درمان بی اشتهایی با این گیاهان!!


درمان بی اشتهایی با این گیاهان!!

درمان بی اشتهایی با این گیاهان!!

تسهیل هضم و تحریک اشتھا

  • دم کردهٔ مخلوط نارنج و گیاه هزار برگ

بی اشتهایی معمولا نشانهٔ تولید ناکافی شیرهٔ معده است. در چنین مواقعی معده ضعیف و ناتوان می گردد. گیاهان دارویی که حاوی مادهٔ تلخ یا مادهٔ تلخ عطری باشند کمک مؤثری برای چنین مواردی هستند. چای مخلوط زیر هضم مواد غذایی در روده را تسهیل می کند، چون مادهٔ تلخ فعال کننده تمام غدد مترشحهٔ مؤثر در هضماست.پوست نارنج ۱۰گرم ،گیاه هزار برگ ۱۰ گرم ،میوهٔ گل نسترن به همراه دانه های آن ۱۰گرم، طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشقچای خوری پر از مخلوط بالا را با ۲ لیتر آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کنید، سپس آن را از صافی رد کنید. یک فنجان از آن را بدون شیرین کردن یک ربع قبل از غذا خوردن به صورت گرم بنوشید.
  • دم کردهٔ جنتیانا

گیاه جنتیانا حاوی خالص ترین نوع مادهٔ تلخ است، مقدار جوهر مازوی ان بسیار ناچیز است که برای مصرف به عنوان تونیک مکمل معده حائز اهمیت است. همچنین عوارض جانبی مصرف جوهر مازو یعنی تأثیر محرک آن بروز نمی کند. فقدان اشتها، ضعف معده به علت ترشح کم اسید معده، اختلالات تخلیهٔ معده، نفخ، انقباض و ناتوانی معده و روده را میتوان با دم کردهٔ جنتیانا درمان کرد بیماران مبتلا به زخم معده و روده از این دارو استفاده نکنند.طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چای خوری ریشهٔ جنتیانا را با ۲ لیتر آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید و سپس از صافی رد کنید. یک فنجان کوچک از این جوشانده را بدون شیرین کردن قبل از هر وعده غذا به صورت گرم بنوشید.
  • چای گیاه هزار برگ

همانند جنتیانا این گیاه نیز حاوی مواد تلخ است خواص دارویی آن همانند جنتیاناست. هیچ داروی بهتری برای درمان معده خسته و مشکلات گوارشی وجود ندارد. علاوه بر تأثیر این گیاه در درمان مشکلات روده برای افزایش ترشح اسید صفرا نیز از آن استفاده می شود.بیماران مبتلا به زخم معده و روده از این دارو استفاده نکنند.  طرز تهیه و روش مصرف: اگر این چای را به صورت سرد تهیه کنید، تأثیر بهتری خواهد داشت. یک قاشق چایخوری پر از گیاه خرد شدهرا در یک فنجان آب سرد بریزید و بگذارید به مدت شش تا ده ساعت بماند و سپس آن را از صافی رد کنید. یک فنجان از آن را بدون شیرینکردن قبل از هر وعده غذا به صورت کمی گرممیل کنید.
  • دم کردهٔ مخلوط جنتیانا و گیاه هزار برگ

مصرف این دم کردهٔ مخلوط نیز توصیه میشود. توجه: بیماران مبتلا به زخم معده و روده از این دارو استفاده نکنند.ریشه جنتیانا ۱۰ گرم ،گیاه هزار برگ ۱۰گرم، طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چای خوری پر از مخلوط این دو گیاه را با ۲ لیتر آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کنید و سپس از صافی رد کنید. یک فنجان از این دم کرده را بدون شیرین کردن یک ربع قبل از هر وعده غذا به صورت ولرم بنوشید.
  • چای رازک

گیاه رازک نیز به دلیل دارا بودن مواد تلخ و خواص اشتهاآور و آرامبخش آن بسیار توصیه شده است.طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری پر رازک را در پالیتر آب ولرم بریزید و پس از پنج ساعت آن را صاف کنید. روزانه دوبار یک فنجان از آن را بدون شیرین کردن، قبل از غذا بنوشید.
  • چای بومادران

از دیرباز از بومادران برای درمان ناراحتیهای معده، بیاشتهایی و مشکلات صفرا و کبد استفاده می شده است. امروزه نیز بومادران را برای این خواص مصرف می کنند. مواد تلخ و معطر موجود در بومادران خاصیت ضدانقباضی خفیف و ضدالتهاب دارد.برخی از افراد نسبت به بومادران، آرنیکا و بابونه واکنش حساسیتی دارند. اگر پس از مصرف خوراکی یا حمام کردن با بومادران دچار خارش و قرمزی پوست یا کهیر شدید مصرف آن را فوراً قطع کنید. به جای بومادران میتوانید از بادرنجبویه استفاده کنید. طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشقچای خوری بومادران (خرد شده، پودر) را با یک فنجان آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و سپس آن را صاف کنید. روزانه سه بار یک فنجان از این دم کرده را بدون شیرین کردن قبل از هر وعده غذا به صورت تقریباً گرم بنوشید.
  • دم کردهٔ مخلوط بومادران و بابونه

برای تکمیل دم کردهٔ بابونه می توانید دم کردهٔمخلوط زیر را تهیه کنید.گیاه بومادران ۳۰ گرم ،گل بابونه ۱۰ گرم ،برگ نعناع ۱۰گرم،طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را با یک فنجان آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و سپس از صافی رد کنید. روزانه سه بار یک فنجان از این دم کرده را بدون شیرین کردن قبل از هر وعده غذا به صورت تقریباً گرم بنوشید.
  • چای افسنتین

خواص دارویی این گیاه مرهون مواد تلخ، روغنهای فزار و جوهر مازوی آن است، که مواد تلخ مهمترین آن است. افسانتین داروی بسیار مؤثری برای درمان ناراحتی های معده و روده است. طعم تلخ آن، که خیلی زود به آن عادت کنید، نباید مانع مصرف ان شود. شیرین کردنآن کار بیهوده ای است، زیرا طعم تلخ آن با شیرینی هیچ هماهنگی ندارد و حتی شیرین کردن باعث کاهش تأثیر آن میشود. از این گیاه برای تسهیل هضم (درمان سوءهاضمه)، درمان بی اشتهایی، کم کاری معده همراه با نفخ و احساس سنگینی معده و درمان بیماریهای کیسه صفرا استفاده می شود. از افسانتین برای کاهش ناراحتی های معده و کیسه صفرا به طور یکسان بهره می گیرند. بیماران مبتلا به زخم معده و روده از مصرف ان اجتناب کنند.  طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چایخوری از گیاه خردشده افسانتین را با یک فنجان آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و سپس از صافی رد کنید. در یک دورهٔ درمانی حدود دو تا سه هفته روزانه سه بار یک فنجان از آن را بدون شیرین کردن - یا در صورت لزوم فقط یک فنجان -- پس از صرف غذا به صورتخیلی گرم بنوشید.
  • دم کردهٔ مخلوط گیاه هزار برگ و افسنتین

کسانی که طعم تلخ افسانتین را دوست ندارند ولی در عین حال میخواهند از تأثیر درمانی آن برای ناراحتی های معده و کیسه صفرا بهره مند شوند میتوانند از دم کردهٔ مخلوط آن با گیاه هزار برگ و برگ نعناع که طعم ملایم تری دارد استفاده کنندبیماران مبتلا به زخم معده و روده از این دم کرده نباید استفاده کنند افسنتین ۱۰ گرم ،گیاه هزار برگ ۱۰ گرم ،برگ نعناع ۱۰ گرم، طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چایخوری از این مخلوط گیاهی را با یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کنید و از صافی رد کنید. در صورت لزوم یک فنجان از آن را بدون شیرین کردن، پس از صرف غذا به صورت گرم بنوشید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد