درمان روماتیسم با گیاه فلفل بری سه برگه در طب سنتی


درمان روماتیسم با گیاه فلفل بری سه برگه در طب سنتی

درمان روماتیسم با گیاه فلفل بری سه برگه در طب سنتی

گیاه فلفل بری سه برگه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گیاه فلفل بری سه برگه است . گیاه فلفل بری سه برگه درختچه ای است که بلندی آن در حدود شش متر می باشد. برگهای آن دارای سه برگچه  تقریباً مساوی است (گاهی برگچه  وسط بزرگتر است) و دمبرگ اصلی که سه برگچه از انتهای آن خارج می شود، نسبتاً دراز و طول آن در حدود ۳-۱ میباشد و طول، برگچه  فرعی وسطی نیز معمولاً دمبرگ کوتاهدارد. گلها در قسمت بالای ساقه در طول حدود بیست سانتیمتر قرار دارند. میوه  آن کروی یا تخم مرغی کوچک به قطر پنج میلیمتر است. این درختچه در آسیای استوایی تا افغانستان، ایران، شبه جزیره ی سینا، ژاپن، فیلیپین، گینه ی جدید و ماداگاسکار انتشار دارد. در ایران در بندرعباس، تنگ سرخه، نیک شهر، چابهار و ایرانشهر دیده میشود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: گنک. ترکیب شیمیایی: آلفاپینن - کامفن - ترینیل استات - دی ترپنیک الکل.

خواص درمانی برگ فلفل بری سه برگه:

۱- آب جوشانده آن را بنوشید. مسکن و ضددرد،بادشکن و قاعده آور است،برای پراکنده کردن اخلاط به کار می رود،برای کاهش تب و تب های بعد از زایمان نافع است،برای رفع ناراحتیهای پوستی و اختلالات طحال مفید می باشد.۲- از آب جوشانده  آن به صورت شست وشو در حمام استفاده کنید.برای تسکین درد سنگ کلیه و مثانه و تسکین درد نقرس،مفاصل پا و انگشت بزرگ پا که به نام بیماری پوداگرا معروف است،همچنین برای رفع خواب رفتگی مؤثر میباشد.

درمان گیاهی درد دندان

۳- شیره برگ تازه  آن را بگیرید و روی دندان بگذارید. درد دندان را تسکین میدهد.

درمان گیاهی التیام زخم

۴- تازه  آن را روی جراحتها بگذارید. برای پاک کردن و التیام زخم نافع است.۵- آن را گرم کنید و روی محل سوختگی بگذارید و ببندید، التیام بخش است.

درمان گیاهی درد روماتیسم

۶- ضماد آن برای تسکین درد روماتیسم و دردهای ناشی از ضربه خوردگی و از جا دررفتگی عضو مؤثر۷- اگر بالشی که از برگهای این گیاه پر شده باشد را زیر سر قرار دهید و بخوابید، درد سر را تسکین میدهد.

خواص درمانی میوه فلفل بری سه برگه:

آن را بخورید. تب بر و قاعده آور است،ورم غده ها را می نشاند،ناراحتیهای چشم را برطرف میکند،برای پیشگیری از اگزما و سرماخوردگی مصرف میشود،برای درمان روماتیسم، بیماریهای مفصلی و سردرد تجویز میشود، برای معالجه  ورم ملتحمه، تسکین درد دندان، رفع استسقا و درمان شقاق پستان مصرف میشود، برای کنترل امنوره یا قطع قاعدگی غیر از دوران یائسگی استفاده می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد