درمان رماتیسم با گیاه خلنگ در طب سنتی


درمان رماتیسم با گیاه خلنگ در طب سنتی

گیاه خلنگ

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی  خلنگ است . خلنگ گیاهی است از خانواده ی Ericaceae، با گونه های مختلف که به صورت بوته یا درختچه هستند. نوعی از آن درختچه ی جنگلی است که بلندی آن تا سه متر می رسد و گل های آن کوچک، صورتی و به شکل زنگوله می باشد. نوع دیگری از آن دارای برگ های لوله شده ای است پشت برگ ها به رنگ سبز مایل به سفید می باشد. برخی کوتاه است و بلندی آن از ۶۰ - ۵۰ سانتی متر تجاوز نم یکند. ریشه ی خلنگ درختچه ای ضخیم و کمی متورم می باشد و چوبش محکم و به رنگ قرمز صیقل خور است. این گیاه در مناطق معتدل و جنگل های اروپا و سایر مناطق نیمکره ی شمالی می روید. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:خلنج - خلانج - علف جارو. طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص گیاه خلنگ:

درمان گیاهی ضعف عضلات 

در آب جوشانده ی آن شست وشو کنید. برای درمان ضعف عضلات مفید است.

خواص گل خلنگ:

۱- یک مشت از آن را در یک لیتر آب آنقدر بجوشانید تا 1/3 آب آن بخار شود، بعد آن را در مدت بیست و چهار ساعت به مرور مصرف کنید.ادرارآور و ضدعفونی کننده است، برای رفع ورم مثانه و سنگ و شن آن مفید می باشد، رماتیسم را درمان می کند.

درمان گیاهی رماتیسم 

۲- پخته ی آن را ضماد کنید. برای تسکین دردرماتیسم مؤثر است.۳- شکوفه های آن را در روغن کنجد بریزید و سه چهار هفته در آفتاب بگذارید. مالیدن این روغن برای تسکین درد مفاصل و رماتیسم نافع است.4- پنج گرم از آن را با عسل مخلوط کنید و بخورید. برای خنثی کردن سم در معده مؤثر است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد