قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / درمان زردی یا یرقان در طب سنتی
یرقان چیست؟
یرقان چیست؟

درمان زردی یا یرقان در طب سنتی

درمان زردی یا یرقان در طب سنتی 

یرقان چیست؟

دو نوع یرقان یا زردی وجود دارد. یکی مربوط به گرفتاری کیسه  صفرا و انسداد مجرای ان است و دیگری در اثر ویروس ها پدید می آید که آن را یرقان ویروس می نامند. اگر عفونت کیسه  صفرا با خون مخلوط شود زرده یرقان ایجاد می شود. در یرقان ویروسی باید با ویروس و عفونت مبارزه کرد. در یرقان انسدادی که ان هم بیشتر مربوط به کیسه صفرا میباشد باید علت آن را برطرف کرد تا یرقان یا زردی برطرف شود. ضمناً یرقان ها دیگری مثل یرقانهمولیتیک و مسمومیت ها نیز وجود دارند.

برای درمان یرقان یا زردی از هر نوع که باشد، باید طباشیر هندی و ریوند چینی از هر کدام ۱۰ گرم، گلی محمدی و تخم کاسنی از هر کدام ۲۰ گرم، تخم خرفه ۳۰ گرم و زرشک هسته دار ۵۰ گرم همه را مخلوط و نیم کوب کنید. آن را به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را یک روز بجوشانید و آب صاف کرده ی آن راصبح و عصر بنوشید. قبل از نوشیدن ان، مقداری تخم خیار و تخم خربزه  کوبیده شده را شیره کش کنید و با آب جوشانده مخلوط و مورد استفاده قرار دهید.

درمان گیاهی یرقان

  •  هر روز مقداری گل بنفشه، گل شب بو و گل نیلوفر را بجوشانید. آب آن را با آب کدو در آب وان بریزید و در ان استراحت کنید.
  •  برگ و گلی بنفشه، مغز ناخنک، گلی بومادران و گل بابونه را بجوشانید. آب آن را به آب وان حمام اضافه کرده و در آن استراحت کنید. پس از بیرون آمدن ازوان با آب سبوس گندم و سبوس نخود بدن را بشویید.
  • هر صبح و عصر ۱۰ گرم ریشه  کاسنی و ۱۰ گرم ریشه  ترشک را بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید.
  • هر روز صبح و عصر، هر بار ۵ گرم پوست خیار وگرم پوست ریشه کاسنی را بجوشانید. آب آن را صاف کرده و کمی شکر سرخ در آن حل کنید و بنوشید.
  •  ماهی های ریزی که در آب شیرین زندگی می کنند و سفیدرنگ هستند را از داخلی جوی ها یا کنار رودخانه ها بگیرید و زنده در دهان گذاشته، بلع کنید
  • . • بادیان و پودر شیرین بیان از هر کدام ۵ گرم، گلی قافث، تخم خطمی، سنبل الطیب و گل گاوزبان از هر کدام ۱۰ گرم، مغز تخم خربزه، مغز تخم کافشه و گل بنفشه از هر کدام ۱۵ گرم و ریشه کاسنی ۲۵ گرم همه را نیم کوب کرده با ۲۰۰ گرم مویز قطعه قطعه شده مخلوط و آب آن را صاف و شیرین ساخته، بنوشید.تفاله  آن را مجددا در آب جوش خیسانده و شب باز در همان آب بجوشانید و آب آن را مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *