قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان جوش اصلاح با زاج سفید
زاج سفید
زاج سفید

درمان جوش اصلاح با زاج سفید

درمان جوش اصلاح با زاج سفید

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زاج سفید است . زاج سفید
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:زاغ سفید – زاغ – زاج -زمه – کارمن.

خواص درمانی زاج سفید:

۱- اگر شراب آن را طبق دستور پزشک مصرف کنید، سریع الاثر و شرب آن مانع قی، مقوی  ماسکه و سقوط آن و قاطع رعاف است

۲- آن را در سرکه حل کنید و با آن سرکه دندان ها را بشویید. دندان ها را سفید و براق و لثه ها را محکم میکند. (مواظب باشید که آب آن را فرو ندهید.)

۳- هر روز یک قاشق چای خوری از آن را در یک لگن آب ملایم حل کنید و پا را در آن بشویید. عرق، عفونت و بوی بد پا را برطرف می کند.

۴- آن را نرم بسایید و بپاشید. از خونریزی زخم جلوگیری میکند، زایل کننده ی گوشت زاید و التیام دهنده ی قروح است.

۵- آن را مساوی با زاج سبز نرم بسایید و بپاشید. زخم مقعد که همراه با چرک و خون باشد را درمان میکند.

بدون تشخیص و دستور پزشک استعمال آن خطرناک است، خوردن دو گرم از آن فورا انسان را می کشد
طب سنتی در ایران در دهه اخیر همراه با نام گیاهان دارویی شناخته شده در صورتی که طب سنتی ایران شامل ادویه طب سنتی است و تنها گیاهان نمی باشند ادویه طب سنتی شامل( معدنی، حیوانی، گیاهی ) است.

گوشه ای از این اقیانوس بی کران، معدنی ها می باشند که زاج ها با متجاوز از 25 نوع یکی از این مواهب هستند.
زاج نیز همچون برخی گیاهان از ادویه ضد عفونت می باشد به دلیل آنکه دارای مواد قابضه می باشد. جسمی معدنی بلوری و در اثر تاثیر مواد معدنی به رنگ های متفاوت دیده می شود.
انواع:
متجاوز 25 نوع موجود می باشد.
به علت کثرت انواع مشهورترین آنها را بیان می شود. زاج سفید(شوغار)، احمر، اخضر، اصفر، اسود، سرخ و سیاه(رنگ رزان و کفشگران)، زاج الاساکفه،مقطر، جامد، مبطوخ، بلوری،قبرسی، لاری، رومی، روش، شرقی، انگلیسی، شیری، پاریسی(قلقند، قلقنت سوری، شیرازی)

انتشار:
از انواع زاج چنین بر می آید که در اکثر نقاط جهان موجود می باشد اما در کشور ما از مشهورترین مکان ها زاکان، قزوین، طارم و زاگون تهران می باشد و اگر در جاده هراز در منطقه آب اسک توقفی نموده باشید.آب جاری این منطقه آب زاج می باشد که رسوبات آن در رودی کوچک به وضوح نماینان و حوضچه ای کوچک آب زاج نیز هنوز در این مکان جهت کسانی که دچار مشکل پوستی هستند قابل استفاده می باشد.

اجزاء:
زاج سفید خفیف الوزن( سبک وزن ) بهترین آن مصری براق مانند زرنیخ بد خشی است که در دست زود ریز می شود و غالباً جسمی بلوری با مزه کس و ظاهری مانند نمک سنگ و نمک ترکی دارد.

مواد متشکله زاج:
زاج ها دارای مواد فلزی گوناگون می باشند سفید آن دارای حامض کبریتیک (اسید سولفوریک) ، اکسید اول آهن و آب سولفات پتاسیم، آلومین می باشد.

 

زاج سفید جهت جوش صورت:

بر اثر تراشیدن ریش با تیغ ایجاد مى‏شود. اگر چه از نظر شرع تراشیدن ریش حرام است و از نظر بهداشت نیز این عمل براى بن دندانها مضر بوده و صورت را مى‏شکند و زیانهاى دیگرى را متوجّه مى‏سازد، امّا افرادى که به این کار ادامه مى‏دهند باید براى جلوگیرى از جوش، قسمت صاف یک تخته زاج سفید را به آب سرد زده، به صورت بمالند.

درمان جوش با زاج

بانوان هم پس از بند انداختن به صورت و اصلاح نمودن، زاج سفید را به آب سرد زده، به صورت بکشند که از پیدایش جوشهاى ریز بعد از اصلاح جلوگیرى مى‏نماید یا از ادکلن استفاده نمایند. با توجّه به این که مصرف بیش از حدّ ادکلن باعث فرسودگى پوست مى‏شود.

به طور کلّى رعایت بهداشت عمومى و بهداشت تغذیه نقش مهمّى را در حفظ و بقاى سلامتى، بازى مى‏کند. اگر رعایت این اصول بهداشتى، با تعادل روانى همراه باشد، از سلامتى کامل، از جمله طراوت و شادابى چهره و پوست برخوردار خواهیم بود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *