قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت فلوس تسکین دهنده درد مفاصل و نقرس…
درخت فلوس
درخت فلوس

درخت فلوس تسکین دهنده درد مفاصل و نقرس…

درخت فلوس تسکین دهنده درد مفاصل و نقرس…

درخت فلوس چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی فلوس است.فلوس یا خیار شنبر یا خرنوب هندی (نام علمی: ‘Cassia fistula ‘) درخت برگریز و بلند است که جهت ساخت دارو، الوار چوبی و دیدن کاشته می‌شود. طول درخت آن حدود ۱۲ متر است.میوه درختی است از تیره فرعی گل ارغوان و از خانواده Leguminosae، ارتفاع این درخت تا پانزده متر میرسد. برگ آن دراز، به طول حدود سی سانتی متر و دارای هشت تا شانزده برگچه می باشد که هر یک به طول پنج تا پانزده سانتی مترند، هر برگچه تخم مرغی نوک تیز، به رنگ سبز پریده و پر از رگبرگ است که طول رگبرگ در قسمت نوک برگ کوتاه میشود. گل آن خوشه  و طول خوشه  گل دراز، به رنگ زرد و طلایی براق و شبیه گل یاسمن است. میوه  آن به رنگ سیاه مایل به قرمز، به شکل غلاف استوانه  شکل به طول سی تا شصت سانتی متر و قطر بیست و پنج میلی متر می باشد. طول غلاف میوه برخی اوقات تا یک متر نیز میرسد. داخل غلاف میوه پرده  خشبی نازکی به شکل فلس وجود دارد و بین پرده   را ماده  چسبنده  تیره رنگی فراگرفته و دانه  زردرنگی در حدود بیست و پنج تا صد عدد در داخل آن وجود دارد، طعم ماده چسبنده داخل آن کمی شیرین و لب ترش و غیر مطبوع است. این درخت در نواحی گرم آسیا وآفریقا می روید، در ایران نیز در مناطق جنوب و بلوچستان وجود دارد.

نام های دیگر درخت فلوس در طب سنتی:سیال ۔ لاتھی ۔ چونتور ۔ چیمکانی ۔ چمکانی ۔ خیار شنبه – کردله – املتاس – قسا- خیارزه – خیار شنبر- خرنوب هندی – خیار چنبر – کریال.

خواص درخت فلوس

درمان گیاهی یبوست

اگر ۲۰ تا ۶۰ گرم مغز آن با کمی روغن بادام شیرین خورده شود، یبوست را برطرف میکند، ملین سینه است، دفع کننده فضولات و رطوبات زیاد در اطراف اعصاب است، از بین برنده ورم گرم دهان و حلق و احشا میباشد، نرم کننده سینه و مسکن حدت التهاب خون است.

اگر ۶۰ گرم از تخم میوه آن را در نیم لیتر آب ده دقیقه بجوشانید و آب آن را بنوشید، مسهل خوبی است.

درمان گیاهی حناق

اگر آن را مثل غبار نرم بسایید و با آب گشنیز مخلوط کرده و روزی چندبار در دهان بمالید، برفک و جوش  دهان را مرتفع میکند، و اگر در گلو قرقره کنید، برای درمان حناق مؤثر است و آن را تحلیل میبرد.

درمان گیاهی نقرس

مالیدن به موضع درد برای تسکین درد مفاصل و نقرس و نرم کردن ورم مفید است

درمان گیاهی اسهال خونی

اگر آب جوشانده  پوست آن خورده شود، اسهال خونی را درمان می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *