درد شکم در بچه های شیرخوار و کودکان نشانه چیست..؟


درد شکم در بچه های شیرخوار و کودکان نشانه چیست..؟

درد شکم در بچه های شیرخوار و کودکان نشانه چیست..؟

 علت درد شکم در بچه های شیرخوار و کودکان چیست؟

ممکن است به علت عوامل مختلف مثل اختلالات معده، سوء هضم، یبوست، اسهال و نفخ شکم و حتی عفونت حاد گلو باشد.

موارد اورژانس درد شکم چیست؟

در شیرخواران وضعیت حادی است که به نام پیچ خوردن روده نامیده می شود که به علت وارد شدن یک قسمت از روده به داخل قسمت دیگر به وجود می آید.وضعیت حاد و مهمی است که باید زود تشخیص و به موقع درمان شود، در غیر این  صورت ممکن است باعث مرگ شود. شما میتوانید حتی جریان بیماری را تلفنی به طبیب بچه خود بگویید زیرا تشخیص بیماری به قدری آسان است که حتی تلفنی هم می شود تشخیص داد.به این ترتیب که درد طفل از ساعت بخصوصی شروع شده و به طور متناوب درد شروع میشود و هر چند دقیقه یکبار طفل ساکت می شود و یک وضعیت حاد و یک انسدادحاد است. اگر در ساعات اول تشخیص داده نشود، پس از چند ساعت، خون از مدفوع طفل با قوام ژله ای خارج میگردد.موضوع دیگر آپاندیسیت است که در بچه های بزرگتر دیده می شود و ممکن است در ابتدا درد در تمام شکم باشد، لیکن پس از مدتی جزئی، درد در ناحیه راست شکم در قسمت پایین متمرکز می شود، استفراغ معمولا وجود دارد و تب هم هست. نکته مهم اینکه برای هر درد شکم باید طفل را نزد پزشک برد و اوست که تشخیص می دهد آیا طفل احتیاج به عمل جراحی دارد یا خیر، و از دادن هر نوع دارو خودداری کنید.

آیا به بچه ای که دچار درد شکم است، مسهل یا ملین داده شود؟

خیر، هرگز نباید این کار انجام شود. چون ممکن است دادن مسهل باعث سوراخ شدن روده گردد، لذا هر چه زودتر به طبیب مراجعه شود. باید بخاطر داشت دادن مسهل یا ملین در مواقعی که بچه دچار درد شکم است، ممکن است باعث مرگ او بشود. لذا باید دادن ملین و یا مسهل همیشه توسط پزشک باشد.

 چگونه می توانیم بگوییم که کودک مبتلا به یبوست است؟

یبوست در بچه های کوچک به خصوص اگر شیر مادر بخورند، نادر است. درحالیکه ممکن است در بچه های بزرگتر که غذاهای جامد را شروع کرده اند مشکل ساز باشد. بچه هایی که شیر مادر می خورند ممکن است در چند هفته اول زندگی چندین اجابت مزاج در یک روز یا فقط یک یا دو اجابت مزاج در طول هفته داشته باشند.حتی اگر مدفوع نرم یا آبکی باشد تمام شیرخواران گاهی در زمان اجابت مزاج زور میزنند. در واقع در مدت زمان کوتاهی شما حالت خاص چهره و صداهایی را که هنگام اجابت مزاج از خود خارج میکند، تشخیص خواهید داد.بچه هایی که شیر خشک مصرف میکنند به طور معمول یک اجابت مزاج سفت در روز دارند. اگر چه بعضی از آنها هر سه یا چهار روز فقط یک بار اجابت مزاج دارند. این حالت غیر طبیعی در نظر گرفته نمی شود مگر اینکه مدفوع خیلی سفت و ساچمه مانند باشد. عضلات سفت شده، تحت فشار قرار بگیرد و بیحرکت شود و هرچه بیشتر باقی بماند، سفتتر و خشکتر خواهد شد.قبل از مشکوک شدن به یبوست، آشنا شدن با نشانه های آن و توجه به اینکه در بچه ها نیز مانند بزرگسال ها، الگوی اجابت مزاج متفاوت است، به شما کمک خواهد کرد.

 نشانه های یبوست چه چیزهایی است؟

در بچه های صفر تا سه ماهه یبوست به ندرت پیش می آید حتی اگر کودک شیرخشک مصرف نماید. بعضی بچه ها با هر اجابت مزاجی زور زده و غرغر می کنند و ناراحت به نظر میرسد با پزشک خود مشورت نمایید. اگر نوزاد شما مدفوع خشک و کمتر از یک دفعه در روز دفع میکند، به طورمعمول یبوست در نظر گرفتهمیشود. در بچه های بزرگتر که مصرف غذاهای جامد را شروع کرده اند نشانه ها ممکن است شامل موردهای زیر باشند:تحریک پذیری، درد شکم و ناراحتی معده، سفتی شکم، درد شکم که بعد از اجابت مزاج کاهش می یابد، رگه های خونی در مدفوع که به طور معمول به علت شقاق مقعد می باشد و به دلیل عبور مدفوع سخت ایجاد شده است، مدفوع ساچمهمانند که با سختی دفع میشود.

چرا یبوست اتفاق می افتد؟

ممکن است یک کودک شیرخوار به دلیل دریافت نکردن مقدار کافی مایعات دچار یبوست شود. در صورت ادامه پیدا کردن مشکل به پزشک مراجعه نمایید زیرا انجام معاینه به وسیله پزشک اهمیت دارد.

چگونه میتوان یبوست را درمان کرد؟

باید قبل از انجام هر کاری برای کاهش ناراحتی کودک با پزشک خود مشورت نمایید. برای بچه های بزرگتر که از غذاهای جامد استفاده می نمایند، با اضافه کردن چند قاشق غذاخوری آلوی له شده به غذای صبح او، یا دادن دو قاشق چایخوری آب آلو به او، به طور معمول یبوست برطرف می شود. به کودک خود میوه و سبزیجات (البته در مقدارهای کم) بدهید تا فیبر کافیدریافت کند و همچنین مقدار زیادی مایعات شامل آب خالص به او بخورانید.

 چه اقداماتی در بهبود ببوست موثر است؟

اقدامهای زیر می تواند در بهبود یبوست موثر باشد:- پاهای کودک را پا دوچرخه بزنید. این کار ممکن است به حرکت مدفوع در طول روده او کمک کند.- اگر غذاهای جامد میخورد، غذاهای یبوستزا مانند برنج، موز یا حبوبات راقطع کنید.- یبوست در بچه ها به طورمعمول شایع می باشد به خصوص زمانی که غذاهای جامد را شروع میکنند چون در این زمان بدن آنها یاد می گیرد که چگونه غذاهای جدید را هضم کند.- کودکان شیرخوار کمتر دفع مدفوع دارند. این موضوع طبیعی است و ارتباطی به یبوست ندارد. در این مورد نگران نباشید.- بیشتر والدین، به خصوص مادرها، فکر می کنند روزی یک بار اجابت مزاج ضروری است؛ اما اینطور نیست.- والدینی که کودکانشان مدفوع خود را حبس میکنند همانهایی هستند کهپس از هر بار اجابت مزاج لگن کودک را بررسی می کنند تا ببینند مقدار آن کافی است یا نه.- اگر می بینید کودک شما روی لگن دست و پا میزند و جیغ میکشد، او را رها کنید، درغیراین صورت به طور حتم از نظر دفع مدفوع او با مشکل مواجه خواهید شد.- یبوست در کودکانی که مادرانشان آنها را مجبور می کنند در مواقعی که تمایل ندارند روی لگن بنشینند، شایع است.- اگر کودک شما کنترل مدفوع را به دست آورد و سپس آن را از دست بدهد، شایع ترین علت آن تشویش روانی است؛ در درجه اول دلیل آن را در خود و خانواده تان جستجو کنید.- یبوست مزمن در کودک ممکن است برعکس، به صورت اسهال تظاهر یابد، زیرا روده با دفع مایع اضافی سعی دارد مدفوع را به حرکت درآورد/- به نظر می رسد میزان بالای طلاق و جدایی والدین یکی از علل کثیف کردن بچه ها باشد.- به نظر می رسد که کثیف کردن بچه ها با «والدین مشکل دار»، یعنی پدران و مادران عصبی و سلطه جو نیز ارتباط دارد.-کثیف کردن مکرر از مشکلات کودکان و بیشتر پسرانی میباشد که به زورآموزش لگن دیده اند.

 کنترل مدفوع در چه زمانی حاصل میشود؟

کنترل مدفوع بطور معمول قبل از کنترل ادرار حاصل می شود، ولی زمان بهدست آوردن کنترل مدفوع متغیر است. به نظر می رسد برخی کودکان به آرامی از مرحله دفع رفلکسی مدفوع پس از هر غذا به مرحله دفع ادراری آن که به طور کامل در کنترل آنها است، عبور می کنند. از طرف دیگر سایر کودکان (به خصوص پسرها) ممکن است تا پس از سن دو سالگی هیچ نشانه ای از کنترل مدفوع را نشان ندهند.این موضوع نشان می دهد که محدوده طبیعی برای زمان به دست آوردن کنترل مدفوع چقدر وسیع است. همچنین محدوده زمانی وسیع دیگری نیز، یعنی از دوازده ماهگی تا دو و نیم سالگی وجود دارد که طی آن کودکان ممکن است با مدفوع خود بازی کنند یا آن را به اطراف بمالند. علت این کار این است که کودکانمجذوب هر آنچه که از بدنشان خارج شود می گردند، نه کثیف بودن آنها. هیچ وقت کودک را به خاطر کاری که تا این حد طبیعی است سرزنش نکنید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد