قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان بیماری گوارشی ، عصبی ، ضعف و … با نعنا ..
نعنا
نعنا

درمان بیماری گوارشی ، عصبی ، ضعف و … با نعنا ..

درمان بیماری گوارشی ، عصبی ، ضعف و … با نعنا ..

نعنا 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نعنا است .گیاهیاست از خانوادهLabiatae دارای گونه مختلفی است و نام علمی ومشخصات گونه معروف اند از نظر اسانس گیری و دارویی مصاری وسیعی دارند 

نام های دیگر گیاه نعنا در طب سنتی عبارت است از:نعناع، پونه، پودنه

خواص نعنا

داروی گیاهی ضد تشنج

نعنا به طور کلی بادشکن، تونیک و مقوی عمومی بدن، مقوی معده، ضد سرفه، ضد تشنج، قابض محرک، مسکن و آرام بخش، خنک کننده، معرق و قاعده آور است.

درمان گیاهی اسهال

از نعنا برای رفع نفخ شکم، دل درد، اسهال، سوء هاضمه، ناتوانی روده ، تب،

درمان گیاهی آنفلونزا

سرماخوردگی، آنفلوانزا، سینوزیت، ناراحتی اعصاب اطفال، خونریزی از بینی و به عنوان ضد سم در موارد گزیدگی و نیش حشرات،

درمان گیاهی سردرد

بیماری بینی و گلو، سردرد و درد چهره استفاده میشود.

عرق نعنا طبق نظر حکمای طب سنتی نسبتاً گرم و خشک میباشد که در عین حال خشکی آن زیاد نیست و آثاری از رطوبت نیز در آن وجوددارد. از نظر خواص در تمام موارد از پونه قوی تر است.

درمان گیاهی دندان درد

به طور کلی نعنا گرم کننده، مقوی دل، رقیق کننده  خون غلیظ بوده و اگر چند قطره از عصاره آن مخلوط با عسل در گوش چکانیده شود درد گوش را تسکین میدهد و اگر برگ آن به زبان مالیده شود، خشونت زبان را از بین میبرد و جویدن آن موجب تسکین درد دندان است.

درمان گیاهی درد پهلو

آشامیدن عصاره برگ و عرق نعنا خونریزی را قطع میکند به خصوص اگر منشاء آن سینه باشد و برای تسکین درد پهلو و سینه نیز مفید است.

درمان گیاهی سکسکه

خوردن جوشانده نعنا مخلوط با پر سیاوشان برای درد قلب و خفقان معدی و تقویت معده و افزایش نیروی ماسکه و هاضمه و تحلیل و دفع بادهایی که در معده جمع میشود بسیار مؤثر است و برای کشتن انواع انگل معده نیز مفید میباشد. نوشیدن آن همراه با آب انار ترش برای تسکین سکسکه و دل به هم خوردگی و قی نافع است. اگر با سرکه و ترشی  خورده شود رفع ضرر آنها را از جهت سردی مینماید و به همین دلیل در موجب نقصان در ترشح میشود. ولی در عین حال ادرار را زیاد میکند و تعریق پوست را افزایش می دهد و به همین علت آن را در موارد اختلالات ضعفی و عصبی معده و در هنگام شیوع وبای آسیایی (التور) استعمال می کنند.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *