قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / درمان سردرد در اثر سرماخوردگی و سرما زدگی چیست؟
درمان سردرد در اثر سرماخوردگی و سرما زدگی چیست؟
درمان سردرد در اثر سرماخوردگی و سرما زدگی چیست؟

درمان سردرد در اثر سرماخوردگی و سرما زدگی چیست؟

درمان سردرد در اثر سرماخوردگی و سرما زدگی چیست؟

درمان سردرد در اثر سرماخوردگی  و سرما زدگی 

راه رفتن در برف و هوای بسیار سرد و خوردن چیزهای خیلی سرد و یخ مثل برف و یخ ، آب خیلی سرد و غیره گاهی باعث سردردهای بسیار شدیدی می شود که بایستی از روغن یاسمین یا روغن مرزنجوش یا روغن سداب نیم گرم بر سر بمالند، اگر سردرد بسیار شدید باشد می توان بقدر کمی فرفیون به روغن های بالا افزود .

ارزن کوبیده یا سیاه دانه کوبیده یا سبوس گندم را در پارچه ای نازک ریخته بر وسط سر در ناحیه ملاج ببندند و مرتبا سر را با آب گرم بشویند و آن را خشک کرده ببندنداگر سردرد ساکت نشود میتوان بیمار را در حمام گرم برده و مرتبا سر او را با جوشانیده زیر بشویند .گل بنفشه ۳ مثقال. مرزنجوش ۳ مثقال ،بابونه ۳ مثقال،داروها را نیم کوب کرده در یک ظرف بزرگ جوشانده پس از صاف کردن با آب آن سر را شسته و ماساژ دهند مقداری از محلول فوق را خیلی رقیق کرده استنشاق نمایند . 

برای تسکین درد هریک از گل های زیر را که در دسترس باشد می توان بوئید . یاسمین ، گل نرگس، گل سوسن ، عنبر، عود و غیره.ضماد یکی از این داروها به محل شدت درد، در تسکین و آرام بودن آن مفید است :حب الغار، قسط، کبابه چینی ، سداب ، یکی از این داروها را به مقدار ۲ مثقال انتخاب کرده با ۲ استکان گلاب ممزوج نموده به کار برند، کوبیده و نرم سائیده یکی از این داروها را نیز به پیشانی بمالند و سر را محکم با دستمال ببندندقرنفل (میخک) یا دارچین یک مثقال در گلاب و سرکه حل کرده بمالند.

نسخه درمان سردرد :

پرهیز از چیزهای سرد و یخ و کم کردن غذا و خودداری از مصرف ترشی جات لازم است مالیدن کندر و مسطکی بر شقیقه مفید و دادن برگ اشتر غاز (خارشتر) و پوست و ریشه درخت گردو و گل سرخ از هر کدام یک مثقال برای ۴ روز توصیه می شود ( این مقدار برای چهار روز به صورت جوشانده) سائیدن یک مثقال پودینه و یک مثقال مرزنجوش در ۲ استکان سرکه یا حل کردن آنها در روغن کرچک به صورت مالیدنی بر پیشانی و شقیقه نتیجه خوبی د اد ه است .

بخور کور یا خیارد شنی به گوش و بینی و سر نیز یکی از طرق تسکین درد است ، مالیدن سیر جوشیده و روغن گل ( یک مثقال سیر ، یک استکان روغن گل) بر وسط سر و ملاج در اینگونه سردردهای حاصل از سرماخوردگی و سرمازدگی رضایت بخش بوده است. این سردردها اگر در کسانی که دارای مزاج بلغمی هستند پیدا شود علائمی از قبیل سنگینی سر و چشم و حالت فراموشی ، آب ریزش دهان و بینی و سفیدی ادرار، کندی نبض و کمبود شدت درد در آنها دیده می شود . اینگونه بیماران از غذاهای گرم بهبودی حاصل کرده و از غذاهای سرد و یخ و هوای سرد و محیط کار و زندگی سرد زیان می بینند، این حالت بیشتر در پیران به وجود می آید .

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *