درمان اطفالی که  دچار صرع ، تشنج و فلج مغزی شده اند  ….


 درمان اطفالی که  دچار صرع ، تشنج و فلج مغزی شده اند  ….

 درمان اطفالی که  دچار صرع ، تشنج و فلج مغزی شده اند  ....

 ۱) روغن مالی ملاج سر نوزاد تا قبل از ۲ سالگی با روغن سیاه دانه و روغن بادام تلخ هفته ای یکی دو بار ( قبل از تشکیل کامل ملاج سر ) ( اینکار باعث رشد مغزی بهتر شیر خوردن و آرامش بخش و رشد جسمی اطفال می شود). ۲) روغن مالی ستون فقرات و سر کودک و تراشیدن مو. نکته: تراشیدن موی کودکان باعث افزایش قدرت بدنی در بزرگسالی می شود.

علل ایجاد تب چیست ؟

در بسیاری از کودکان تب به‌وسیله یک عفونت مختصر مثل گلو درد و یا عفونت گوش ایجاد می‌شود. اما گاهی اوقات برخی بیماری‌های مهم مانند مننژیت و انسفالیت (التهاب مغز) نیز باعث افزایش سریع دمای بدن و در نتیجه ایجاد تشنج تب می‌شوند.

 «تشنج تب» چگونه است ؟

در هنگام تشنج تب کودکان اغلب هوشیاری خود را از دست می‌دهند و اندام‌های خود را در دو سمت بدن حرکت می‌دهند و گاهی اوقات سفت می‌شوند. انحراف چشم به طرف بالا و تجمع ترشحات و کف دهان نیز ایجاد می‌شود.گاهی نیز یک قسمت بدن دچار کشش و انقباض می‌شود؛ مثل یک پا یا یک بازو و یا فقط یک سمت بدن. اغلب موارد تشنج ‌١ تا ‌٢ دقیقه طول می‌کشد، بعضی اوقات چند ثانیه و گاهی حتی بیشتر از ‌١۵ دقیقه طول می‌کشد؛ بیشتر تشنج‌ها در روز اول تب رخ می‌دهد.

 شیوع این بیماری چگونه است؟

به طور کلی تخمین زده می‌شود که ‌۴-۲ درصد تمام کودکان زیر ‌۵ سال حداقل یکبار تشنج تب را تجربه می‌کنند. کودکانی که والدین آنها سابقه «تشنج تب» دارند، ‌۴ برابر کودکان دیگر احتمال بروز «تشنج تب » دارند.

 چه عواملی کودک را مستعد به «تشنج تب» مکرر می‌کند؟

سن پایین (کمتر از ‌١۵ ماه) در اولین حمله تشنج، تب‌های تکرار شونده، داشتن فامیل درجه یک با سابقه بیماری «تشنج تب» احتمال عود حملات «تشنج تب » را تقویت می‌کنند.اگر تشنج بلافاصله بعد از شروع تب یا زمانی که حرارت بدن نسبتاَ کم است رخ دهد احتمال عود آن بیشتر است. یک حمله تشنج طولانی اولیه خطر عود را زیاد نمی‌کند. مدت زمان حمله اول در عود «تشنج تب» بی‌تأثیر است.

 آیا «تشنج تب» خطرناک است؟

تشنج تب با این که ممکن است والدین را بترساند، اکثر آن‌ها بی‌خطر هستند. در زمان تشنج احتمال کمی وجود دارد که کودک به‌خاطر افتادن آسیب ببیند یا به‌خاطر گیر کردن غذا و بزاق در دهان دچار خفگی شود. با استفاده از امدادهای اولیه مناسب می‌توان از بروز این خطرات پیشگیری کرد.هیچ مدرکی که نشان دهد «تشنج تب» آسیب مغزی ایجاد می‌کند. وجود ندارد. مطالعات گسترده نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به «تشنج تب» تحصیلات مدرسه‌ای طبیعی دارند و تست‌های هوش را به خوبی برادران و خواهرانشان که این مشکل را نداشته‌اند، انجام داده‌اند. در مواردی که بندرت تشنج خیلی زیاد طول می‌کشد (بیشتر از ‌١ ساعت) اکثر کودکان کاملا دوباره بهبود می‌یابند.

 «تشنج تب» چند نوع است؟

بیش از ‌٧۵ درصد این تشنج‌ها «ساده» هستند، یعنی کمتر از ‌١۵ دقیقه طول می‌کشند. ‌٢۵ درصد این تشنج‌ها «پیچیده» هستند یعنی بیشتر از ‌١۵ دقیقه طول می‌کشند؛ در ‌٢۴ ساعت چند بار تکرار می‌شوند و تنها بخش کوچکی از مغز را درگیر کرده و موجب بروز علایم در قسمتی از بدن؛ یک پا یا یک دست یا یک سمت بدن می‌شوند.این نوع ممکن است بندرت باعث فلج برخی اندام‌ها گردد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد