درباره لارنژیت وراه مقابله با آن چه میدانید…؟؟


درباره لارنژیت وراه مقابله با آن چه میدانید…؟؟

درباره لارنژيت وراه مقابله با آن چه میدانید...؟؟

لارنژيت ومقابله با آن

اغلب طرفداران تیم های ورزشی پس از حضور در استادیوم و تشویق بازیکنان به دلیل فریادزدن دچار گرفتگی صدا می شوند. دکتر بروس کمپل (متخصص بیماریهای گوش و حلق و بینی در دانشگاه پزشکی وینسکانسین) معتقد است استفاده نادرست از صدا چون فریاد کشیدن تماشاچیان در مسابقات ورزشی یکی از عوامل مؤثر بروز لارنژیت است.به اعتقاد دکتر گرگ گریلون (متخصص امراض گوش و حلق و بینی و رئیس بخش صدا در مرکز پزشکی دانشگاه بوستون) لارنژیت (تورم تارهای صوتی) اختلال رایجی است که در هر سنی مردان را درگیر می کند. در واقع هر مردی در طول زندگی عارضه مذکور را (گرفتگی صدا یا قطع کامل آن) تجربه می کند.

عوامل مؤثر در بروز لارنژیت

عبور هوا از حنجره (جعبه صوتی) تارهای صوتی را مرتعش میسازد. صدای حاصل از این ارتعاشات به شکل کلمات از طریق زبان و دهان تولید میگردد تورم تارهای صوتی مانع از  ارتعاش کامل آنها می شود و صحبت کردن - مشکل میسازد. انواع عفونتهای میکروبی شدید، سرماخوردگی ها و آنفولانزا در داوری مسابقات و به مدت طولانی آواز خواندن با وارد آوردن فشار زیادتشدید میکند.دکترهیندا گرین (متخصص طب داخلی در بیمارستان کلیولند، فلوریدا) میگویدلارنژیت معمولا.۱۰۱ درجه فارنهایت) و سرفهٔ همراه با خون باید به پزشک مراجعه شود

پشگیری

خوشبختانه لارنژيت قابل پیشگیری است. در ادامه به نکات مهم و مؤثر در پیشگیری از بیماری اشاره میشود. رعایت اعتدال در تن صدا : دکتر برادلی ام. بلاک (پزشک خانواده در پارک وینتر فلوریدا) میگوید فریاد زدن باعث گرفتگی صدا به مدت چند روز میشود. وی توصیه می کند در صحبت کردن از تن پایین استفاده شود و سخنرانی برای جمع با کمک آمپلیفایر صورت گیرد. از صحبت در محیط پرصدا اجتناب شود. در صورتی که مجبور به صحبت کردن در تمام طول روز هستید به گونه ای برنامه ریزی کنید که هر چند ساعت یک بار حداقل ۱۵ دقیقه استراحت کنید.ترک سیگار : سیگار تارهای صوتی را متورم میسازد. دکتراریک جی.اندرسون (پزشک خانواده در لاجولا، کالیفرنیا) به افراد سیگاری توصیه می کند سیگار کشیدن را ترک نمایند. پیشنهاد وی برای سایر افراد خودداری از حضور در محافل - پر از دود سیگار چون کلوپهای شبانه و رستورانها است زیرا بیماری را تشدیدمی کندخودداری از مصرف مشروبات الکلی : دکترگريلون میگوید نوشیدن ابجو، شراب و سایر مشروبات الکلی باعث اتساع رگهای خونی و تورم حنجره "(جایگاه تارهای صوتی) میگردد. اجتناب از صاف کردن صدا : صاف کردن صدا به تارهای صوتی آسیب - وارد می کند. دکتر اندرسون معتقد است این عادت در مردان مشکل آفرین است - و جھست مبارزه با ان توصیه می کند به جای این عمل از نوشیدن چند جرعه آب استفاده شود.استفاده از ماسک : دکتر بروک به افرادشاغل دراماکن آلوده به بخارهایشیمیایی و رنگ که برای تارهای صوتی مضر است استفاده از ماسک را در محیط کارتوصیه می کند. در صورت عدم اطمینان از جریان داشتن هوای پاک در محیط جهت استنشاق هوای پاک هر چند ساعت یک بار محیط را ترک کنید.گریپ : گرفتگی بینی ناشی از آنفولانزا وسرماخوردگی و آلرژی ها باعث ترشحات حلق و تحریک تارهای صوتی میگردد. استفاده از شربت یا ترکیبات اسپکتورانت حاوی gualifenesinخروج خلط و ترشحات سینه را ساده تر می کند. استفاده از دستگاه تولید رطوبت ( بخور ) : دکتر بروک می گوید استفاده مداوم از دستگاههای تهویه هوا یا سیستم گرمازا از رطوبت هوا جلوگیری و باعث خشک شدن تارهای صوتی میگردد. در محیط گرما پنجره ها را قدری بازبگذارید یا از دستگاه بخور سرد استفاده کنید.

توصیه های دیگر

علی رغم رعایت نکات فوق، در صورتی که یک روز صبح پس از برخاستن از خواب دچار گرفتگی صدا شدید نگران نباشید. درمانهای خانگی کارساز است. با دکتر اندرسون معتقد است درمانهای خانگی که از طرف مادربزرگ ها توصیه می شو در درمان لارنژیت مؤثر است. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود. صحبت نکنید : دکتر گرین میگوید در صورت ابتلاء به لارنژیت باید از صحبت کردن خودداری کنید. زمزمه کردن از صحبت کردن بهتر است ولی باز هم به کمک تارهای صوتی انجام میگیرد که التیام آنها را به تعویق میاندازد. اینحالت مانند راه رفتن با پای پیچ خورده است که جهت التیام کامل قوزک پا .لازم است از راه رفتن اجتناب گردد استراحت کامل : دکتر گرین معتقد است جهت مقابله با ناراحتی چند روزی را استراحت کنید تا سیستم دفاعی بدن به طور طبیعی با مشکل مقابله کند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد