قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درد لثه را با شاهتره درمان کنید
شاهتره
شاهتره

درد لثه را با شاهتره درمان کنید

درد لثه را با شاهتره درمان کنید

شاهتره

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شاهتره است  گیاهی است از خانواده  Fumariaceae، جنس Fumaria، یک ساله و علفی، برگهای آن به رنگ سبز غبارآلود،  کوچک، خیلی بریده بریده و نواری است. گل های آن نامنظم، به رنگ سفید، به صورت خوشه ای و نوعی به رنگ بنفش مایل به قرمز می باشد. این گیاه دارای چندگونه  مختلف است؛ نوع گل بنفش مایل به قرمز در کشور ایران به طور خودرو و روی بانه  باغ های انگور، کنار دیوارها و زمینهای نرم و متروک می روید و در اردیبهشت و خرداد گل میدهد. نوع گل سفید در نقاط مرطوب و سایه دارو کنار نهرهای آب درایران در اطراف تهران، ورامین و در دامنه هایالبرز، گیلان، مازندران، گرگان، آذربایجان و

فارسی در اطراف شیراز و کازرون، در خراسان درقوچان، فریمان و نیشابور، در کرمان در بم و در جیرفت، در مناطق جنوبی در جزیره ی خارک و در بلوچستان انتشار دارد. نوع دیگری از آن وجود دارد که تا به حال در ایران دیده نشده است.

طبیعت آن: مرکب القوی است؛ یعنی در حرارت، معتدل ولی خیلی خشک است و عده ای آن را گرم و خشکمیدانند.

ترکیب شیمیایی: ترکیبات غیرآلکالوئیدی پنتاتریاکونتان، گلوکوز، تانن و فوماریک اسید در آن وجود دارد.

نام های دیگر شاهتره در طب سنتی: شاهترج – شاتره – تلخی – معرب – فلومتر – اصفورن – شجره الدم – سلطان البقول – بقلهالملک – پیت پاپارا.

خواص شاهتره

داروی گیاهی رفع فضولات معده

۲- خشک آن را بکوبید و با سرکه یا با آب و عسل و یا با مخلوطی از سرکه و عسل مخلوط کرده و بخورید. برای رفع قی صفراوی، آشفتگیهای بلغمی و پاک کردن معده از فضولات حبس شده در معده بسیار نافع است.

درمان گیاهی گرفتگی های طحال

۳- آب تازه  آن را بگیرید و با شکر و یا با تمرهندی مخلوط کرده و بخورید. کهیر را درمان میکند، برای تقویت و پاک کردن معده و روده ها و باز کردن گرفتگیهای کبد و طحال مفید است.

درمان گیاهی تب

۴- هر روز چهار مثقال از آن را با دو مثقال پوست شاخه های جوان درخت بید در آب بجوشانید تا بهاندازه  هفت فنجان آب باقی بماند، بعد آن آب را صاف کرده و سه فنجان صبح ناشتا، دو فنجان قبل از ناهار و دو فنجان قبل از شام بنوشید. تب نوبه یا مالاریا را درمان میکند

درمان گیاهی درد لثه

۵- آن را در دهان بجوید و مزمزه کنید. برای التیامجراحات دهان و زبان و استحکام لثه و بن دندان نافع است

درمان گیاهی جوش

۶- آب جوشانده  آن را در دهان قرقره کنید. جوش های آن را برطرف می کند.

درمان گیاهی اسهال

۷- عرق آن که از تقطیر گیاه به دست می آید را بخورید. از اسهال جلوگیری میکند.

داروی گیاهی روییدن مو اضافی در پلک

۸- برای برطرف کردن مو اضافی که در پلک چشم می روید، اول با موچین ضد عفونی شده مو را بکنید، بعد به جای آن آب شاهتره تازه را گرفته و با صمغ عربی مخلوط کرده بمالید. مانع روییدن مجدد مو اضافی می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *