درمان خارش پوست در طب سنتی!!


درمان خارش پوست در طب سنتی!!

درمان خارش پوست در طب سنتی!!

خارش پوست

خارش پوست، یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می کند برای تخفیف یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد.برای درمان خارش، اول باید علت آن را فهمید و بدون این مهم، فائق آمدن بر خارش بسیار مشکل است. اما برخی اقدامات وجود دارد که می توانند به تخفیف خارش کمک کنند، مثلا خنک نگه داشتن محیط و پرهیز از حمام داغ و لباس پشمی. خشکی پوست یکی از علل مهم خارش است، لذا در بیمارانی که از خشکی پوست رنج می برند، چرب نگه داشتن پوست برای تخفیف خارش اهمیت بسیاری دارد در افراد مسن که در فصل سرما، دچار خارش پوست می شوند، خشکی یک علت مهم و شایع است که باید مراقب استفاده از شوینده های نامناسب پوست و استحمام مکرر که باعث خشکی پوست می شوند بود و مرتب از کرم مرطوب‌کننده استفاده نمایند. برخی داروهای موضعی می توانند موجب کاهش خارش های موضعی شوند، مانند بی حس کننده های موضعی (مثل کرم لیدوکائین یا ژل بنزوکائین) و برخی آنتی هیستامین های موضعی مثل کرم داکسپین. محلول های موضعی حاوی کامفور یا فنتول نیز می تواند خنک کننده و تخفیف دهنده خارش باشند.

عوامل ایجاد یا تشدید کننده:

گرمی (خوراکی های تند و شیرین)، ادویه و  فلفل، کنجد، قهوه، چای (افراط)، میگو، الکل، گوشت (خصوصاً چرب پوست مرغ یا ماهی، کلم، سرخ کردنی ها، کنسرو، سمبوسه، سوسیس . کالباس، پیتزا، ساندویچ، سس، رب، تخم مرغ، کمبود پتاسیم، بالا بودن  چربی خون.

درمان گیاهی خارش پوست:

عسل آب + قرص مخمر آبجو، خاکشی را به مدت یک شب  در عرق بیدمشک، بخیسانید (بعد از شستن خاکشی) و تا ده روز ناشتا کنید؛ آش «مرغ + اسفناج + برگ کاهو + کدو سبز + گشنیز + جعفری + آلو+ آبغوره»، مصرف فراوان آبلیمو، شربت آبلیمو، مالش آب گشنیز + گوگرد زرد، مالش خیار (به دلیل وجود گرد فراوان در پوست خیار)، مالش پیاز + خیار، آب زرشک، شستن بدن  با صابون گوگردی، جوشانده عناب، ضماد گل همیشه بهار، ضماد سرکه + حنا، استفاده از شامپوهای ضدشوره

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد