قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / درمان سکته ها بعد از اقدام فوری
درمان سکته ها بعد از اقدام فوری
درمان سکته ها بعد از اقدام فوری

درمان سکته ها بعد از اقدام فوری

درمان سکته ها بعد از اقدام فوری

-۱ اگر بیمار دچار سکته مغزی شده باشد:
مزاج بیمار را تشخیص بدهید گرچه بسیاری از سکته های مغزی در غلبه سوء مزاج سرد ایجاد میشود اما این حکم عمومیت نداشته و تشخیص مزاج ضروری است. در تجویز داروها حالات معده، یبوست، فشار خون، غلظت و چربی خون و بیماریهای قبلی بیمار باید در نظر گرفته شود. به طور کلی نسخههای زیر در انواع سکته ها عمومیت داشته و لازم الاجراست:
رژیم ۱۵ روزه
عرق شاهتره، خاکشی، ترنجبین یک روز در میان دو لیوان عرق شاهتره را داغ کنید تا به حد جوش برسد و بلافاصله آن را داغداغ روی سه قاشق غذاخوری خاکشی که از قبل تمیز کردهاید بریزید و بجای صبحانه میل کنید. اگر بیماری دیابت در کار نیست کمی شیرین کنید.

تا ظهرچیزی نخورید مگر آب کمپوت یا فرنی رقیق. ۱ لیوان آب جوش حل کرده روز بعد ۳ قاشق غذاخوری ترنجبین را در ۵ صاف کنید و بجای صبحانه میل کنید و تا ظهر مثل روز قبل عمل کنید.
مسهل عام
سناء مکی ۵۰ گرم، گل سرخ ۵۰ گرم، ترنجبین ۲۵ گرم، گل ختمی ۲۵ گرم تخم کتان ۲۵ گرم، افسنتین ۲۵ گرم.  داروها را نیمکوب کنید، بعد از ظهرها یک الی دوبار هر بار یک قاشق غذاخوری را در ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کنید و کمی شیرین کرده میل کنید. این دارو باید ایجاد اسهال کند.

چنانچه در هر بعد از ظهر با یکبار مصرف آن اسهال
ملایمی ایجاد شود به همان یکبار اکتفا و چنانچه لازم است دوبار در هر بعد از ظهر مصرف شود تا اسهال ایجاد شود.
ظهرها یک روز در میان و در صورت لزوم هر روز، بجای هر نوع غذا سوپ گشنیز که با اسفناج یا برگ چغندر، همراه با عدس و کمی برنج و ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربی و آلوی بخارا و زیره سیاه پخته شده باشد میل کنید.
شبها بجای هر نوع غذا یکی از موارد زیر را انتخاب و میل کنید:
– کته گشنیز یا شوید با سالاد کاهو یا شربت سکنجبین و در صورت تمایل کمی گوشت گوسفند یا مرغ آبپز بدون چربی که با کمی پیاز و زردچوبه و نمک طبخ شده باشد.
– سیراب و شیردان گوسفند با پرز و بدون چربی با چاشنی آبلیمو یا سرکه خانگی. نخود را خیس کرده آب آن را دور ریخته و با سیراب و شیردان با شرایط بالا طبخ شده و میل شود.
– نخود را به تنهایی پخته و با روغن زیتون و آبلیمو مخلوط و میل کنید.
– گوشت پرندگانی مانند کبک و تیهو و گنجشک و کبوتر و امثال آنکه بدون چربی بوده و این پرندگان همواره در جنب وجوش و پرواز باشند. در طول مدت ۱۵ روز بیمار به کلی از مصرف سوسیس و کالباس و سرخکردنی و چربی و شیرینی جات قنادی و چیپس و خامه و انواع ساندویچ و پیتزا و هر نوع غذای یبوستآور پرهیز کند. چنانچه سردی بر مزاج بیمار غلبه دارد نسخه زیر را طبق دستور مصرف کنید:
نسخه
گاوزبان، سنبل الطیب، نعناع، بادرنجبویه، تخم شنبلیله، قدومه، لیموی عمانی، ادویه را نیمکوب و روزی دوبار ظهر و شب بعد از هر غذا یک قاشق غذاخوری را در یک و نیم لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان
بماند صاف کنید شیرین کرده و میل کنید. نسخه های جوشانده بسیار متنوع است و ناچار از ذکر آنها خودداری میکنیم اگر بیمار دارای مزاج گرم بوده و یا دچار فشار خون و قند خون میباشد از نسخه جوشانده زیر استفاده کنید:
گاوزبان، سنبل الطیب، تخم شنبلیله، قرقات، گل ختمی، اسفرزه، گزنه، بولاغ اوتی مانند نسخه قبل عمل کنید. مقدار مصرف و دفعات آن براساس نیاز تجویز میشود. نسخههای مشابه این جوشانده نیز بسیار متنوع
است. بلعیدن روزانه یک عدد سیر خام بسیار مفید است

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *