قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان ریزش مو با عرق شنبلیله
عرق شنبليله
عرق شنبليله

درمان ریزش مو با عرق شنبلیله

درمان ریزش مو با عرق شنبلیله

عرق شنبلیله

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق شنبلیله است به فارسی به طور کلی «شنبلیله»، درگیلان «خلبه» و در کتب طب سنتیبا نام (خلبه) نام برده شده است.  گیاهی است از خانواده Leguminosae نام علمی آنTrigonella foenum-graecum L می باشد گیاهی است یک ساله  کوتاه که ارتفاع آن از ۰/۵ متر تجاوزنمی نماید، دارای برگهای متناوب مرکب شامل ۳ برگچه که قسمت انتهایی هر برگچه دندانه دار است. گلهای آن از نظر شکل مانند گیاهان تیره  پروانه واران و به رنگهای مختلف سفید، سفید مایا به زرد و حتی بنفش دیده میشوند. میوه  آن به شکل غلاف دراز تا ۱۰ سانتی متر طول که داخل آن ۲۰- ۱۰ دانه تخم شنبلیله قرار دارد. رنگ تخم شنبلیله قهوه ای، بوی آن قوی معطر و طعمش تلخ است. شنبلیله به طور کلی دو نوع دارد یکی گونه  زینتی و معطر آن است و دومی گونه  خوردنی آن است که همان حلبه باشد. شنبلیله به طوری که در تاریخ انتشار گیاهان بحث میشود از ایران و از غرب آسیا برخاسته به سایر نقاط دنیا برده شده است. در حال حاضر در اغلب کشورهای اروپا، آسیا و آفریقا پرورش مییابد. در ایران نیز کاشته میشود. . شنبلیله از گیاهان بسیار قدیم طبی است. از نوشته کاغذهایی که از قبورکهن مصری ها به دست آمده چنین بر میآید که در دوران کهن قبل از میلاد مسیح به عنوان خوراک و به عنوان گیاهی برای کاهش تب مصرف می شده است. در طب سنتی قدیم مصری ها، رومی ها و دانشمندان طبسنتی ایرانی از تخم شنبلیله در طب گیاهی بسیار مصرف می کردهاند.

ترکیبات شیمیایی از نظر ترکیب مواد مؤثر، تخم شنبلیله دارای الکالوئیدی به نام گونلین و کولین و اسانس روغنی و ماده ساپونین و پرولامین است. الکالوئید تری گلونلین اثر توکسیک قوی روی نوروموسکولار پر پاریشن  دارد و به علاوه شامل روغن ثابت و اسانس فرار و مقدار زیادی لعاب و مواد نشاسته ای و چربی و مواد از ته (پروتئین) و یک عصاره تلخ و یک ماده  رنگی زرد میباشد.

خواص عرق شنبلیله

درمان گیاهی سرفه های سرد

شنبلیله طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت گرم و خشک استو از نظر خواص آن معتقدند که برگ و عرق آن ملین و منضج است یعنی اعتدال دهنده  اخلاط می باشد. مدر است و ترشح ادرار و حیض را افزایش میدهد و برای سرفه های سرد و استسقا و ورم طحال و کبد

درمان گیاهی کمر درد

درد کمر و برودت مثانه و قطره قطره ادرار کردن مفید است.

درمان گیاهی تنگی نفس

برای تقویت مو نافع است. تخم آن که قسمت اساسی گیاه از نظر طبی است ملین و منضج است، قوه باه را زیاد میکند و مقوی ریه است. دم کرده آن با عسل، خروج مواد و اخلاطی که در سینه حبس شده است را تسهیل میکند و برای سرفه و تنگی نفس و سختی تنفس

درمان گیاهی بواسیر

بواسیر و ورم های داخلی مفید است و بادشکن و مسهل امعا نیز میباشد. دم کرده  آن با تمر هندی و مویز و انجیر که پس از دم کردن صاف نموده و آب آن را با عسل قوام آورند برای تنگی نفس وصاف کردن صدا و قرحه های سینه و دم کرده  آن به تنهایی و یا با گیاهان متناسب برای تسهیل ولادت و زایمان و ازدیاد و ترشح ادرار و حیض نافع است.

درمان گیاهی سوختگی آتش

ضماد آن برای ورم های سخت و سفت خارجی و داخلی و اگزما و لکه های سرخ روی صورت دستان انسان و سوختگی آتش و ورم سپرز و رحم و جلوگیری از ریزش مو و سایر آثار مربوط به پوست نافع است. مالیدن آب دم کرده آن و نشستن در دم کرده  آن برای تسهیل زایمان و تقیه رحم و شیاف آن که با پیهای غاز تهیه شده باشد، در مهبل برای نرم روستای رحم و باز نمودن دهانه  آن و شستن سر با آب دارد.

درمان گیاهی خارش سر

آن برای مجعد شدن موی سر و از بین رفتن خارش سرمایی از زخمهای سر مفید است. اسراف در خوردن آن آشفتگی و دل به هم بزرگی ایجاد کرده و سردرد میآورد و مضر بیضه ها باید برای صبر نظر باید با سکنجبین ترش و انیسون خورده شود. اشخاص گرم مزاج حتماً باید با آب کافی بخورند پخته برگ آن با هویج یا اسفناج و یا خرفهبه سبب مواد مغذی که دارد دانه  شنبلیله برای تقویت خیلی مؤثر است و برای بیماران مسلول از نظر رفع ضعف نتیجه  خویی داده است، عده ای از حکما از تخم شنبلیله در بیماریهای قند استفاده می کرده اند و برای جلوگیری از لاغر شدن مبتلایان به بیماری قند بسیار مؤثر است. جوشانده ۳۴.۰ گرم تخم شنبلیله نیم کوب که در ۱۰۰۰گرم آب مدت نسبتاً زیادی بجوشد جوشانده خوبی می دهد.

آرد دانها خشک آن را نیز ۳-۲ قاشق قهوه خوری مخلوط با عسل و کمی مواد معطر دیگری که رفع بوی آن را بکند، نظیر چند قطره اسانس نعنا و یا مربا می توان خورد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *