درمان اعتیاد به مواد مخدر ….


درمان اعتیاد به مواد مخدر ….

درمان اعتیاد به مواد مخدر ....

 هدف درمان اعتیاد به مواد، کمک به فرد معتاد برای توقف مصرف، آموزش زندگی بدون مصرف مواد، و پرهیز از افتادن دوباره در راه مصرف آن است. مؤسسه  ملی اعتیاد به مواد تخمین میزند که مصرف غیرمجاز مواد سالانه هزینه ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار بر دوش ایالات متحده و شهروندانش می گذارد.از سال های دهه ۱۹۷۰، مطالعات نشان داده اند که برنامه های رسمی ترک اعتیاد، معتادان را در توقف مصرف ، پرهیز از افتادن دوباره در راه اعتیاد، و تغییر رفتارهای مخربی کمک می کند، که آنها را بار اول به دام کشیده است. به گفته  مؤسسه  ملی اعتیاد به مواد، برای مؤثر بودن، چند اصلی کلیدی را باید در برنامه های درمانی جای داد. این موارد عبارتند از:
  1. هیچ درمان ثابتی برای همه  افراد وجود ندارد. دسترسی به درمان باید برای هر کسی آسان باشد.
  2. د رمان باید فرد را در تمام جنبه های زندگی کمک کند، نه فقط در اعتیاد به مواد.
  3. برنامه  درمانی باید بسته به نیاز در طول زمان ارزیابی شده و تغییر داده شود.
  4. فرد باید مدت کافی تحت برنامه  درمانی باشد تا رفتار و شیوه های تفکر جدید را بیاموزد.
  5. مشاوره و دیگر درمان های رفتاری باید بخشی از برنامه  درمان اعتیاد باشد.
  6. مصرف کنندگانی که سایر بیماریهای روانی را دارند باید درمانی دریافت کنند که هم اعتیاد و هم اختلال روانی مربوطه را به شیوهای مناسب هدف قرار دهد.
  7. دارو برای کاهش علائم ترک باید فقط در ابتدای درمان اعتیاد داده شود. این داروها برای درمان درازمدت اعتیاد نیستند.
حتی اگر فرد معتاد به زور و بر خلاف میل خود تحت درمان قرار گیرد، برنامه  درمانی میتواند مؤثر باشد. برنامه  درمان باید بیماران را به دقت زیر نظر داشته باشد تا اطمینان حاصل شود در طی درمان مواد مصرف نمی کنند.
  1. درمان اعتیاد باید بیماران را از نظر بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت غربالگری کند. این بیماری ها اغلب در معتادان دیده می شود.
  2. بیماران ممکن است چند مرحله درمان لازم داشته باشند تا در درازمدت پاک باقی بمانند.
مطالعات نشان داده اند، برنامه ای که این اصول را رعایت می کند،مصرف مواد را ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش میدهد. همچنین به طور چشمگیری رفتار غیرقانونی ناشی از مصرف مواد، مثل سرقت، را کمتر میکند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد