قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت عرعر را بشناسید!!!
درخت عرعر
درخت عرعر

درخت عرعر را بشناسید!!!

درخت عرعر را بشناسید!!!

درخت عرعر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت عرعر است گیاهی است از خانواده Simarubaceae، (سابقاً syd (Zanthoxyleae است نسبتاً بزرگ، برگهای آن مرکب زوج و بزرگ به رنگ سبز تیره می باشد که گاهی به رنگ جگری درمیآید.جوانه های آن در ماه اردیبهشت باز می شود. گل عرعر دارای بوی نامطبوعی است که به محض تماس با دست این بو را از خود بیرون میدهد. میوه  عرعر بالدار میباشد و پس از رسیدن قرمز رنگ می شود. این درخت دارای ریشه های خزنده سطحی زیادی است و گاهی دیده می شود که جست های ریشهجوش از فاصله دومتری درخت می روید و درخت دیگری ایجاد میکند. این درخت بومی چین است و به اروپا و سایر مناطق آسیا وارد شده است. در ایران نیز این درخت کاشته می شود.

ترکیب شیمیایی: سه گلوکوزید – یک صمغ روغنی – یک اسانس تلخ – یک اسانس معطر – مواد رزینی – ماده ساپونین – سریل الکل – کلسیم اکسالات – ایزوکوئرستین – وانیلین – تانن – کاسین – الانتین – لعاب

نامهای دیگر درخت عرعر در طب سنتی: شجره السماء – شجره الله – سماق چینی.

خواص  درخت عرعر

درمان گیاهی سرفه

پنجاه گرم از تازه  آن و یا ۱۰۰گرم از خشک آن را در یک لیتر آب جوش به مدت بیست دقیقه دم کنید، بعد آب صاف کرده  آن را با قند شیرین سازید و برای دفع بوی آن کمی اسانس بهار نارنج به آن اضافه کرده و هر صبح و شب یک قاشق مرباخوری بخورید. سرفه را تسکین میدهد، برای رفع ناراحتیهای گوارشی و روده ای مفید است.

درمان گیاهی بواسیر

برای قطع دیسانتری استفاده می شود، ضدسرفه است، قاعده آور میباشد، برای معالجه بواسیر تجویز می شود.

درمان گیاهی اسهال خونی

۱- پنجاه گرم تازه و یا ۱۰۰گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش به مدت بیست دقیقه دم کنید بعد آب آن را صاف و با قند شیرین سازید، برای بوی آن کمی اسانس بهار نارنج به آن اضافه کرده و هر روز صبح و عصر هر بار یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید. قابض و خنک کننده است، برای معالجه  اسهال خونی و قطع خونریزی و احتلام غیرارادی نافع می باشد، عروق را باز می کند.

درمان گیاهی تب های مزمن

۲- چهل روز هر روز سه مثقال نیم کوب شده آن را بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. تب های کهنه و مزمن را قطع میکند.

درمان گیاهی انگل

۳- آن را در آب بخیسانید، بعد با فشار آب مغز ریشه  را کشیده ویک  قاشق مرباخوری از آن را بخورید. برایقطع اسهال و دفع کرم کدو مفید می باشد.

درمان گیاهی تاول 

۴- شستوشو با آب جوشانده آن برای پاک کردن زخمهای انگلی با خارش، جرب و تاول ها مفید است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *