قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / درمان خونریزی بینی چیست؟
خونریزی بینی
خونریزی بینی

درمان خونریزی بینی چیست؟

درمان خونریزی بینی چیست؟ 

خونریزی بینی

خونریزی بینی (اپیستاکسی؛ Epistaxis) از اشکالاتی است که نسبتاً به طور شایع دیده می شود. دو نوع خونریزی بینی وجود دارد:

۱. خونریزی از قسمت پیشین (قدامی) بینی که خیلی شایع تر است. ۲. خونریزی از قسمتی پشتی (خلفی) بینی که شیوع کمتر و شدت بیشتری دارد.

تمام موارد خونریزی بینی در اثر پاره شدن لایه مخاطی و رگ های خونی بسیار کوچک آن ایجاد میشوند. شکنندگی یا آسیب دیدگی این رگها میتوانند موجب پارگی آنها شوند ولی التهاب، اختلالات انعقادی و سایر بیماری ها باعث دشوارتر شدن ترمیم آنها می شوند.

درمان خونریزی بینی

وارد آوردن فشار مستقیم بر روی بینی و کم کردن فشار خون داخل مغز با نشستن به طور مستقیم، در حالی که سر به جلو خم شده است، به مدت ۱۰ دقیقه موجب توقف خونریزی بینی میشود. خم کردن سر به عقب توصیه نمی شود زیرا با این کار خون به داخل دستگاه تنفسی جریان مییابد و ممکن است موجب مرگ یا استفراغ شود. گاهی از مالیدن وازلین برای متوقف ساختن خونریزی بینی استفاده می شود. البته وازلین میتواند به داخل ریه ها تخلیه شود و به بروز پنومونی (ذات الریه) ناشی از چربی بیانجامد.

در صورت بی اثر بودن اقدامات قبلی، چنان چه خونریزی خفیف باشد میتوان در منزل با قرار دادن مقداری دستمال کاغذی یا گاز در داخل حفره ببینی جلوی خونریزی را گرفت. چنانچه خونریزی ادامه یافت باید به پزشک مراجعه کرد زیرا ممکن است نشانه مشکلات جدی تر زمینه ای باشد. خونریزی مزمن ناشی از خشکی مخاط بینی اغلب با اسپری کردن سالین در داخلی بینی، تا ۳ بار در روز درمان می شود. همچنین می توان از ژله های بدون وازلین برای این کار استفاده کرد.

در صورت وجود خونریزی پایدار بینی باید به پزشک مراجعه کرد. قرار دادن گاز در بینی، تخریب بافت داخلی بینیبا استفاده از انجماد آن (کرایو سرجری؛ CryOSurgery)، سوزاندن مخاط بینی با کوتر (الکتروکوتری، Electro Cautery) یا مالیدن اسید تری کلرواستیک در موارد شدید مورد استفاده قرار میگیرند.

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *