درمان اگزما، درماتوز، خارش های جلدی، سالک جلدی با داروهای گیاهی / قسمت دوم


درمان اگزما، درماتوز، خارش های جلدی، سالک جلدی با داروهای گیاهی / قسمت دوم
- سدر و گل بنفشه از هر کداز هر کدام ۲ مثقال آب گل بهار نارنج تازه مخلوط بر زخم سودا بمالند بسیار مؤثر است بار ته خیار را روی اگزما بمالند و ماساژ دهند. - نسخه : یک مثقال کندش را نرم بسایند در ۶ مثقال آب لیمو مخلوط نموده بر روی سودا بمالند. برای کک و مک صورت هم بسیار مفید است.

در خارش زیاد

-مربوط به اگزمای کهنه تزریق عسل در موضع مؤثر است. کمتر کسی از اثر تسکین دهنده روغن بادام بصورت مالیدنی بر روی اگزما و رفع خارش و حصول بهبود آن ممکن است بی اطلاع بوده باشد. -سر شاخه شبد زرد (اکلیل الملک) به بازسازی رگهای خونی آسیب دیده کمک می کند.و نفوذپزیری مویرگها را کاهش داده و برای اگزما و واریس مفید است.-ضماد پخته ماش با سرکه، ضماد برگ تره با سماق، ضماد پخته پوست و هسته انار، ضماد سیب زمینی ترش، ضماد شکوفه سدر را در حمام به پوست بمالند، روغن گردو، ضماد پخته بلال در سرکه، سیاه دانه. - برگ درخت گردو را با پوست درخت بلوط بجوشانید و از بخور آن روی محل اگزمای آبدار و جرب استفاده کنید. -تمام گیاه تازه علف چشمه بصورت ضماد جهت زخم های پوستی و اگزما مفید است. -پوست گیاه نارون قرمز ۵۰ گرم گرد پوست را با ۱۵۰ گرم روغن گیاهی و ۵۰ گرم موم مخلوط و به مدت نیم ساعت در ۲ یا ۳ مرتبه متوالی تحت اثر گرمای زیاد قرار می دهند و سپس به حالت گرم از یک پارچه نازک به منظور صاف کردن میگذارنند و پس از سرد شدن به موضع می مالند این دارو علاوه بر سودا در بروز دانه و زخمهای پوستی مزمن نیز استعمال می شود.0-برای تحریکات آلرژی مالیدن روغن مغز بادام مفید است.-۴ تا ۵ گرم پوست بلوط را کوبیده دم کرده صاف نمود موضع اگزما و زخم را با آن که به جهت شاخی شدن پوست و درماتوز خشک است خیسانده -کتیرا با عسل مخلوط شود و روی موضع قرار داده شود

اگزما

- شبدر گل قرمز خشک  ۲۰ گرم، بنفشه سه رنگ ۲۰ گرم، گزنه خشک ۲۰ گرم، بادام خشک ۲ گرم، شاهتره خشک ۱۰ گرم، فرنجمشک ۱۰ گرم: مخلوط کرده ۲۵ گرم را در یک قوری با ۵۰۰ میلی لیتر اب جوش ریخته دم رده روزی . ۳ فنجان قبل از غذا-بنفشه سه رنگ ضد التهاب پاک کننده، محرک ملایم دستگاه گردش خون است. -شبدر گل قرمز نیز مفید است و مواد سمی را از بدن پاک می کند. -کرم گل همیشه بهار یا کرم بابونه-روغن گل مغربی بعضی اگزماها را درمان می کند.-برای درمان خارش از مخلوط عرق گاوزبان، عرق ها ماملیس و گلاب با اسفنج پنبه ای روی محل مورد نظر بمالید.-چنانچه کسی پوست وی به شوینده های شیمیائی حساسیت داشته باشد و بطور مداوم پوستش ترک خورده و خارش داشته باشد بمدت یکهفته هر شب ابتدا پوست را با صابون گیاهی شسته و خشک نموده سپس مقداری روغن اسفند را به پوست مالیده و خوب مالش داده و بعد آن را داخل دستکش نخی کرده و صبح با آب گرم بشوئید

در درمان اگزما و رفع خارش دست:

-۱۵ گرم زنیان را با ۱۵ گرم نخود خام مخلوط نموده و نرم سائیده و با اب لیمو یا سرکه خمیر نمائید و بر موضع بمالید بسیار مفید است. -ضماد سیاه دانه با قارا و سرکه ضد کچلی است و در اگزماهای تر بسیار مفید است.-اگر روزانه چندین مرتبه محل خارش پوست را با مخلوط لعاب کتیرا و مقدار کمی نوره ماش دهید خارش پوست را برطرف ساخته و در درمان جرب و اگزمای پوستی بی نظیر است.

در درمان خارش پوست و جرب 

 ریشه آذار اقی (کچوله) را نرم سائیده با سرکه خمیر کنید و بر محل خارش دست ضماد کنید مفید است و در رفع اگزمای پوستی (سوداء) و رفع لکه های سفید و قهوه ای پوست از مالیدن روغن کچوله بر روی پوست بهره بگیرید.

- در درمان جرب و اگزمای پوستی مقداری کرفس تازه را له کرده و آب آن را گرفته با روغن گل سرخ یا روغن بادام تلخ مخلوط کرده ۵ گرم گوگرد و ۱۰ گرم برات سدیم (بوره ارمنی) پودر شده به آن افزوده و بمدت یک هفته بر محل خارش پوست بمالید در درمان بیماری جرب و اگزمای پوست بی نظیر است

-جهت رفع خارش بویژه درمان اگزمای پوستی ۵ گرم گوگرد زرد را نرم سائیده در ۴۰ گرم روغن کنجد حل کرده خوب تکان داده تا رسوب نکند روزانه آن را به محل خارش بمالید.

-برای درمان اگزما مقداری آب لیمو بخورند و مقداری نیز به پوست بمالند.

-برای معالجه اگزمای آبدار برگ درخت گردو را با پوست درخت بلوط در آب جوشانیده وقسمتی از بدن را که مبتلا است در معرض بخار آن قرار دهیم. 

-شستشو با ماست و سدر نیز مفید است.-برگ عناب، برگ کاسنی، برگ بید، برگ یا گل تمر و گل ختمی به مقدار مساوی مخلوط نموده با ماست گاو خمیر کنید و روزی ۴ مرتبه روی اگزما بمالید-شیره تازه گیاه شیر پنیر (گالیون) با پیه خوک در رفع خنازیر سوداء، بیماریهای جلدی مختلف و حتی جرب بکار می رود برگهای آن را نیز در رفع اگزما، اولسرهای در علاج و زخم سرطانی مؤثر میدانند.

جرب و خارش

-اگر تخم ریواس را کوبیده و با روغن زیتون مخلوط نموده جرب و خارش پوست را دور می  کند -برای معالجه جرب برگ درخت گردو را با پوست درخت بلوط بجوشانید و از بخور آن روی محل زخم استفاده کنید. -دم کرده چوبک بعنوان محلول شستشو نیم گرم یا سرد زخم جرب را معالجه کرده و خیلی زود آن را خشک می کند. -جوشانده گزنه را به پنبه روی زخم جرب بمالید زخم را معالجه خواهد کرده -گل ریواس، شاهتره، جوش شیرین و گل خطمی را نرم بسایند و یا با ماست گاو مخلوط نموده بر روی مجرب بمالند.ادامه این مطلب را می توانید در قسمت سوم مشاهده نمایید  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد