قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت مسواک و خواص مفید آن
درخت مسواک
درخت مسواک

درخت مسواک و خواص مفید آن

درخت مسواک و خواص مفید آن 

درخت مسواک در حقیقت درختچه ای است به ارتفاع متوسط ۳ متری که شاخه های زیادی دارد و این شاخه ها به سمت زمین خمیده هستند و دارای پوستی نسبتا شفاف، به رنگ سبز کم رنگ تا تقریباً سفید می باشند. مناطق مهم رویش گیاه در جهان جنوب اسیا، ایران، مصر، هندوستان و حبشه می باشد و مهم ترین نواحی رویش ان در ایران لار، بندرعباس، میناب، مکران و چاه بهار است.

ترکیبات مهم

مهم ترین ترکیبات ریشه، ساقه و برگ گیاه شامل فلاوونوئیدها، ساپونین، تانن، ترکیبات گوگردی، بنزیل ایزوتیوسیانات، ترکیبات کلراید، فلوراید، کلسیم و سیلیسیم می باشد. .

اثرات مهم

  • اثرات ضد میکروب

قسمت های مختلف گیاه مسواک به علت دارا بودن تانن، ترکیبات گوگردی و ترکیبات ایزوتیوسیانات دارای اثر ضدمیکروبی قوی و گسترده بر روی انواع میکروارگانیسم ها است. ده ها تحقیق در جهان نشان داده است که این اثرات به خصوص در مورد میکروارگانیسم های غیر هوازی مانند استرپتوکوکوس موتانس، که باعث پوسیدگی دندان می باشد، انتخابی و ایده آل است.

  • اثر ضد زخم

اثر ضد زخم چوب مسواک مربوط به وجود فلاوونوئیدها و تانن های موجود در آناست. گرچه ترکیبات دیگری در این مورد دخالت دارند و مسلماً موثر می باشند، ولی دودسته مواد مذکور که در اثر زخم   انها  قوی می باشد علت اصلی این خاصیت  هستند

  • اثر دترجنت (پاک کنندگی و ضد جرم دندان)

کلراید قابل توجه موجود در چوب مسواک به عنوان یک دتر جنت قوی عمل نموده و از ایجاد جرم روی دندانها جلوگیری می کند؛ به همین دلیل افرادی که به طور طولانی از چوب مسواک استفاده می کنند اصولاً دندان های سفیدی دارند.

طریقه مصرف:

در کشور عربستان سعودی و بعضی کشورهای عربی دیگر قطعات حدوداً ۱۰ سانتیمتری با قطر حدود یک سانتیمتر از ساقه های گیاه به صورت بسته های ۵۰ تا ۱۰۰ عددی به وفور به فروش می رسد که هر قطعه از آن به مدت یک روز در آب قرار گرفته و سپس پوست همان قسمت جدا میشود. به این ترتیب فیبرهای طولی این ساقه به شکل مسواک در می آید که آن را به آرامی بر روی دندانها می کشند. با این عمل ضمن مسواک شدن دندانها مواد مختلف این چوب در بزاق حل شده و آثار مختلف خلال آن در دهان، لثه و دندانها اعمال می شود. هم چنین از فیبرهای نازک ساقه جهت کردن دندان استفاده می گردد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *