قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت پنجه و خواص درمانی ان در طب سنتی
درخت پنجه
درخت پنجه

درخت پنجه و خواص درمانی ان در طب سنتی

  درخت پنجه و خواص درمانی ان در طب سنتی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت پنجه است . درخت پنجه گیاهی است از خانواده ی Bombaceae، که درختی است بزرگ با چوب سفید به رنگ پنیر. برگ های آن پنجه ای مرکب و گل های آن درشت و آتشی می باشد که در بهار قبل از برگ ها باز می شود. میوه ی آن کپسول است که درون آن پس از رسیدن کرک ظریفی مانند ابریشم ظاهر می شود و در وسط این  کرک ها دانه هایی به ابعاد یک نخود و به رنگ قهوه ای قرار دارند،  این دانه ها روغنی هستند، کرکهای ابریشم مانند که معمولاً به رنگ های سفید یا زرد یا حنایی هستند از رشته هایی تشکیل  شده اند که طول آنها 40-30 میلی متر می رسد و در بن آن هاتارهای کوتاه تری به رنگ خاکستری یا قهوه ای نیز وجود دارد، این الیاف خیلی سبک،رطوبت گریز،فاسد نشدنی و خیلی الاستیک است.این درخت،بومی مالزی است و در آمریکایی جنوبی، سودان ،سیلان، ماداگاسکار، هندوچین، هندوستان، جاوه، استرالیا مناطق دیگری از نواحی حاره انتشار دارد، به ایران وارد شده و در باغ های آبادان و حمیدیه کاشته شده است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:درخت لاله

 

 خواص گل پنجه :

ضمادله شده ی تازه ی آن برای درمان خارش، جوش، کورک و زخم مفید است.

 صمغ درخت پنجه

ترکیب شیمیایی: کاتچو تانیک اسید در آن وجود دارد.

خواص  صمغ درخت پنجه :

درمان گیاهی سوزاک

آن را در آب حل کرده و بخورید. قابض است، خون را بند می آورد. در موارد ترشحات غیرطبیعی عادت ماهیانه نافع است، برای معالجه ی سوزاک، موثر می باشد، برای افزایش نیروی جنسی مفید است

  ریشه درخت پنجه

ترکیب شیمیایی :0/5 درصد سمول قرمز-0/4 درصد تانن-6درصدموادپکتوز-71درصد نشاسته-8/2 درصدگالاکتوز وآرابینوز.

۱- آب دمکرده ی آن را بنوشید. مدر، قابض، تونیک، نیرو بخش و قی آور است. شیر ه ی تازه  که قبل از طلوع آفتاب از ریشه ی درخت گرفته شده باشد را بخورید.تب را کا هش می دهد..به صورت مایع شست وشو و قرقره برای معالجه ی اسپرو مفید می باشد .

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *