قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / درد,یک احساس ناخوشایند
درد
درد

درد,یک احساس ناخوشایند

درد,یک احساس ناخوشایند

درد تحریکی از ناسیسپتور در سیستم عصبی پیرامونی و یا آسیب یا خرابی سیستم عصبی مرکزی یا پیرامونی می‌باشد.

درد شایع‌ترین دلیل مشورت پزشکی در ایالات متحده است

درد یکی از  مکانیسم های محافظ بدن است  زیرا  موقعی تولید میشود که ضایعه ی بافتی ایجاد شده باشد بدین ترتیب باعث می شود که شخص درصدد رفع عامل آن برآید. مثلاً هنگام نشستن روی پاها به مدت زیاد یا تحت فشار چیزی قرار گرفتن، به علت قطع جریان موقتی خون و تحریک عصب موبوطه درد ایجاد میشود. محل اصلی درد به علت پیچیدگی شاخه های عصبی و زیادی آنها به طور دقیق مشخص نمیگردد، مگر جایی که از رشته های عصبی کمتری برخوردارند، مثل دستها و نوک انگشتان، این گونه دردها ممکن است در محل اصلی خود حس نشود و در جای دیگری محسوس شود. مثل دردهای انتقالی معده به سینه و قفسه ی صدری، یا انتقال دردهای سیاتیکی در اثر آسیب مهره های کمری، به پاها و زیر ران ها (در صورتی که مهره ی کمری آسیب ببیند در زیر ران ها حس می شود.) نسوج هیستامین آزاد میکنند و این ماده باعث تحریک گیرنده های حسی درد می شود. این ماده ی حساس کننده، در هر ضایعه ی بافتی به وجود می آید، که باعث ایجاد درد می شود حتی اگر این ماده از خارج هم به بدن ترزیق شود درد شدیدی را ایجاد میکند.

بعضی از داروها اثر خنثی کننده گی روی ماده ی دردزا دارند که با خوردن آنها باعث تسکین درد می شود. (علت تسکین دردها خنثی شدن این ماده است). دردهای بدن پس از اینکه وارد نخاع شدند از آنجا به طرف مغز رفته و به ناحیه ی خاکستری آن میرسند، پس از گذشتن از این مسیر درد حس می شود. طاقت افراد نسبت به درد بسیار متفاوت است. به طوری که بعضی کم طاقت و بعضی صبور خواهند بود؛ لذا واکنش های روانی که نسبت به درد ایجاد میشود نمی تواند ملاک درستی برای شدت درد باشد.

این واکنش ها عبارتند از اضطراب، گریه و ناله، افسردگی، تهوع، و تحریک پذیری های دیگری که هیچ کدام برای طبیب ملاک دقیقی برای وچود و عدم شدت درد نیست، این نشانه ها مربوط به زمینه ی روحی بیمار است. بیشتر دردها دورتر از محل حقیقی خود حس می شوند، گاهی دردهای سطحی نقطه ای از بدن در جای دیگری خود را نشان می دهند و زمانی دیگر دردهای داخلی به سطح بدن می رسند، یا درد احشایی   داخل شکم ، بر احشاء دگر داخل شکم سرایت می کند به طور کلی می توان گفت که دردها گرچه ممکن است از یک عضو باشند لیکن می توانند اعضای دیگر را تحت تأثیر خود قرار دهند. برای تسکین این دردها  دارویی که خاصیت تسکینی روی بیشتر أعضاء داشته باشد دارای اهمیت زیادی است که خوشبختانهاین خاصیت در داروهای گیاهی موجود است و یک داروی تجویز شده ی گیاهی علاوه براینکه زیانی برای بدن ندارد می تواند بیشتر اعضای بیمار را تحت درمانو بهبودی قرار دهد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *