قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان ریزش مو با گیاه دارویی ریواس
ریواس
ریواس

درمان ریزش مو با گیاه دارویی ریواس

 درمان ریزش مو با گیاه دارویی ریواس

گیاه ریواس

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی  ریواس است .گیاهی است چند ساله با ساقه ای بلند تا یک متر و بیشتر. برگهای آن بزرگ، پهن و پنجه ای با کناره های دندانه دار می باشد که به صورت مجتمع در قسمت قاعده ی گیاه قرار دارند، دمبرگها دراز، گوشتی و قرمز ارغوانی به پهنی چند سانتیمتر و به قطر ۲-۱ سانتیمتر و قسمت تحتانی آن متصل به ریشه ی گیاه، سفید و کمی بنفش است، مغز آن سفید با طعم گس و ترش و آبدار می باشد. ساقه های مولد گل از درون انبوه برگها خارج شده و ممکن است به دو تا سه مرهم برسد، در قسمت فوقانی محور ساقه ها گل های خوشه ای به رنگ سبز مایل به زرد یا مایل به قرمز ظاهر میشود. ساقه ی زیرزمینی متورم و ضخیمی دارد.

نامهای دیگر گیاه ریواس در طب سنتی: ریباس – ریباشن-ریواج -ریباج – فیل گوش – ریوند – یعمیضا

طبیعت آن: سرد و خشک است

ترکیب شیمیایی: در یکصد گرم ریواس خام مواد زیر وجود آب ۹۴ گرم – پروتئین ۰/۶ گرم – چربی ۰/۱ گرم – هیدرات کربن (بیشتر آن قند است)۳ گرم – کلسیم ۹۶ میلی گرم – فسفر ۱۸ میلیگرم – آهن ۰/۸ میلی گرم – سدیم ۲ گرم – پتاسیم ۲۵۱ میلی گرم – تیامین ۰/۰۳ گرم – ریبوفلاوین ۰۷/ ۰ میلی گرم – یاسین ۰/۳ میلی گرم.

ویتامینها: B IU۱۰۰ A و C ۹ میلی گرم در آن وجود دارد.

خواص ریواس

درمان گیاهی خفقان

آن را بخورید. خنک، ملین و ملطف است، مقوی معده، احشا و جگر حار می باشد، مسکن حدت  خون است و آن را صاف می کند، قاطع قی صفراوی است، عطش را تسکین میدهد، ضدانگل می باشد، اشتها را تحریک می کند، مستی و خماری را برطرف می سازد، خفقان، وسواسی، طاعون و بواسیر را درمان می کند.

در دهان گرفتن آب آن سلامت دندان ها را حفظ میکند.

داروی گیاهی جلوگیری از ریزش مو

آب برگ آن را بر سر بمالید. تکرار آن از سفید شدن جلوگیری می کند.

درمان گیاهی باد سرخ

آب آن را با آرد جو مخلوط کرده و ضماد کنید. جوشهای قرمز پوست را برطرف میسازد، باد سرخ را درمان می کند.

چند عدد ساقه ی ریواس را پس از شکستن کامل بیستدقیقه بجوشانید، بعد به مدت سه روز و هر روز یک ساعت ضماد کنید. زخم قانقاریا را درمان می کند.

مجفف اعصاب و مورث قولنج در مبرودین میباشد،در اشخاص سرد مزاج مضر سینه و مضر قوه ی باه است.

درمان گیاهی کرمهای مقعد

خوردن کمپوت آن برای رفع بی اشتهایی، بیماری کبد و درد معده مفید است. ۲- هر روز یک مثقال از آن را دم کنید و آب آن را بنوشید. برای رفع قرحه ی صفراوی، جرب و حکه مفیدمی باشد، قابض می باشد، کرم های ریز مقعد را از بین می برد.

درمان گیاهی سل

 

مسهل اخلاط غلیظ و رقیق می باشد، اسهال صفراوی و اسهال خونی و بایی را متوقفمی کند، هیجان بدن رامی افزاید، سوءهاضمه ی پیران، زنان عصبانی و مبتلایان به مالیخولیا را برطرف می نماید، اسید زیادی معده را خنثی میکند و برای افرادی که غذایشان را ترش میکنند یا شکمشان نفخ میکند مفید است، تنظیم کننده ی ترشحات و حرکات معده می باشد و رطوبات زیادی معده را دفع میکند، درد کلیه، مثانه و رحم را تسکین میدهد، برودت کبد را برطرف میکند، برای رفع سل، زخم ریه، زخم روده و پاک کردن روده ها نافع است.

درمان گیاهی یبوست

پنج تا ده گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و پانزده دقیقه دم کنید، بعد آب صاف کرده ی آن را قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. خون ساز است و کم خونی را برطرف میسازد، ترشح ادرار بارد در زنان و استسقا را درمان میکند، تب کودکان و تب مالاریا را درمان میکند،ضعف عمومی و ضعف پیری را برطرف میسازد، درد کبد را تسکینمیدهد، بی اشتهایی که پس از بیماری و نقاهت ایجاد شده باشد را برطرف می نماید، یبوست مزمن و خیلی سخت را درمان می کند.

درمان گیاهی یرقان

نیم مثقال از آن را نرم بسایید و بخورید. قلب را تقویت میکند، ورم کلیه و نفخ جگر را برطرف میسازد، خونریزی سینه و خونریزیهای داخلی را قطع میکند، باد بیضه را مرتفع می سازد، سردرد و دندان درد را سکین میدهد و یرقان را درمان میکند.

آن را نرم بکوبید و با برنج تخمیر شده مخلوط کرده بخورید. ناراحتیهای تنفسی که در اثر حرارت و رطوبت پیدا شده را برطرف می کند.

درمان گیاهی تنگی نفس

مقداری پودر آن را با لعاب بهٔ دانه خمیر کرده و به صورت قرص هایی درآورید و بگذارید تا خشک شود و روزی چند مرتبه هربار یکی از آنها را زیر زبان نگه دارید و آب آن را به مرور فرو برید. برای تسکین سرفه های کهنه، سرد و مرطوب و تنگی نفس سرد و مرطوب نافع است.

دو تا سه گرم از آن را نرم بسایید، بعد با عسل مخلوط کنید و بخورید. مقوی معده است، احساس درد در موقع همبستری زنان را درمان می کند.

درمان گیاهی بواسیر

زنان باردار و مادرانی که شیر میدهند و کسانی که سنگ کلیه ی اگسالاتی دارند و همچنین کسانی که به بواسیر مبتلا هستند نباید آن را مصرف کنند.

ریواس یا ریباس یا ریواج یک گیاه علفی است که در فصل بهارو اوایل تابستان میروید .به ساقه زیر زمینی این گیاه راوند میگویند.

بهترین نوع ریواس آن است که از کشور چین می آورند و رنگ آن قرمز است و میانه آن زرد رنگ است و به آن ریوند چینی میگویند

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *