قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت انجیر و میوه آن
درخت انجیر
درخت انجیر

درخت انجیر و میوه آن

درخت انجیر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت انجیر است .درخت انجیر گیاهی است از تیره ی توت و از خانواده ی Moraceae، درختی دارد که بلندی آن پنج یا شش متر و گاهی بیشتر میشود. برگ های آن پهن، بزرگ و پنجه ای با بریدگی دارای پنج قسمت، شبیه برگ مو خشن و به رنگ سبز خاکستری است. تنها درختی است که بدون شکوفه یا گل میوه میدهد. میوههای آن در انتهای برگ ظاهر میشود، رنگ میوه قبل از رسیدن، سبز و پس از رسیدن به رنگ زرد یا قهوه ای یا سیاهتبدیل میشود، در داخل میوه دانه هایی به اندازه ی خاکشیر وجود دارد. طعم میوه ی آن موقعی که رسیده باشد شیرین است و هرچه بیشتر بماند به شیرینی آن افزوده میشود. انجیر از مشرق زمین برخاسته و قرن هاستکه در نواحی آب و هوای مدیترانه ای نیمه گرم کاشته می شود. درخت انجیر در قسمتهای وسیعی از جنگلهای شمال ایران، آذربایجان، اصفهان، اطراف تهران، شیراز، خوزستان، دالکی، خراسان و نواحی غرب ایران میروید.

طبیعت آن:گرم وتر است.

ترکیب شیمیایی: در هر یک صد گرم انجیر خام و خشک مواد زیر وجود دارد: آب ۲۳ گرم – پروتئین ۴/۳ گرم – چربی ۱/۳ گرم – هیدراتهای کربن ۶۹ گرم – کلسیم ۱۲۶ میلی گرم – فسفر ۷۷ میلی گرم – آهن ۳ میلی گرم – سدیم ۳۴ میلی گرم – پتاسیم ۶۴۰ میلی گرم – تیامین ۰/۱۰ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۱۰ میلی گرم – نیاسین ۰/۷ میلی گرم – قند – نشاسته – سلولز – آنزیم – آهک – مواد از ته-منگنز- برم – پروتئوز – پروتئاز- فیسین – خاکستر – لیپاز- کروین – کاروتن – تایروزین – آمینواسید – مالیک اسید بوریک اسید – سروتینیک اسیدسیتریک اسید. در میوه ی انجیل ویتامینهای: ۸۰A واحد بین المللی BB و B وجود دارد.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:انجیل-دیوانجیر شال انجیر هنجیر کراراگم سوتین فیکوس،

خواص میوه انجیر:

 

درمان گیاهی چاقی

۵- چهل روز صبح ناشتا آن را با انیسون بخورید. معرق و مسکن حرارت است، جهت دورهای نقاحت بیماران مفید میباشد و افراد لاغر را فربه میکند

درمان گیاهی بواسیر

۶- چهل تا ۱۲۰ گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و بخورید. خفقان و بواسیر را درمان میکند.

درمان گیاهی سرفه

۷- آن را با شنبلیله در آب جوش دم کنید و بخورید. برای درمان خشونت سینه، درد سینه و سرفه بسیار نافع است.

درمان گیاهی یبوست

۸- هر شب شش دانه از آن را قاچ قاچ کنید و در آب نیمه گرم بخیسانید و صبح ناشتا بخورید. یبوست و ورم طحال و پروستات را درمان میکند.

درمان گیاهی گلو درد

۹- خشک آن را در شیر بپزید و آن را در دهان مزمزه و قرقره کنید. آبسه ی دندان و ورم لثه را تحلیل میبرد، ورمهای حلق و گلودرد کهنه و مزمن را درمان میکند.

درمان گیاهی سفیدی مو

۱۰- خشک آن را بسوزانید و سوخته ی آن را با کمی روغن بر سر خضاب کنید. موهای سفید را مشکی می کند

درمان گیاهی کبودی زیر چشم

.۱۱- آن را له کنید و با کمی عسل به صورت ضماد مصرف کنید. لک و پیس و کبودشدگی زیر چشم را درمان .می کند

درمان گیاهی درد عضلات

۱۳- تازه ی آن را بکوبید و با آرد جو خمیر کنید، بعد گرم کرده و تا گرم است ضماد کنید. درد عضلات را تسکین میدهد، سردملی و سوزه را باز میکند.

 

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *