درمان بسیاری از بیماری ها با گیاه قنطریون صغیر در طب سنتی


درمان بسیاری از بیماری ها با گیاه قنطریون صغیر در طب سنتی

درمان بسیاری از بیماری ها با گیاه قنطریون صغیر در طب سنتی

قنطریون صغیر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی قنطریون صغیر است . قنطریون صغیر گیاهی است از خانواده Centianaceae، کوچک و دوساله که ساقه  آن چهارگوش می باشد. برگهای آن متقابل، دوتادوتا بدون دمبرگ به ساقه چسبیده و قسمت پایین برگ کمی گرد و قاشقی است، رنگ برگها سبز روشن و برگهای پایین ساقه گروهی میباشد و چند برگ از یک نقطه نزدیک خاک بیرون می آید. گلها سفید مایل به صورتی در اتنهای شاخه گل دهنده به طور گروهی ظاهر می شوند. این گیاه در اغلب مناطق جهان انتشار دارد. در غالب نواحی اروپا، شمال آفریقا و در جنوب غربی آسیا در ایران می روید، در برخی نقاط نیز پرورش داده می شود. در ایران در مازندران، دره  هراز، جنوب چالوس، بابلسر و در گیلان در لاهیجان، لنگرود، رشت. مازندران در شهسوار (تنکابن). آذربایجان در یام، می شوداغ، کوه شاهو بین اهر و کالیبار و در قره داغ و کرمانشاه در نزدیک طاق استان و در اراک، در رزوند، نهاوند، بروجرد، لرستان و در خرم آباد وبیشه، دورود، خراسان و در اطراف تهران و کوه های توچال و پس قلعه دیده می شود. این گیاه غالباً در کنار آبهای راکد می روید نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:قنطوریون -قنطریون - کریون - لوفای صغیر - جنتوره -قنطوریون دقیق - کریونطبیعت آن: خیلی گرم و خشک است. ترکیب شیمیایی: حدود ۱/۲ درصد ماده اریتروسنتورین - یک گلوکوزید -نوعی رزین به نام سنتوری رزین - کمی قند.

خواص درمانی قنطریون صغیر :

۱- ده گرم از آن را بجوشانید و آب صاف کرده آن را با کمی قند شیرین کرده بنوشید. مسهل، پاک کننده و خشک کننده است، برای قطع تب نافع است، جاذب بلغم های لزج مخاطی از اعماق بدن میباشد.

درمان گیاهی کهیر

۲- پنجاه تا شصست گرم شاخه های گل دار آن را در یک لیتر سرکه سفید دوازده ساعت بخیسانید، سپس دم کرده و صاف کنید و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. کهیر را درمان میکند.۳- ۱۰ گرم سر شاخه و برگ و گل آن را در ۳۵۰ گرم آب بپزید تا به نصف برسد و سپس آنها را خوب مالیده بفشارید تا عصاره آن خارج شود و پس از صاف کردن با شکر مخلوط کرده و بیاشامید. برای تنقیه ی دماغ و اعصاب،رفع سختی تنفس و اخلاط خونی از سینه،تسهیل خروج صفرا،زرداب،سودابلغم لزج،

درمان گیاهی صرع

درمان صرع،تسکین درد مفاصل،باز کردن انسداد کبد و طحال،رفع سختی طحالرفع ضرر سموم گزندگان به خصوص عقرب بسیار نافع است.۴- ده گرم از آن را بجوشانید، بعد آب صاف کرده  آن را با ماء العسل و کمی قند مخلوط کرده بنوشید. برای تسکین دردپشت،

درمان گیاهی سیاتیک

درد مفاصل و سیاتیک بسیار نافع است.

درمان گیاهی کزاز

۵- شستن و کمپرس کردن اعضای بدن با آب دم کرده  آن کزاز را درمان می کند.۶. آن را با پیه مخلوط و ضماد کنید. از شکافتن، باز شدن و پریشان شدن جراحتهای بزرگ تازه و کهنه جلوگیری میکند، ورم آنها را تحلیل میبرد و التیام می دهد.۷- هیجده گرم از آن را با روغن کنجد دم کرده و اماله کنید. برای تسکین سیاتیک و درد پشت بی نظیر است؛ زیرا اخلاط صفراوی، سوداوی و بلغمی لزج را خارج میکند و دردها را تسکین میدهد اما پس از تسکین ادامه ندهید؛ زیرا ممکن است موجب اسهال خونی شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد