قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / درباره پرکاری تیروئید چه میدانید..؟؟
درباره پرکاری تیروئید چه میدانید..؟؟
درباره پرکاری تیروئید چه میدانید..؟؟

درباره پرکاری تیروئید چه میدانید..؟؟

درباره پرکاری تیروئید چه میدانید..؟؟

غده تیروئید عضو کوچکی است که در قسمت تحتانی گردن و درست روبروی نای زیر حنجره (عضو تولید صدا) قرار گرفته است. غده تیروئید هورمون تیروکسین (که گاهی T4 خوانده می شود) و یک هورمون مشابه دیگر به نام T3 تولید می کند. این هورمونها میزان سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند. اختلالات عمدهتیروئید پرکاری و کم کاری آن و انواع گوناگون برآمدگی ها و تومورهاست. پرکاری تیروئید در اثر تولید بیش از حد تیروکسین و کم کاری تیروئید به علت تولید کمتر از حد طبیعی این هورمون ایجاد می شود.

پرکاری تیروئید (بیماری گریوز، گواتر سمی، تیروتوکسیکوز )

تیروئید یا یک تومور آن مقدار اضافی T3 و T4 تولید می کند و به این ترتیب سوخت و ساز بدن تسریع می شود پرکاری تیروئید در زنان بسیار شایعتر از مردان است. برخی موارد غده ممکن است بزرگ و قابل رؤیت شود که در این صورت به آن گواتر میگویند.

شایعترین علائم عبارتند از: عصبانیت و لرزش دستها، عرق ریزش زیاد، حساسیت بیش از حد به گرما، تپش قلب، کاهش وزن با وجود افزایش اشتها، بی خوابی، ضعف عضلانی و اسهال. در برخی موارد چشمها ممکن است دچار بیرون زدگی شود و به طور واضح برآمدگی پیدا کند. این حالت اگزوفتالمی خوانده می شود.

جالب است که اکثر این علائم در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که مقدار بیش از حد داروی تیروئید مصرف کرده اند نیز یافت می شود. این حالت تیروتوکسیکوز کاذب خوانده می شود. در موارد خیلی شدید پرکاری تیروئید که به آن طوفان تیروئیدی گویند ضربان تند قلب، ضربان نامنظم قلب، و درجه حرارت بالا میتواند به سرعت باعث ضعف شدید و مرگ شود. طوفان تیروئیدی یک فوریت واقعی پزشکی است.

درمان:

سه روش کلی برای درمان پرکاری تیروئید وجود دارد. اولین روش مصرف داروهای ضد تیروئیدی است که تولید T3 و T4 را مختل می کند. این داروها ممکن است برخی افراد را معالجه کنند ولی اغلب علائم بعد از قطع دارو عود میکنند. برداشتن قسمتی از غده تیروئید از طریق جراحی ۹۰ درصد بیماران را درمان میکند ولی دارای عوارضی مثل تغییر صدا در صورت آسیب عصب حنجره ای و اختلالات کلسیم در صورت برداشتن تصادفی غدد پاراتیروئید  میباشد.

درمان انتخابی اکثر بیماران ید رادیواکتیو است که به صورت خوراکی مصرف می شود و نیازی به جراحی ندارد. غده تیروئید برای ساختن تیروکسین ید را تغلیظ میکند. به این ترتیب غده تیروئید با تغلیظ ید رادیواکتیو به طور انتخابی تحت تابش اشعه قرار میگیرد و سایر قسمتهای بدن اشعه کمی دریافت می کند. اگر ید رادیواکتیو به میزان مناسبی داده شود فعالیت غده ممکن است عادی شود. در تعداد زیادی از افراد غده تیروئید به طور دائم کم کار می شود (با استفاده از جراحی یا ید رادیواکتیو). در این موارد قرص تیروئید باید برای تمام عمر مصرف شود. با این حال این یک روش درمانی ساده و نسبتاً بدون عارضه است.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *