درمان سو ء هاضمه و تهوع با گیاهان دارویی در طب سنتی


درمان سو ء هاضمه  و تهوع با گیاهان دارویی در طب سنتی

درمان سو ء هاضمه  و تهوع با گیاهان دارویی در طب سنتی

چای نعناع

 چای نعناع داروی بسیار خوب و مؤثری برای ناراحتی های معده مانند حالت تهوع و استفراغ شدید است. روغن فزار موجود در این گیاه که  شصت درصد ان منتول است باعث بی حسی خفیف جدار مخاطی معده و قطع حالت تهوع و استفراغ می شود. معمولا  نوشیدن یک فنجانچای نعناع برای بهبودی سریع بیمار کافی است. علاوه بران روغن افزار نعناع خاصیت ضدانقباض و ضدعفونی کننده نیز دارد. جوهر مازوی موجود در چای نعناع تأثیر خوبی بر روده ملتهب و آسیب دیده دارد و ترشح صفرا را نیز متعادل می سازد.images

طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چایخوری پر برگ نعناع را با یک فنجان آب جوش در ظرف در بسته به مدت ده دقیقه دم کنید و سپس از صافی رد کنید. در صورت لزوم یک تا دو فنجان از آن را بدون شیرین کردن به صورت داغ و جرعه جرعه بنوشید.

دم کردهٔ مخلوط نعناع، بابونه و بادرنجبویه

برای رفع حالت تهوع با یا بدون درد معده این چای مخلوط توصیه می شود.

برگ نعناع 20 گرم

گل بابونه ۱۰ گرم

برگ بادرنجبویه ۱۰گرم

• طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را با پلیتر آب جوش به مدت ده دقیقه در ظرف در بسته دم کنیدو سپس از صافی رد کنید. در صورت لزوم یک تا دو فنجان از آن را به صورت داغ و جرعه جرعه بنوشید.

محلول الکلی بادرنجبویه:

این محلول (قابل دسترس در داروخانه،دراگ استور و فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی) داروی خانگی امتحان شده ای برای درمان سریع درد معده همراه با حالت تهوع است.

روش مصرف: در صورت لزوم یک قاشق چایخوری از محلول الکلی بادرنجبویه را با مقدار کمی آب یا با قند میل کنید. (افراد مبتلا به دیابت این محلول را فقط با آب مصرف کنند. این محلول حاوی الکل است.

 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد