قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / درمان استرس در طب سنتی!!
استرس
استرس

درمان استرس در طب سنتی!!

درمان استرس در طب سنتی!!

استرس

مجموع واکنش های جسمی و ذهنی (عاطفی) آدمی در برابر محرکهای ناخواسته خارجی و داخلی که بر هم زننده ثبات داخلی بدن باشد، استرس نام دارد. اگر این واکنشها ناکافی یا نامناسب باشند ممکن است به بیماری منجر شوند. استرس عموماً پس از ادراک وضعی ناخواسته یا زیان آور آغاز شود. این احساس تنش نام دارد.  تنش احساس به هم خوردن تعادل فیزیولوژیکی است و استرس واکنش بدن برای رفع اثر عامل تنش زا.

زندگی هرچه ساده تر باشد استرس کمتر از ساکنان شهرهای بزرگ و پرجمعیت با عوامل استرس زارو به رو هستند. استرس بر دو نوع است: استرس های بزرگ و استرس های کوچک (مینی استرس ها).

استرس های بزرگ در زندگی هر شخص به ندرت اتفاق میافتند، مثل از دست دادن یک عزیز، از دست دادن شغل و بیکار شدن، ورشکستگی، طلاق و مانند آنها. بدن در برابر استرس های بزرگ در سه مرحله عمل می کند که از موضوع بحث ما خارج است. آنچه بیشتر مورد بحث ماست مینی استرس ها هستند که در هر شبانه روز بارها آدمی با آنها رو به رو می شود. مینی استرس ها مانند قطره های آبی که اگر مدام از ارتفاعی روی سنگی بچکند آن را سرانجام سوراخ می کنند، بر اثر تکرار آدمی را از پا در می آورند. مینی استرس ها به قرار زیرند:

استرس انتظار در صف (نان و یا آنچه با کوپن توزیع می شود، پمپ بنزین، پشت چراغ قرمز راهنمایی، اتاق انتظار پزشک، بانکها، اداره پست، اتوبوس و…)

– استرس ناشی از خاموشی ناگهانی برق

– استرس ناشی از قطع آب لوله کشی

– استرس حاصل از دعوای زن و شوهر در خانه (که متأسفانه در اکثر فرهنگ ها شایع است)

– استرس داشتن ماشین (و دردسرهای مربوط به آن) یا نداشتن ماشین و دردسرهای مربوط به آن.

– استرس دانش آموزان در کلاس درس، ناشی از معلمی که درس میپرسد.

– استرس امتحان (و آزمایشات مختلف)

– استرس داشتن بیماری صعب العلاج یا علاج ناپذیر در خانه

– استرس ناشی از وجود همسایگان عاری از فرهنگ اپارتمان نشینی

عکس العمل بدن در برابر عوامل استرس زا

بدن برای مقابله با عوامل استرسزا به راه های ۱- ضربان قلب سریع می شود تا خون کافی به اعضا برسد تا بتوانند با استرس مقابله کنند. ۲- بر اثر تنگ شدن رگ های سطحی بدن، خون از پوست متوجه مغز و عضلات می شود تا با عوامل استرس زا بهتر مقابله شود. ۳- آدرنالین (هورمون هیجان) به مقدار بیشتر از بخش مرکزی غده روی کلیه ترشح می شود. ۴- بر تعداد گلبولهای قرمز خون افزوده می شود تا اکسیژن کافی به مغز (که بزرگترین  مصرف کننده اکسیژن است) برسد. ۵- عوامل انعقاد خون در بدن بیشتر ترشح می شوند تا در صورت زخمی شدن خون زودتر بند بیاید.

 بیماریهای ناشی از استرس

نکته مهم درباره استرس ها این است که بسیاری از مینی استرس ها، استرس نیستند بلکه ما آنها را استرس په حساب می آوریم. معمولا هنگامی پاسخ به استرس داده میشود که خطری واقعی وجودمان را تهدید کند، ولی اموری در ما از طریق انعکاس شرطی، استرس زا شده اند که به هیچ وجه تهدیدمان نمیکنند، یعنی پاسخ نابجا میدهیم، مثلاً کارمندی که در اتاقش مشغول کار است معمولاً از ورود ناگهانی رئیس خود دچار استرس می شود، یا شاگردی که معلم او را برای پاسخ دادن به سئوالات درس پای تخته سیاه می خواند دچار مینی استرس می شود!

استرس سه نوع تغییر عمده در انسان به وجود می آورد: تغییرات رفتاری، تغییرات دستگاه عصبی خودمختار (سمپاتیک و پاراسماتیک)، تغییرات دستگاه ایمنی.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *