قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان برونشیت با گیاه زنبق در طب سنتی
زنبق
زنبق

درمان برونشیت با گیاه زنبق در طب سنتی

درمان برونشیت با گیاه زنبق در طب سنتی

زنبق 

۲- تازه ی آن را بکوبید، ضماد کنید و روزی سه بار این عوض کردن آن تکرار شود. میخچه را درمان میکند.

نامها دیگر گیاه زنبق در طب سنتی: زنبق بیابانی – زنبق الوادی – مضعف – زنبک.

خواص زنبق

درمان گیاهی سوختگی

چند عدد تازه ی آن را روی اجاق گرم کنید و در همان حالی که گرم است روی موضع زخم بگذارید. زخم سوختگی را درمان می کند.

درمان گیاهی برونشیت

بیست تا شصت گرم از آن را در یک لیتر آب دوازده دقیقه بجوشانید، بعد بیست دقیقه دم کنید، آب آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر ساعت یک یا دو قاشق سوپ خوری بنوشید. سرفه های شدید و سخت را تسکین میدهد، اخلاط را برطرف می سازد، برونشیت را درمان میکند.

درمان گیاهی سیاهی دندان

خشک آن را بکوبید و با آن روزی سه بار دندان ها را به وسیله ی انگشت مسواک کنید. سیاهی دندان که از سیگار باشد را برطرف می کند

سوسن آسمانگون، به یونانی آیریس، نام یک سرده با ۳۰۰–۲۵۰ گونه است. معمولاً در خاک‌های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. گل آذین زنبق معمولاً گرزن یک سویه یا سنبله و یا خوشه‌ای است. برگ‌ها معمولاً منتهی به غلاف می‌باشد. تکثیر زنبق معمولاً با استفاده از ریزوم صورت می‌گیرد.

در اساطیر زرتشتی این گل ویژه امشاسپند اَمُرتات (امرداد) است. یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می‌کاشتند و نقش‌هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می‌کردند. پادشاهان یونانی با اشکالی از گل‌های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‌های بریده آن را به یکدیگر هدیه می‌دادند.

زنبق بیابانی، زنبق صحرایی، زنبق گل‌چمنی (نام علمی: Iris songarica) یکی از گونه‌های سردهٔ زنبق است. ارتفاع گیاه ۵۰ سانتیمتر است. این گونه بصورت دسته‌های بزرگی روئیده که بعضی مواقع قطر آن به ۵۰ سانتیمتر می‌رسد. برگ‌های باریک چرمی و بادوام افراشتهٔ آن که ۱ و نیم تا ۲ و نیم میلی‌متر عرض دارند اغلب بلندتر از گل‌ها هستند. ظهور توده‌های این گیاه در بسیاری از مناطق ممکن است به دلیل عدم تغدیهٔ احشام از آن باشد و همچنان که اکثر افراد جامعه گیاهی در نتیجهٔ چرای بیش از حد از بین می‌روند این امکان برای گونهٔ فوق حاصل می‌گردد که در جای سایر گیاهان در تمام دشت‌های خشک و دامنه‌های اراضی مرتفع از ۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر ارتفاع پراکنده گردد. فصل گلدهی فروردین تا خرداد است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *