درمان اسهال با گیاه کوله خاس در طب سنتی


درمان اسهال با گیاه کوله خاس در طب سنتی

درمان اسهال با گیاه کوله خاس در طب سنتی

کوله خاس

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی کوله خاس است . کوله خاس گیاهی است از خانواده Asparagaceae، چند ساله، بوته ای شکل وهمیشه سبز با شاخه های چوبی سبز رنگ که بلندی آن پنجاه تا شصت سانتیمتراست. .برگ های آن انشعابات  کو تاهی از گیاه می باشد و به شکل برگ درآمده پهن، نوک تیز، مثلثی و سبزرنگ است. گلهای آن کوچک به رنگ سبز کمرنگ و خوش بومی باشد که قسمتی از دم گل آنها به کلادودها چسبیده است و در وسط آنها قرار دارد. میوه ی آن کروی، گوشتدار و کوچک به رنگقرمز مرجانی است. ساقه  زیرزمینی و ریشه گیاه که بیشتر به عنوان دارو مورد استعمال است، پس از خشک شدن به رنگ خاکستری مایل به زرد، پوشیده از ریشک ها و به قطر چند میلیمتر در بازار عرضه می شود. این گیاه در قسمت وسیعی از مناطق مختلف انگلیس و فرانسه و سایر نواحی اروپا و در ایران انتشار دارد، در ایران در ارتفاعات کمتر از ۱۰۰۰ متر جنگلهای شمال و در دره های مرطوب کنار دریای خزر، گرگان، بندرگز، لاهیجان، اطراف رشت، طوالش و آستارا به طور خودرو دیده می شود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:سیر سیرک - جز - جیز - کول کیش - هس - چوشت - چشت - آس بری - مورد اسفرم - رند. ريحان القبور-کوله حسی - هاس - پل وکول - کولار - اوتو. طبیعت آن: مرکبالقوا و معتدل است و در آن کمی برودت غالب است.

خواص درمانی ریشه کوله خاس:

آب جوشانده  آن را بنوشید. مدزو اشتهاآور است، در موارد آب آوردن نسج ها، بیماریهایمجاری ادرار و کمخونی دختران جوان مفید می باشد.

برگ و ميوه کوله خاس

طبیعت آن: مرکبالقوا و معتدل است و در آن کمی برودت غالب است.

خواص درمانی برگ و میوه کوله خاس:

۱- برگ و میوه  آن را با هم بخیسانید و یا دم کنید، بعد آب آن را با آب انگور مخلوط نمایید و بخورید، مدر استبرای رفع سختی ادرار و قطره قطره ادرار کردن که ناشی از رطوبت باشد مؤثر است،برای خرد کردن سنگ مثانه و تقویت معده و کبد نافع است،

درمان گیاهی یرقان

برای معالجه  یرقان و اسهال مؤثر می باشد، ترشح شیر را افزایش می دهد.۲- با برگ و میوه  آن شیاف درست کنید و مصرف نمایید. برای اخراج کرم معده نافع است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد