قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / درمان بیماری یرقان یا زردی در طب سنتی..
یرقان
یرقان

درمان بیماری یرقان یا زردی در طب سنتی..

درمان بیماری یرقان یا زردی در طب سنتی..

یرقان

دو نوع یرقان وجود دارد. یکی مربوط به گرفتاری کیسه صفرا و انسداد مجرای آن به وجود می آید. دیگری در اثر ویروسها پیدا شده که آن را یرقان ویروسی نامند. در یرقان انسدادی که بیشتر مربوط به کیسه صفرا می باشد، باید علت آن را برطرف کرده تا یرقان بهبودی یابد درمان زیر در هر دو یرقان به کار برده می شود.

درمان یرقان

  • آب انار، لعاب اسپرزه، لعاب به دانه، آب تربزه، آب کدو، آب خیار، ماءالشعیر، آب یا شیره کاسنی یا عرق آن.

برای پاکسازی از فرمول نسخه ای که برای پاکسازی به طور عموم ذکر شد می توان استفاده کرد. یا از جوشانده پوست هلیله زرد ۱۰ گرم، ترنجبین ۵۰ گرم یا آب آلوچه خشکه، و آب تمرهندی و یا از شربت بنفشه، آب آلو، تمر هندی، عرق کاسنی و گلاب استفاده نمایند.

یرقان های دیگری مثل یرقان همولیتیک نیز وجود دارد و نیز مسمومیت ها.

 زرشک ۲۵ گرم ،تخم خربزه ۳۰ گرم ،گل سرخ ۱۰ گرم ،تخم کاسنی ۱۰ گرم، طباشیر ۵ گرم ،ریوند ۵ گرم ،تخم خرفه ۱۵ گرم ،تخم کرفس ۱۰ گرم، تخم خیار ۳۰ گرم،غیر از تخمه ها همه را نیم کوب کرده جوشانده، ۶ روز صبح و عصر با تخمه های شیره کش شده میل نمایند. یعنی تخمه ها را باید شیره کش کرده، روزانه بهجوشانده سرد شده فوق اضافه کنند.

  • عرق کاسنی و عرق شاه تره به جای آب نوشند و یا آب تاجریزی و سکنجبین خورند. بیمار در حمام آب کدو، بنفشه، گل پنیرک، گل شب بو، گل نیلوفر، به خوابد. «به صورت وان»

جوشانده برگ گل بنفشه، مغز ناخنک، گل بومادران،بابونه، گل شب بو «به صورت وان» سپس بدن را با آب سبوس گندم و سبوس نخود بشویند.

 جوشانده ریشه ترشک و ریشه کاسنی از هرکدام روزی ۱۰ گرم صبح و عصر بسیار نافعو مفید برای انواع یرقان ها میباشد.

 پوست خیار و پوست ریشه کاسنی از هر کدام ۲۰ گرم جوشانده با شکر سرخ به مدت ۵ روز صبح ناشتا و عصر میل نمایند. این درمان نیز برطرف کننده یرقان، درد مثانه و درد آلت وضد تب نیز می باشد.

آلوچه خشکه ۱۰۰ گرم ،ریشه کبر ۱۰ گرم ،پوست هلیله زرد ۱۰ گرم ،ریشه کاسنی ۲۰ گرم ،هلیله سیاه ۱۰ گرم، بادیان ۱۰ گرم،به مدت سه روز صبح و عصر جوشانده با ۱۵ گرم افتیمون که قبلاً به صورت پودر ساییده شده باشد. روی آنها ریخته میل کنند روزی ۵ گرم تمر، ۵ گرم فلوس اگر اضافه شود بهتر است.

 آب ترب، آب برگ بید، آب تاجریزی، آب برگ کاسنی، آب برگ کبر، جوشانده صبح ناشتامیل شود. از هر کدام به تنهایی ۱۰ گرم در دو نوبت ۵ گرم صبح و ۵ گرم عصبر.

کسانی که می خواهند طحال سالمی داشته باشند تا آنجا که ممکن است از خوردن مولدات سودا مثل عدس، بادنجان، سیر، پیاز، خرما، عسل، گوشت مانده بایستی خودداری کنند. در موقع پری شکم از انجام کارهای سنگین و سخت پرهیز کنند. از فریاد زدن های شدید و نعره کشیدن خودداری نمایند، غذاهای لطیف که برای کبد مفید است در اینجا نیز مؤثر است.

بیماری های طحال فراوان و از همه مهمتر بیماری های خونی است که باعث بزرگی طحال می شود. بیماری های عفونی نیز یکی از عوامل مهم در بزرگی طحال می باشد. سرطانها و بیماری های مادرزادی می توانند طحال را بزرگ نمایند، بزرگی طحال اکثر اوقات با بزرگی کبدهمراه است، کم خونی ها که انواع و اقسام بیماریهای خون را تشکیل می دهند اکثر اوقاتطحال را بزرگ می نمایند. به طور کلی غذاهای سودازا برای طحال مناسب نیستند به خصوص اگر طحال رنجور باشد هر چه برای تقویت کبد و آنچه برای زیان کبد گفته شد درباره طحال نیز صادق است. غیر از سنگ ها که در طحال سنگ دیده نشده است.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *