجمله وجود تومور در غده هیپوفیز یا در غده آدرنال. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد سندرم کوشینگ را مطالعه فرمایید.
هیپرپلازی مادرزادی آدرنال: این بیماری یک نوع اختلال ژنتیکی است که در آن سطح کورتیزول پایین می‌آید. افراد مبتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، اغلب به مشکلات هورمونی دیگر نیز مبتلا می‌شوند مانند پایین بودن سطح آلدوسترون (که به حفظ و تعادل آب و نمک بدن کمک می‌نماید).

telegram

همچنین ببینید

رنگ کردن مو با مواد طبیعی

با رنگ گیاهی بابونه موهای خوش رنگ و خوش حالتی داشته باشید …!

 با رنگ گیاهی بابونه موهای خوش  رنگ و خوش حالتی داشته باشید …!  بابونه  رنگ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *