درمان اگزما، درماتوز، خارش های جلدی، سالک جلدی با داروهای گیاهی / قسمت سوم


درمان اگزما، درماتوز، خارش های جلدی، سالک جلدی با داروهای گیاهی / قسمت سوم

كهير

-آب نارنج و آب لیمو و آب غوره از هر کدام یکصد گرم مخلوط کرده میل کنید ابتدا کهیر زیاد شده هر چه بتواند بیرون می ریزد بعد به مرور فروکش می کند و بهبود حاصل می شود. از خوردن گوشت، تخم مرغ، نمک، خرما و چربیها باید خودداری نمود.- خوردن کاهو، گشنیز، چغندر برگ چغندر، ماست، اب لیمو، شاه تره، خرفه، خیار، هندوانه لعاب اسفرزه و خاکشیر بسیار مفید است.-توت فرنگی را له کنند ذرات را بریزند یک ربع ساعت قبل از غذا مقداری شکر در آن ریخته و مصرف نمایند بزودی عوارض کهیر رفع خواهد شد.-آب انگور در معالجه کهیر اثر قطعی دارد-ماهیهائی که فلس ندارند چون از ماهیها و کرمها تغذیه می کنند ایجاد کهیر و خارش جلدی می کنند و صرف آن در اسلام ممنوع است.

- درمان اگزما با آرژیل (خاک رس) یا گل ارمنی و غیره در اگزمای آب دار ابتدا پارچه را به ( روغن آلوده کرده روی پوست بملایمت بکشند تا سطح پوست کمی حالت نرم پیدا کنند سپس گرد آرژیل را بمقدار کافی روی آن میریزند و خاتمتاً پارچه تمیزی را بر روی آن قرار می دهند و بخوبی میبندند تا مانع ریختن گرد آرژیل شوند.

-شاه تره: بهترین تصفیه کننده خون و داروی مؤثر بر مزاجهای سوداوی است. در خارشهای پوستی بصورت مالیدنی و خوردنی داروی بسیار مؤثر است. دارای خاصیت مسهل است ترشحات صفرا را زیاد می کند در سنگهای صفراوی و ورم کیسه صفرا بکار میرود

-در درمان سالک: سقز ۲۵ گرم، کندر ۲۵ گرم، موم زنبور عسل، روغن را گرم کرده سقز را آهسته آهسته اضافه کرده بعد موم را اضافه کرده بهم بزنند تا حل شود اما نجوشد سپس کندر را اضافه کرده و بهم زده و بعد سائیده مردار سنگ و سائیده سرنج را اضافه کرده و مرتباً به هم بزنند و حرارت ملایم را ادامه تا قوام گیرد و به صورت پماد در آید و به صورت موضعی  مصرف می شود

-نسخه ضد خارش سر: کات کبود ۵ گرم آرد نخود ۱۰ گرم ماست یک استکان همه را مخلوط کرد بعد از تراشیدن سر به پوست بمالند.

-نسخه ضد اگزما: جوانه گندم ۵۰ گرم در ۱۵۰ گرم روغن زیتون پخته، صاف نموده روزی سه مرتبه به محلی بیماری بمالند. قبل از مالیدن لوسیون بالا با جوشانده ریشه شیرین بیان (۲۰۰ گرم ریشه شیرین بیان را با دو لیتر آب بجوشانید تا اب ان نیم لیتر شود . محل خارش را ) بشوئید.

-۲۰۰ گرم پوست کلوزه خیلی نرم شده که داخل آن را خالی کرده باشند در نصف کمتر روغن زیتون پخته ۲۴ ساعت بعد صاف کرده، با آن روغن محل را مالش دهند.

نسخه مالیدنی در حمام برای خارش بدن و جوشهای پوستی و اگزما و پسور پازیس

-مورد ۲۵۰ گرم - سدر ۲۵۰ گرم - رناس ۱۰۰ گرم - شاطره ۱۰۰ گرم - گل ریواس ۱۰۰ گرم  برگ ترشک ۱۰۰ گرم همه را نرم سائیده شب مقدار لازم را در یک ظرف جداگانه خیسانده صبح در حمام به بدن بمالد-نسخه مالیدنی : سرکه یک لیوان ، حنا 1 گرم ، ماست یک استاکن ، قرا 50 گرم ، همه را حرارت دهند تا کمی بجوشد و قارا قبل از حل کرده به این محلول اضافه کرده همگی را با هم بجوشانند به محل خارش بمالند و مالش دهند.مالیدن روغن گندم و روغن جو و جوشانده پوسته کلوزه بسیار موثر است

حساسیت دستها به علت تماس با مواد پاک کننده

-کتیرا ۵ گرم - گلیسرین ۳۵ گرم - نشاسته ۱۰ گرم . داروها را نرم کوبیده با گلیسرین کمی حرارت دهند، روزانه بمالند.(کتیرا را بهتر است قبل از آب کافی خیس کنند تا نرم شود)  حساسیت به طور عموم از قبیل کهیر، خارش، همهٔ آلرژیها:گل بنفشه ۱۵ گرم - تخم ترشک ۲۰ گرم - شاه تره ۱۵ گرم- عناب ۲۰ گرم - خارخسک ۲۰ گرم سه پستان ۵ گرم - تخم گشنیز ۵ گرم دو قاشق غذاخوری با دو لیوان آب کمی پس از جوشاندن قبل از هر غذا دو استکان میل شود.

حساسیت، کهیر، آلرژی، خارش و تحریکات جلدی:

-روزانه سه قاشق غذاخوری خاک شیر در آب جوش حل کرده میل نمائید همزمان از عرق شاه تره روزی سه استکان نیز استفاده کنند. -ضد اگزما (مجوف قوی) خشکاننده : کتیرا ۱۰ گرم - موم ۱۵ گرم - سفید آب قلع ۱۵ گرم - اکسید دوزنگ ۵ گرم - گل ارمنی ۱۰ گرم - کف دریا ۵ گرم - داروها را نرم کوبیده در ۲۵۰ گرم روغن زیتون ریخته بجوشانند بمالند، کتیرا را باید جداگانه در یک استکان آب خیس کرده یک شبانه روز بماند و پس از کاملاً حل شدن در آخر وقت که داروها را از حرارت دور کرده اند به آنها اضافه شود.) در تخم شاهی، تخم زردک و شیرین بیان کورتیزون گیاهی وجود دارد.-نسخه ساده برای حساسیت دستها: ۵ گرم کتیرا را شب در ۲۵ میلی لیتر آب قرار داده تا خوب نرم شود فردا صبح با ۵۰ گرم گلیسیرین مخلوط کرد و هر شب به دستها بمالند. -برای حساسیت دستها: مغز ساق گاو یک عدد - پیه مرغ ۲۰ گرم - موم ۵ گرم گل نیلوفر ۵ گرم گل بنفشه ۱۰ گرم کتیرای نرم ۵ گرم مغز تخم کدوی خام ۲۰ گرم این داروها را در هم آمیخته روی آتش ملایمی گذارده سپس داروهای دیگر را نرم کوبیده به روغنهای فوق اضافه کرده بمالند .

ضد خارش ساده پوست

- گیاه ورباسکوم تیره گل میمون جوشانده گل دارای اثر تسکین دهنده خارش است. - آب خیار روی موضع بمالد بعد از خشک شدن کمی آرد نشاسته روی آن بپاشد.-سرکه طبیعی یک قاشق سرکه طبیعی در یک ظرف کوچک اب گرم وارد کرده پس از انکه محلول گرمای معتدل پیدا کرد در محل خارش اثر داده شود. - جوشانده زرشک و عناب : که قبل از جوش خوردن مدت ۶ ساعت در آب خیس خورده باشد بعد ۵ دقیقه بجوشد بعد از یکساعت میل شود در تصفیه و پالایش خون و بیماریهای جلدی خارش دار به منشأء داخلی مؤثر است. - پوست و هسته انار: ضمادی که با پختن پوست و هسته انار تهیه میشود برای امراضی جلدی مخصوصاً اگزما مفید است و خارش را از بین میبرد.- آب پرتغال تازه : در رفع خارش مؤثر است.-مانتول ۱ گرم، اکسید و زنگ ۲۵ گرم، نشاسته ۲۵ گرم، وازلین ۴۹ گرم: مخلوط پماد ضد خارش است.- تیمول ۲ گرم، فنل ۱ گرم، الکل ۱۰ گرم، آب ۲۰۰ میلیمتر:محلول ضد خارش در دستگاه تناسلی زنان-الکل کامفر ۱۰۰ گرم، سرکه ۱۰۰ گرم، گلسیرین ۵۰ گرم، آب لوریه سر ریز ۱۰۰ گرم.-مالیدن سرکه، آب خیار، ضماد سیر، ضماد گرد غوره برای خارش مفید است.ادامه این مطلب را می توانید در قسمت چهارم مشاهده نمایید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد