قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / درد ها مختلف بدن را بشناسید ……
درد
درد

درد ها مختلف بدن را بشناسید ……

درد ها مختلف بدن را بشناسید ……

دردچیست؟

درد یک مکانیسم محافظ بدن است. زیرا موقعی تولید می شود که ضایعه ای بافتی ایجاد شده باشد، بدین ترتیب باعث می شود که شخصی درصدد دفع عامل آن برآید مثلاً نشستن مدت زیادی روی پاها یا تحت فشار چیزی قرار گرفتن به علت قطع جریان موقتی خون و تحریک عصبی مربوطه، درد ایجاد می شود. محل اصلی درد به علت پیچیدگی شاخه ها عصبی و زیادی آنها به طور دقیق تعیین نمی شود مگر جایی که از رشته های عصبی کمتری برخوردارند مثل دست ها و نوک انگشتان، این گونه دردها ممکن است در محل اصلی خود حس نشود و در جادیگری محسوس شوند. مثل دردها انتقالی معده به سینه و قفسه صدری یا انتقال دردهاسیاتیکی در اثر آسیب مهره هاکمری به پاها و زیر ران ها (در صورتی که مهره کمترآسیب ببیند درد در زیر ران ها حس شود.

محرک گیرنده حس درد

معتقدند که نسوج، هیستامین آزاد می کند و این ماده باعث تحریک گیرنده ها حس درد می شود این ماده حساس کننده در هر ضایعه بافتی به وجود می آید و اگر این ماده از خارج هم به بدن تزریق شود درد شدیدی را ایجاد می نماید. بعضی از داروها اثر خنثی کننده گی روی ماده دردزا دارند که با خوردن آنها باعث تسکین درد می شود. (علت تسکین دردها، خنثی شدن اینماده است).دردها بدن پس از اینکه وارد نخاع شدند از آنجا به طرف مغز رفته به ناحیه خاکستریقشر مغزی می رسند پس از گذشتن از این مسیر درد حس می شود.

طاقت افراد نسبت به درد

طاقت افراد نسبت به درد خیلی متفاوت است به طوری که بعضی کوهی را مو و عده ای مویی را به کوه نشان می دهند. لذا واکنش ها روانی که نسبت به درد ایجاد می شود نمی تواند ملاک کامل برای شدت درد باشد، این واکنش ها عبارتند از، اضطراب، گریه و ناله، افسردگی، تهوع و تحریک پذیری ها دیگری که هیچ کدام برای طبیب ملاک کاملی برای وجود و عدم شدت درد نیست این تظاهرات مربوط به زمینه روحی بیمار است.

درد منتشره

بیشتر دردها دورتر از محل حقیقی خود حس می شوند، گاهی دردهاسطحی نقطه ای از بدن در جای دیگری خود را نشان می دهند. زمانی دردها داخلی به سطح بدن می رسند یا درد احشایی، داخل شکم بر احشاء دیگر داخل شکم سرایت می کند. به طور کلی میتوان گفت که دردها گرچه ممکن است از یک عضو باشند لیکن می توانند بیشتر اعضادیگر را تحت قلمرو و ناراحتی های خود قرار دهند. برای تسکین این دردها اگر دارویی باشد که دارای خاصیت تسکین روی بیشتر اعضاء را داشته باشد دارای اهمیت زیادیاست که خوشبختانه این خاصیت در داروهای گیاهی موجود است. یک داروی تجویز شده گیاهی علاوه بر اینکه زبانی برای بدن ندارد میتواند بیشتر اعضا بیمار را تحت درمان وبهبودی قرار دهد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *