درمان اسپاسم و گزفتگی عضلات با پمپ باکلوفن


درمان اسپاسم و گزفتگی عضلات با پمپ باکلوفن

درمان اسپاسم و گرفتگی عضلات با پمپ باکلوفن

 

سفتی (Spasticity)

اسپاستیسیته یا سفتی (StifineSS) در اندام ها که در نتیجه ی افزایش تون (tone: مقاومت در برابر کششی طبیعی) عضلانی رخ میدهد و علت آن دمیلیناسیون است، می تواند در راه رفتن اختلال ایجاد کند. راه رفتن با اندام هایی که به دلیل اسپاستیسیته سفت شده، مشکلی تر و در نتیجه خستهکننده است. شایعترین مکانهای سفتی، عضلات ساق پا، ران، سرین، کشالهی ران، و گاهی پشت میباشد. میزان سفتی از خفیف و قابل چشم پوشی، UG شدید و دردناک، متغیر است.

در اینجا به یک نکته ی جالب و ظریف در مورد سفتی اشاره می کنیم: اگر هرگونه ضعفی در پاهایتان احساس می کنید، کمی سفتی در واقع به ایستادن و راه رفتنتان کمک می کند. اما اگر مقدار سفتی زیاد باشد، این وضعیت آزاردهنده و خسته کننده کارهایتان مناسب باشد. در اینجا به چند نکته دربارهی درمان سفتی، اشاره می شود:

*مشکلات شناخته شده ای را که باعث افزایش سفتی می شود، درمان کنید. این مشکلات شامل مثانه یا رودهی متورم، عفونت مجاری ادراری یا جاهای دیگر، درد از هر نوع آن و زخمهای فشاری است (برای اگاهی از فیزیوتراپ خود بخواهید برنامه ای در زمینه ی تمرینات کششی به شما ارائه کند. این برنامه باید شامل هر دو نوع برنامههای کششی فعال (که خودتان در ایفای آن نقش دارید) و کششی غیرفعالی (که بعضی از عضلات تان به کمک یک مددکار تحت کشش قرار میگیرد) باشد.

در مورد داروهای مؤثر بر سفتی از پزشکتان سؤال کنید. رایج ترین داروهای به کاررفته در این زمینه عبارت است از لیورسال (Lioresal) (باکلوفن tizanidine (zanaflex وزانافلکس )baclofen( داشته باشید، دوز دارو مهم است، زیرا دوز خیلی کم اثر تسکینی ندارد و دوزخیلی بالا باعث خستگی و ضعف میگردد. بهترین تدبیر، شروع با دوز کم و افزایش تدریجی تا حصول بهترین نتیجه (سفتی نه زیاد و نه کم) است. صبور باشید؛ ممکن است برای به دست امدن نتیجه ی دلخواه به وقت بیشتری نیاز داشته باشید.

- اگر سفتی شدید، به دوزهای خوراکي قابلي تحملي اين داروها پاسخ درمانی ندهد، بهترین گزینه ی درمانی، کار گذاشتن پمپ باکلوفن به صورت مستقیم می شود. این معجزه ی اخیر پزشکی مدرن باعث التیام سفتی با دوزهای و ضعف هم ممانعت به عملی می آورد.

دارویی خیلی کمتر می شود و بنابراین از عوارض جانبی نامطبوع خستگی مگى و سرگیجهاینکه دنیا دارد دور سرتان مېچرخد یا خودتان در حال چرخیدن هستید) مستقیماً روی توانایی راه رفتن تأثیری ندارد، ولی به هرحال باعث می شود هنگام راه رفتن احساس ناخوشایندی داشته باشید. علت وقوع این حالات در ام اس بیشتر به دلیل یکی از عوامل زیر است: دمیلیناسیون که باعث اختلال در رسیدن پیام ها از گوش داخلی به مغز می شود، یا دمیلیناسیون در مناطقی از ساقه ی مغز که  کنترل تعادل را به عهده دارد. به دلیل اینکه هریک از مشکلات ذکر شده می تواند به دلایل دیگری هم رخ دهد، بهتر است قبل از اینکه ام اس را مقصر بدانیم، دلایل احتمالی دیگر رد شود


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد