قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / درمان آکنه با گیاهان دارویی…
آکنه
آکنه

درمان آکنه با گیاهان دارویی…

درمان آکنه با گیاهان دارویی…

آکنه

چه دختران و چه پسران در سن بلوغ اغلب دچار اکنه میشوند. این بیماری پوستی که به علت التهاب غدد سبابه به وجود می آید باعث بروز جوش و تاولهای چرکی می شود.

جوش های سر سیاه دارای سوراخ هایی هستند که در تماس با هوا و آلودگی سیاه می شوند، در حالی که روی جوش های سرسفید با لایه پوست نازکی پوشیده شده و مسدود گشته است. آکنه معمولاً چرکی است و اگر مداوا نشود پس از بهبود جای آن باقی می ماند.

آکنه مسری نیست و ناشی از تغییرات هورمونی در تمامی ارگانیزم های بدن در دوران بلوغ است. کم تحرکی، تغذیه نامناسب (غذاهای اماده) و سوءهاضمه آن را وخیمتر می سازد، برای درمان آن معمولاً از انواع پمادها و تونیک ها استفاده میشود. در برخی از نوجوانان بروز آکنهباعث مشکلات روحی جدی می شود.

چای های مخلوط توصیه شده

گیاهان دارویی تا حدودی می توانند آکنه را بهبود دهند. مصرف مداوم داخلی انواع چایهای گیاهی و مصرف خارجی ضمادها و کمپرسیهای خیس و ماسکها مؤثر خواهد بود.

چای مخلوط بنفشهٔ فرنگی و پنیرک

بنفشهٔ فرنگی ۲۰ گرم ،گل پنیرک ۱۰ گرم، بید گیاه (مرغ) ۱۰گرم،

چای مخلوط بابونه و پنیرک

گل بابونه ۱۰ گرم، گل پنیرک ۱۰گرم ،گل عینک ۱۰ گرم، گل آرنیکا ۱۰ گرم ،بنفشهٔ فرنگی ۱۰گرم

طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چای خوری از هر مخلوط گیاهی را در لیتر آب ولرم بریزید، به مدت سه تا پنج ساعت بگذارید بماند، گاهی آن را هم بزنید و سپس صاف کنید. هنگام نوشیدن آن را گرم کنید. در یک دورهٔ درمانی بین چهار تا شش هفته روزانه دو فنجان چای شیرین نشده بنوشید. برای پاک کردن پوست چای را تا دمای ۴۰ درجهٔ سانتی گراد گرم کنید. یک تکه تنزیب را در آن خیس کنید و روی موضع بمالید یا پوسته های سخت را با مالش ملایم و با احتیاط از سطح پوستتان جدا کنید.

چای مخلوط بید گیاه (مرغ) و بنفشهٔ فرنگی

در اینجا یکی دیگر از چای های مؤثر مخلوط که مصرف دراز مدت آن در بیشتر موارد با موفقیت همراه است معرفی می شود. بید گیاه (مرغ) ۲۰ گرم ،بنفشهٔ فرنگی ۱۰ گرم ،دم أسب ۱۰گرم ،برگ بولاغ اوتی ۱۰گرم چ

 طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چای خوری پر از مخلوط گیاهی را با پالیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و سپس ان را صاف کنید. در یک دورهٔ درمانی بین چهار تا هشت هفته روزانه سه فنجان چای شیرین نشده بنوشید.

شیر و عسل

این داروی خانگی قدیمی که به عنوان تونیک شستشو استفاده می شود باعث صاف و تمیزشدن پوست و از بین رفتن جوش ها و کهیرها می شود.

طرز تهیه و روش مصرف: عسل و شیر را به نسبت های یکسان با یکدیگر مخلوط کنید،

نصف آب یک عدد لیمو را به آن مواد را در بطری بریزید و به خوبی تکان دهید. شب ها آن را روی پوستتان بمالید و صبح روزبعد با آب ولرم بشویید.

پماد موم عسل

موم عسل آکنه های سفت و سخت را از بین می برد.

 روش مصرف: مقداری از پماد را روی تنزیب بمالید و مواضع مبتلا به اکنه را با ان اغشته نمایید.

سرکه میوه

بهبود آکنه های سفت و سخت با مصرف سرکهٔ میوه جزو خصوصیات سرکهٔ میوه ذکر شده است.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *