درمان اسهال از گرمازدگی با طب سنتی


درمان اسهال از گرمازدگی با طب سنتی

درمان اسهال از گرمازدگی با طب سنتی

اسهال از گرمازدگی

  •  اگر در اثر گرمازدگی دچار اسهال شدید از خوردن ماست کیسه انداخته، خاک شیر یخ مالی شده، شربت به لیمو یا فرنی غافل نشوید و برای درمان آن بهتر است دانه های خشخاش را با شکر ساییده و مانند قائوت بخوری ماست شیرین تازه را بدون نمک دوغ کنید و مقداری آب لیمو را با کمی قند در یک لیوان آب شربت کنید و بنوشید.
  •  بلوط را بودهید بعد نرم بسایید سپس با شکر ساییده شده مخلوط و کفلمه کنید.
  • پوست بلوط(جفت) و مازو از هر کدام ۵ گرم بجوشانید و آبش را بنوشید.
  • هر یک ساعت که میگذرد ۱۲ تا ۱۵ عدد اسفند را در دهان بریزید و بدون آن که دندان روی آن گذاشته شود ببلعید.
  • دو ساعت در هوای ملایم بخوابید و پس از بیدار شدن ۲۰ گرم خاکشیر خشک را در دهان بریزید و بدون آب کم کم آنها را با آب دهان تر کنید و بخورید.
  • اسهال می‌تواند در اثر ابتلا به عفونت های میکروبی، بیماری ها (نظیر التهاب‌های روده‌ای و ایدز)، ناسازگاری های غذایی، حساسیت به الکل یا مسمومیت ها بروز نماید.اصولا اسهال خفیفی که با سایر علائم (تب، دفع خون و …) همراه نباشد، خودبخود بهبود می‌یابد، اما در صورتی که حالت آزاردهنده‌ای به خود بگیرد، می‌توان از فرآورده‌های ضد اسهال بهره گرفت. این فرآورده‌ها نیز تنها در درمان شرایط موقت و گذرا توصیه می‌شوند. در صورتی که اسهال بیش از دو روز به طول بیانجامد، یا با تب بالا و از دست دادن پنج درصد کل آب بدن یا دفع خون همراه شود، هرگز خوددرمانی نکنید و فورا به پزشک مراجعه کنید. ممکن است اسهال باعث از دست دادن مقدار زیادی از آب و املاح بدن شود. در این شرایط، دهان خشک شده و چشم ها گود می‌افتند. ضعف، کاهش میزان دفع ادرار و سرگیجه نیز از علائم دیگر این عارضه هستند. بنابراین جایگزینی آب از دست رفته برای افراد مبتلا به اسهال، خصوصا در اطفال، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این گونه موارد می‌توان با نوشیدن انواع مایعات و یا استفاده از محلول های خوراکی نظیر ORS (او آر اس)، آب و املاح از دست رفته را جبران کرد. در صورت عدم دسترسی به پودر بسته بندی شده ORS ، می‌توان از دستور زیر برای تهیه آن استفاده کرد: دو قاشق مرباخوری شکر یک قاشق چایخوری نمک نصف قاشق چایخوری جوش شیرین چهار لیوان آب جوشیده سرد شده و یا آب میوه تمامی مواد بالا را با هم مخلوط کرده و در پارچ بریزید و در یخچال قرار دهید تا خنک شود، به خصوص برای بچه ها حتما خنک کنید تا بتواند آن را بخورد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد