قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / درباره هپاتیت چه می دانید؟
هپاتیت
هپاتیت

درباره هپاتیت چه می دانید؟

درباره هپاتیت چه می دانید؟

همه چیز درباره هپاتیت

بیماری ای است که موجب التهاب وصدمه  کبد می شود و در نتیجه کبد را متورم و حساس دایمی به کبد است. هفت نوع مختلف هپاتیت وجود دارد. بعضی از انواع هپاتیت، خفیف و قابل درمان هستند و برای افراد، فقط ایجاد یک بیماری ساده شبیه به آنفلوانزا را میکنند، اما بعضی از انواع هپاتیت بسیار شدید و غیرقابل درمان هستند و در طولانی مدت می توانند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی و حتی مرگ شوند. با تفاوت های که در این هفت نوع هپاتیت وجود دارد تمام آنها توسط ویروس هایی به کبد حمله می کند ایجادمی شود.

هپاتیت را بشناسیم

اندازه  ویروس هابه قدری کوچک است که میلیون ها ویروس را میتوانبر روی سرسوزنی قرار داد. این ویروسی ها به بدن حمله میکنند و باعث بروز بیماری می شوند. ویروس ها از راههای مختلفی می توانند داخلی بدن شوند که این راهها عبارتند از: تنفس برخورد فیزیکی، از طریق مایعات بدن یا از طریق خوردن غذاها یا آب آلوده.

همین که ویروس وارد بدن شد به شدت تکثیر می شود. به همین منظور ویروسی به یک سلول سالم متصل شده و از آن به عنوان پایگاه و خانه  خود استفاده میکند، وجود ویروس در هر سلولی باعث می شود که آن سلول از انجام عملکرد طبیعی خود باز بماند و در نهایت از بین برود، با این حال از بین رفتن سلول میزبان که به عنوان پایگاه ویروس مورد استفاده قرار میگیرد باعث متوقف شدن فعالیت ویروس نمیشود و در عرضی چند ساعت هزاران ویروس جدید از همان یک ویروس تکثیر می شوند. ویروس جدید از سلول تخریب شده خارج میشوند و وارد سایر سلول های سالم میگردند تا در آنجا نیز تکثیر یابند گرچه ویروس می توانند هر سلولی را در بدن مورد حمله قرار دهند، اما ویروس های مختلف ترجیح میدهند که به بعضی از سلول های خاصی در بدن حمله ویروس که باعث بیماری هپاتیت می شود همیشه به سلول های موجود در کبد حمله میکند. دانشمندان هنوز به درستی نمیدانند که چرا ویروس هپاتیت به سایر اعضاء بدن حمله نمیکند اما آن ها مطمئن هستند که این ویروس باعث صدمه زدن به سلول های کبد میشود. همین که ویروس هپاتیت وارد کبد شد نه تنها تکثیر می شود بلکه اغلب دچار تغییراتی نیز می گردد (جهش یا موتاسیون)، به طوری که ویروس های جدید نسبت به ویروس های اولیه دارای تغییراتی هستند. این وضعیت باعث می شود که بدن برای مبارزه با آنها مشکل پیدا کند،در نتیجه سیستم ایمنی و دفاعی بدن باید نه با یک نوع، بلکه با چندین نوع ویروس مبارزه کند، بنابراین در موارد شدید هپاتیت ویروس ها به سرعت تکثیر و تغییر یافته و باعث خرابی کبد و حتی باعث مرگ نیز میشوند. به طور کلی هپاتیت بیماری عفونی است که می تواند از شخصی به شخصی دیگر منتقل شود. گرچه بعضی از بیماری های عفونی مثل سرماخوردگی توسط تماس های روزمره مانند: عطسه، سرفه و در آغوش گرفتن، منتقل میشوند، اما در هپاتیت انتقال این گونه انجام نمی شود.

راه ها انتقال هپاتیت

از طریق تماس با خون آلوده.

 از طریق تماس جنسی.

 ازطریق خوردن یا نوشیدن غذا هاآلوده یا آب ها آلوده.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *