قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / درمان سرماخوردگی در طب سنتی!!
سرماخوردگی
سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی در طب سنتی!!

درمان سرماخوردگی در طب سنتی!!

سرماخوردگی

سرماخوردگی از طریق انتشار هوایی ویروس ها (از راه عطسه یا سرفه کردن فرد مبتلا)، یا به دنبال تماس دست آلوده به ویروس سرماخوردگی با بینی، چشم یا دھان انتقال می یابد۔معمولاً فرد مبتلا به سرماخوردگی در ۲ تا ۳ روز اول ابتلا می تواند دیگران را مبتلا کند و نه در ۷ تا ۱۰ روز دوره کامل بیماری

علایم شایع سرماخوردگی

آبریزش بینی

احتقان بینی

عطسه

معمولاً بزرگسالان و بچه های بزرگترتب خفیفی دارند یا اصلاً دچار تب نمی شوند ولی در بچه های کوچک ترتیب۳۷/۷

تا ۳۸/۸ درجه سانتیگراد دیده می شود.

علایم سرماخوردگی معمولا طی ۲ تا ۳ روز (و گاهی تا یک هفته) بعد از ورود ویروس به بدن آغاز می شوند. معمولا بیماری با احساس تحریک، خارش و سوزش بینی یا حلق آغاز می شود و سپس ظرف چند ساعت، عطسه وآبریزش بینی شروع می شوند. طی یک تا سه روز، ترشحات بینی غلیظ تر و احتمالاً زرد یا سبز رنگ می شوند. این، از علایم عادی سرماخوردگی است و دلیلی برای مصرف آنتی بیوتیک به شمار نمی آید. برحسب اینکه عامل سرماخوردگی کدام ویروس است ممکن است علایم زیر ایجاد شوند:

گلودرد

سرفه

درد عضلانی

سردرد

وجود ترشح در پشت بینی

کاهش اشتها

سرماخوردگی از عواملی شایع عفونت گوش است. سرماخوردگی معمولاً حدود ۷ روز طول میکشد ولی ممکن است علایمی مانند سرفه یک هفته دیگر هم طول بکشد. چنانچه سرماخوردگی بیش از این مدت طول بکشد به منظور رد احتمال وجود مشکلات دیگر (مثل سینوزیت یا آلرژی ها) به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرماخوردگی

استراحت زیاد

نوشیدن مایعات فراوان

مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه دوره سرماخوردگی را کاهش نمیدهند ولی موجب تسکین بیمار می شوند. استفاده از داروهای آرام بخش سرفه در بعضی موارد توصیه نمی شود. در این باره به ویژه در کودکان زیر ۲ سال با پزشک مشورت کنید.

داروهای ضدویروسی جدید می توانند تا یک روز زودتر از معمول به آبریزش بینی خاتمه دهند و چنانچه ظرف یک روز از شروع بیماری مصرف شوند بهبود سرماخوردگی را تسهیل می کنند خوردن سوپ جوجه میتواند به بهبود سریع تر سرماخوردگی کمک کند.گرم نگه داشتن بدن، خوردن مایعات و نمک میتواند به مبارزه با عفونت کمک کند.

مطلب پیشنهادی

انقباضات برکستون - هیکس

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری   اتفاقات ناگوار و افتادن بارداری ممکن است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *