قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / درد لثه را با گیاهان دارویی درمان کنید!
درمان لثه با داروی گیاهی
درمان لثه با داروی گیاهی

درد لثه را با گیاهان دارویی درمان کنید!

درد لثه را با گیاهان دارویی درمان کنید!

لثه سالم به رنگ صورتی یا قرمز روشن است و محکم به دندان چسبیده و آن را احاطه کرده است. استخوان سالم فک نیز به همین ترتیب دندان را در بر می گیرد. لثه ای که به بیماری دچار نشده است به هنگام خوردن غذا یا مسواک زدن خونریزی نمی کند و بافت سفت و محکم و ظاهری دانه دانه شبیه به پوست پرتقال دارد.چه عواملی باعث ایجاد بیماری لثه و استخوان می شوند.

95
بهداشت بد دهان و رعایت نکردن بهداشت روزانه (مسواک و نخ دندان) و همچنین عدم مراجعه به دندانپزشک برای جرم گیری دندان ها، باعث تجمع مواد غذایی در طوق دندان و زیر لثه می-شود. این مواد به شکل یک لایه چسبنده به نام پلاک میکروبی در زیر لثه باقی می مانند و به مرور زمان با اضافه شدن میکروب-ها و باکتری ها سخت و محکم شده و به جرم دندان تبدیل می شوند.

هنگامی که جرم بر روی دندان تشکیل می شود دیگر با مسواک زدن و نخ دندان از روی دندان ها پاک نمی شود و فقط دندان پزشک می-تواند آن را با روشی که جرم گیری نام دارد از روی دندان بردارد. لثه اطراف دندان به این مواد واکنش نشان می دهد و دچار التهاب می شود و بیماری لثه از همین جا آغاز می شود. در ابتدا تنها لثه دچار تورم می شود که با برداشته شدن جرم قابل برگشت است و آسیبی به استخوان وارد نمی شود.

اگر این وضعیت ادامه پیدا کند موادی که باکتری ها ترشح می کنند و موادی که بدن در مقابله با آنها ترشح می کنند دست به دست هم داده و از بین رفتن استخوان آغاز می شود. لثه کم کم تحلیل رفته و عقب نشینی می کند و اگر درمان جرم گیری انجام نشود لثه ها دچار عفونت می شوند و استخوان هم به تدریج از بین رفته و عقب نشینی خواهد کرد.

 درمان گیاهی لثه:

 استفاده از جوشانده بابونه بهترین روش برای از بین بردن عفونت دهان میباشد. از گل گیاه بابونه یک دمنوش و محلول برای شست وشوی دهان تهیه کنید: یک تا دو گرم از گل خشک بابونه را با ۱۵۰ میلی لیتر آب جوشیده مخلوط کرده و به مدت ده دقیقه روی آن را بپوشانید و در گوشه ای قرار دهید، بعد آن را از صافی رد کرده و استفاده نمایید.

بهتر است این محلول را به صورت گرم یا ولرم برای شست وشوی محل درد بیمار در دهان و یا شست وشوی کلی دهان به کار ببرید. راه ساده تر استفاده از محلول های شست وشو دهنده آماده در داروخانه ها می باشد که خاصیت ضد عفونی کننده داشته … و حاوی الکل هستند. به غیر از این برای عفونت های دهان استفاده و مصرف از گیاه آویشن، برگ گیاه مریم گلی وعصاره  بابونه بسیار مفیدمی باشد. در طی روز چندین مرتبه از محلول های شست وشو دهنده دهان (که به صورت آماده به فروش میرسند و میزان مصرف آنها در برگه همراه قید شده است) استفاده کنید. علاوہ بر محلول های شست وشو دهنده موجود در لوازم بهداشتی ها و داروخانه ها که حاوی الکل و یا مواد شیمیایی هستند. محلول هایی دیگر نیز وجود دارند که از عصارهای گیاهان به خصوصں بومادران، عصارۂ درخت مسواک و عصارہ نعناع تهیه شده اند و برای ضد عفونی کردن بسیار مفید هستند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *