قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت بلسان یا بلسان پرو و درمان گیاهی برای رفع ترک پوست
گیاه بلسان پرو
گیاه بلسان پرو

درخت بلسان یا بلسان پرو و درمان گیاهی برای رفع ترک پوست

بلسان پرو

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بلسان پرو است . بلسان پرو رزین روغنی است که تازه ی آن نرم و خمیری می باشد و چون کهنه شود خشک شده و به صورت جامد شکننده درمی آید. رنگ آن قرمز تیره با بوی مطبوع کمی شبیه بوی لیمو و طعم آن شیرین ولی در عین حال گرم و گزنده است و از درختانی از خانواده ی cguminosae گرفته می شود که در مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی، برزیل، کلمبیا، سان سالوادور و پرو انتشار دارند. این درختان دارای گونه های مختلفی هستند که معروفت ترین آنها عبارتند از: ۱-درخت پرو، درختی است بلند، پوست آن قهوه ای ضخیم و چوب آن قرمز با بوی گل سرخ. برگهای آن مرکب از ۸- ۵ جفت برگچه و یک برگچه ی انتهایی و گلهای آن سفید است. ۲- درخت بلسان پرو، درختی است که بلندی آن تا بیست متر میرسد. برگهای آن سبز شفاف و مرکب از ۱۱ – ۷ برگچه ی متناوب می باشد. گلهای آن سفید و کوچک است. پوست تنه ی درخت خاکستری و دارای لکه های زرد رنگ و چوب آن قرمز قهوه ای و بسیار سخت می باشد. بلسان پرو به دو صورت به بازار عرضه میشود: ۱- بلسان پرو مایع که بلسان سیاه نیز گفته میشود. شربت غلیظی است که رنگ آن قرمز مایل بهقهوه ای تیره، شفاف، بوی آن تند و طعم آن تلخ می باشد، این نوع را معمولاً مخلوط با الکل خالص و بعضی روغن های ثابت مانند روغن کرچک و بلسان کوپاهو در بازار عرضه میشود. ۲- بلسان پروی نارگیلی، این نوع بالسان را داخل نارگیل کرده و روی آن را از ماده ی سقزی می پوشانند، این نوع خیلی کمیاب است. رنگ قهوه ای تیره ی غیرشفاف، طعم شیرین و بوی مطبوع و تند دارد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: بلسان تلو. درخت تُلو و درخت بلسان

خواص بلسان پرو:

۱- آن را به صورت قرص هایی به وزنهای ۰/۲ تا یک گرمی درآورید و هر روز یک عدد بخورید. خاصیت میکروب کشی دارد؛ زیرا با مصرف آن مقدار زیادی گلبول سفید به طرف آن جذب می شود. برای درمان برونشیت های مزمن، زکام ریه و اوایل ابتلا به سال مؤثر است.

۲- در استعمال خارجی برای رفع خارش های جلدی که منشاء عصبی دارد و همچنین برای از بین بردن انگل هایی نظیر شپش و جرب مؤثر می باشد.

3. یکی از داروهای مفید برای سینه می‌باشد.
4. مقدار مصرف آن کمتر از یک گرم به صورت حب می‌باشد.
5. جهت درمان برونش‌های مزمن، زکام ریه و ابتدای بیماری سل مفید می‌باشد.

6.این گیاه سمی است مصرف داخلی آن باید با احتیاط باشد.
7. جهت از بین بردن شپش و جرب به صورت استعمال خارجی استفاده می‌گردد باید تحت نظر پزشک باشد.

درمان گیاهی ترک پوست 
8. جهت رفع شقاق و ترک پوست از روغن این گیاه روی پوست می‌گذارند.
9. جهت بدست آوردن بم دوتلو معمولاً شکافی به شکل هفت روی درخت ایجاد می‌نمایند و بم دوتلو از شکاف خارج شده و داخل ظرف می‌ریزد در گذشته بم دوتلو مصرف درمانی زیادی داشت.

 

 این دارو کمی سمی و از عوامل محرکه است، لذا مصرف داخلی و استمال خارجی آن باید با احتیاط و زیر نظر پزشک انجام شود

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *