قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درباره مو و ویژگی هایش بیشتر بدانیم …
مو
مو

درباره مو و ویژگی هایش بیشتر بدانیم …

درباره مو و ویژگی هایش بیشتر بدانیم …

 

تأثیر نژاد در مو 

زرد پوست ها دارای مو کلفت و بدون چین اند و موی آنان خیلی با نظم می روید و مقطع آن گرد است.

سیاه پوستان دارای مو ظریف و چین دار می باشند که خیلی نامنظم می روید و مقطع آنها مایل به بیضی است.

سفید پوست ها موهائی با کلفتی متوسط و کمی چین دارند و رویش انها نامنظم و مقطع آنها بیضی است. تعیین رابطه بین مقطع مو و تمایل آن به چین خوردن هر چند هم که سطحی باشد مشکل است و نباید تصور کرد موئی که مقطع آن گرد است فر نمی خورد و یا چون مقطع آن بیضی است به دشواری فر خواهد خورد.

مایعاتی که در فر دائمی سرد سبب فرزدن مو صاف می شود می تواند چین موی سیاه پوستان یا دورگه ها را از بین ببرد.

 

علت رنگ مو 

 همانطوری که می دانید پیگمان یا رنگ دانه ها دو نوعند که در حقیقت مشتقات فیزیکی یک ماده شیمیائی می باشد و آن ملانین است و این دو دسته رنگ دانه با میکروسکوپ تمیز داده می شود و چنین است:

 پیگمانه پراکنده که رنگی از زرد تا قهوه ای  مایل به حنای می دهد.

 پیگمانه دانه ای که به شکل دانه اند و رنگ آنها از قهوه ای مایل به حنایی تا سیاه پررنگ تغییر می کند و در نتیجه رنگ برحسب صفت پیگمان فرق می کند.

پیگمان دانه ای به مو رنگ بلوطی و سیاه می دهد. پیگمانه پراکنده تولید رنگ زرد کم رنگ یا قرمز می کند. ولی هر دو دسته پیگمان می توانند در یک مو پیدا شوند و رنگ قطعی به نسبت این دو به خوبی میتوان دانست که چگونه این همه رنگ گوناگون وجود دارد و از طرفی گاهی در یک سرمقداری رنگ مختلف به ویژه در کسانی که دارای موی بور هستند وجود دارد.

رنگ مو معمولا بطور دائم در پیاز مو وجود دارد. یک بار که رشد کرد رنگش دیگر یکنواخت و همیشگی است. چون در مو دستگاه گردش خون وجود ندارد لذا سفید شدن ناگهانی مو (موی سفید مویی است بدون رنگدانه) بدون تفسیر می ماند. شاید به علت این باشد که از بین رفتن رنگ مو تا به ریشه نرسد به نظر ما نمیرسد کمی شگفت انگیز باشد همچنین تغییرات رنگ موی جوانان که با رشد کم کم پررنگتر می شود می توان همینطور تصور کرد.

زیادی رنگ در یک رستنگاه مو زیاد است و خود مو به ویژه مو صاف دارای رنگ یکنواخت می شود. خورشید می تواند رنگ مو را زائل کند اما بقیه تغییرات مو از پیاز مو شروع می شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *