قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / درمان بیماری تراخم چشم در طب سنتی
بیماری تراخم چشم
بیماری تراخم چشم

درمان بیماری تراخم چشم در طب سنتی

درمان بیماری تراخم چشم در طب سنتی

بیماری تراخم چشم  چیست؟

«trachoma» (تراخم) در اصل واژه یونانی به معنی چشم ناهموار (زیر) است. تراخم نوعی بیماری عفونی چشم و شایع ترین علت نابینایی عفونی در سراسر جهان است و ۸۴ میلیون نفر در تمام دنیا به آن مبتلا هستند و تقریباً ۸ میلیون نفر در اثر این بیماری دچار اختلالی بینایی شده اند. عامل بیماری، نوعی باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس (Chlamydia trachomatis) است که از طریق تماس مستقیم با ترشحات چشم، بینی و حلق فرد مبتلا یا تماس با وسایل مورد استفاده وی (مانند حوله یا لیفی که به ترشحات مزبور آلوده شده اند) انتقال مییابد.

کودکان بیش از سایرین مستعد ابتلا به این عفونت هستند ولی اغلب نابینایی، قبل از بلوغ روی نمیدهد. تراخم کورکننده اندمیک (بومی) در مناطق دارای بهداشت فردی و خانوادگی ضعیف روی میدهد. عوامل بسیاری به طور مستقیم با ایجاد تراخم در ارتباط هستند. این عوامل عبارتند از: در دسترس نبودن آب سالم، فقدان توالت های صحرایی، فقر، مگس، تماس نزدیک با گاو، جمعیت زیاد و برخی موارد دیگر، کثیف بودن صورت و چشم کودکان، انتقال ترشحات آلوده چشم را از یک کودک به کودک دیگر تسهیل می کند. بیشترین سرایت تراخم در داخل افراد یک خانواده روی میدهد.

بیماری با نشانه های التهاب ملتحمه (کنژنکتیویت) یا تحریک چشم و قرمزی آن آغاز می شود. التهاب ملتحمه، «تراخم فعال» نامیده میشود و معمولاً در کودکان و به ویژه در سنین پیش از دبستان روی میدهد و با برجستگی های ناهموار در سطح زیر پلک بالا، و التهاب غیراختصاصی و ضخیم شدگی آن مشخص میشود که به آنها فولیکول ملتحمه یا مراکز زایای لنفویید می گویند. تراخم فعال اغلب تحریک کننده و با ترشح آبکی همراه است. ممکن است عفونت باکتریال ثانویه روی دهد و موجب بروز ترشح چرکی شود. تغییرات دیررس تر تراخم. «تراخم سیکاتریسی» نام دارند که با ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار)در پلک شناخته می شوند و به تخریب و ناهموار و زبرشدن پلک می انجامند.

در نتیجه تغییرات مزبور، مژه ها بر روی سطح چشم ساییده میشوند که به این اختلال، تریشیازیس (trichiasis) گفته می شود. مژه هایی که بر روی سطح قرنیه ساییده می شوند، در قرنیه کدورت، زخم و اسکارهایی ایجاد می کنند که در نهایت باعث ایجاد کوری می شوند. سایر نشانه های تراخم عبارتند از: ترشح چرکی تورم پلک ها، تورم غدد لنفاوی جلوی گوش ها، عوارض دیررسی گوش، بینی و حلق. چنانچه تراخم تحت درمان قرار نگیرد و تکرار شود، انتروپیون (entropion) روی میدهد که عبارت است از چرخش پلک و مژه ها به طرف داخل و بر روی سطح قرنیه که فرم دردناکی از نابینایی دایمی را به همراه خواهد داشت. با اینکه تراخم در بسیاری از کشورهای پیشرفته ریشه کن شده ولی هنوز در بسیاری از نقاط در حال توسعه و به ویژه مناطق محروم از آب و بهداشت عمومی وجود دارد.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *