قالب وردپرس درنا توس
خانه / دمنوش های گیاهی شفابخش / درمان بیماری های عفونتی با دمنوش زنبق(ایرسا)
دمنوش زنبق
دمنوش زنبق

درمان بیماری های عفونتی با دمنوش زنبق(ایرسا)

درمان بیماری های عفونتی با دمنوش زنبق(ایرسا)

دمنوش زنبق(ایرسا)

گیاهی است از خانواده زنبق (Iridaceae) که از جنس های مهم این خانواده نیز بشمار می آید. زنبق دارای ساقه زیرزمینی یا ریزوم می باشد که شاخه گلدار و ساقه هوایی هر سال از این ریزوم انشعاب حاصل کرده و رشد می نمایند. به طور کلی زنبق گیاهی پایا می باشد. گل ها که گاهی تعدادشان به ۴ عدد می رسد، در انتهای شاخه مولد گل ظاهر می شوند، پوشش گل از قطعات نسبتاً بزرگ است. کاسبرگ ها که ظاهری گلبرگ مانند دارند به سمت پایین خمیدگی دارند، برگ ها غلاف دار بوده و طوری قرار می گیرد که هر برگ غلاف برگ دیگر رامی پوشاند.

از مشخصات گل این است که سه قطعه خارجی گلپوش دارای پهنگ برگشته بوده و سه قطعه داخل به صورت افراشته می باشد. میوه آن کپسول و خامه کوتاه آن، به کلاله دو شاخه گلبرگ مانند ختم می شود. زنبق در دامنه ها و در مناطق آبرفتی خراسان دیده می شود. از مهم ترین رویشگاه های مهم زنبق می توان دشت شمالی سربیشه به سمت کوه های در میان، دامنه جنوبی کوه های باغران به سمت جنوب و شرق خلیلان تا ده گل، مناطق آسیابان و درخش را نام برد.

طبیعت (مزاج): گرم

خواص و کاربرد درمانی دمنوش زنبق

۱- ادرارآور

۲- پاک کننده امعاء

درمان گیاهی خلط آور

۳- خلط آور

۴- درمان عفونت های مجاری تنفسی، تقویتسینه، زکام، سرفه، برونشیت

درمان گیاهی استفراغ

۵- درمان استفراغ و تهوع

۶- درمان بیماریهای کیسه صفرا

۷- ضد انگلی و کرم

۸- درمان احتباس

1ریزوم تازه زنبق به مقدار زیاد، مسهل پر قدرت می باشد. هم چنین تهوع اور می باشد. لذا باید با احتیاط مصرف شود.

۲- مقدار مصرف زنبق نباید بیش از ۳ گرم در روز باشد.

۳- عصاره زنبق یک مسهل بسیار قوی می باشد.

نحوه آماده سازی و مصرف دمنوش زنبق

روش اول: ۳۰ گرم ساقه زیرزمینی خشک شده را در یک لیتر آب جوش به مدت یک ربع ساعت دم کنید سپس از صافی بگذرانید با عسل شیرین کنید و روزی ۳ فنجان بنوشید.

روش دوم: نصف قاشق مرباخوری گیاه خشک شده را در یک فنجان آب جوش دم نموده و به همراه عسل مورد مصرف قرار دهید.

 نظریه دانشمندان طب قدیم ایران در مورد دمنوش زنبق

دیدگاه حکیم ابوعلی سینا:

در آخر دوم گرم و خشک است. گرمی بخش، لطافت اور، رساننده، باز کننده، زداینده، تنقیه کننده است. اگر افشره اش را در عسل آب حل کنند بلغم غلیظ را تنقیه می کند و بیرون می راند. زنبق به تنهایی و همراه خربق که هم اندازه باشد در زدودن لکه های سیاه و کک و مک سودمند است. سائیدهٔ آن سفت شدگی ها و ورم های غلیظ و خنازیر و جوش های پلید را دو است. در مداوای قرحه های پلید مفید است. ناسورها را به هم آورد حتی اگر گرد آن استعمال شود، گوشت را باز می رویاند و استخوان ها را با گوشت سالم می پوشاند. با روغن زیتون خستگی را از بین می برد. اگر با سرکه تناول شود در علاج ترنجیدگی و گستگی در ماهیچه ها سودمند است. اماله با آن علاج عرق النساء است.

خواب آور است. سردرد مزمن را از بین می برد. گاهی آن را با روغن گل سوری و سرکه برای رفع سردرد می آمیزند و زنبق خود به خود علاج سردرد است. عطسه آور است. آب پز آن را در دهان گردانند درد دندان تسکین یابد. روغن زنبق بوی بد بینی را از بین می برد و پخته آن نیز همین کار را انجام می دهد و از چرک زخم ها نیز جلوگیری می کند. اشک آور است. در مداوای درد پهلو، ذات الریه، تنگ نفسی، خناق، سرفه و به ویژه سرفه ای که از رطوبت غلیظ باشد سودمند است. از آنجا که بسیار لطافت بخش است و باز کننده زائده های بند آمد در سینه را بیرون می آورد – تناول سرکه و زنبق که با هم باشند درد سرد کبد و طحال را تسکین می دهد و به ویژه برای طحال بسیار مفید است.

تناول یا مالش آن در علاج استسقا سودمند است. دهانه بواسیر را باز می کند و پیچش شکم را از بین می برد. آب عشق و خواب جوانی (احتلام) دیدن را قطع می نماید. زنبق و سرکه مدر حیض است. در حالت سخت شدن زهدان و دردهای سرد زهدان باید در آب پز زنبق بنشینند. اگر زن باردار زنبق و عسل را شیاف (فرزجه) کند سقط جنین شود. روغن زنبق برای زهدان مفید است. اگر زنبق کهنه را خرد کنند و در عسل ریزند و مقدار نیم اوقیه تا هفت درهمی تناول نمایند زرداب و مراره (تلخ آب) و بلغم را خارج می سازد. روغن زنبق سردی را از بین می برد و علاج تب و لرز است. در نسخه های بوعلی سینا زنبق برای سردردهای مزمن تجویز شده و به خاصیت خواب آوری نیز اشاره شده است.

مطلب پیشنهادی

شربت فواکه ضدتومورمغزی

شربت فواکه ضدبواسیر

شربت فواکه ضدبواسیر تصفیه کننده خون، پاک کننده کبداز اخلاط غیرطبیعی، ملین طبع وضدشقاق میباشد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *