قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان سرماخوردگی با گیاه زاج در طب سنتی
راج
راج

درمان سرماخوردگی با گیاه زاج در طب سنتی

درمان سرماخوردگی با گیاه زاج در طب سنتی

زاج 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زاج است گیاهی است از خانواده ی Aquifoliaceae،درختچه ای است که بلندی آن در نقاط مناسب تا پانزده مترمی رسد و دور تنه ی آن در مقابل سینه تا یک ونیممتر می باشد. ساقه ی راست آن تا چند سال رنگ پوست سبز خود را حفظ میکند و لیز و براق است ولی پس از چند سال به تدریج خاکستری می شود.برگهای آن بیضی، دارای دندانه های درشتمنتهی به خار است، روی برگها سبز تیره ی براق و پشت برگها سبز روشن مات می باشد که معمولاً در طول مدت زمستان خزان نکرده و سبز روی درخت باقی می ماند، ابعاد برگها ۳-۱×۶-۲ سانتیمتر است. گلهای آن کوچک و سفید می باشد. میوه های ان کروی یا تخم مرغی شکل به رنگ سرخ براق و به ابعاد ۹-۸×۸-۶ میلیمتر است. در واریته ی راجابلق حاشیه ی برگها سفید مایل به زرد است. راج دارای چندگونه می باشد.

نامهای دیگر گیاه زاج در طب سنتی عبارت است از: هوکس – طیم – عود الخیر – شزابه – شرابه الراعی – خاس – خاش – کنگه – چخ – خج – هس- آلاش -منزول – ورگه تلی – خچ

خواص زاج

درمان گیاهی سرماخوردگی

بیست گرم از آن را در دو لیوان آب بجوشانید تا آب آن به نصف برسد، بعد آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کرده سه قسمت کنید و به ترتیب صبح، ظهر و شب آن را بنوشید.مدر، مسهل و نرمکننده است و برای رفع سرماخوردگی و آنفلوانزا مفید میباشد.

داروی گیاهی مسهل

آن را بخورید. مدر، مسهل و قی آور است.

برای کودکان مخصوصاً کودکان زیر دو سال مضر است و ممکن است منجر به مرگ شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *